Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jídlo, které nejen chutná, ale i pomáhá

Restaurace bez handicapu
Restaurace bez handicapu
Určitě je znáte nebo jste o nich slyšeli. Kavárna Potmě, Na půl cesty... Podniky, ve kterých pracují lidé s handicapem. A proč o nich píšeme? Protože nám tam chutná a protože jsme prostě rádi, že jsou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Navštívit takovou restauraci je nevšední zážitek a taky dobrá věc. Zaměstnanci bývají sem tam i milejší, než jsme zvyklí, a nejen to je zvláštní. Mají prostě radost, že mohou pracovat, být ve společnosti a hlavně něco dělat. Jednoduchá rovnice, jejíž smysl leckdy zaměstnancům v pohostinství uniká.

Podniky podobného typu zpravidla fungují na dvou principech. Restaurace buď spolupracují s organizacemi věnujícími se postiženým lidem, anebo jsou to samotné organizace, které restaurace zakládají, aby se jejich klienti měli kde realizovat. Abychom článek trochu ozvláštnili, zkusili jsme navštívit restaurace, které nejsou notoricky známé, protože například o Kavárně Potmě, ve které vás obsluhují v černočerné tmě, už jste se někde určitě dočetli. Nás zaujali dva projekty, které neleží přímo v centru dění, v Praze, ale které se nacházejí na severovýchodě Čech na Trutnovsku.

Restaurace bez hendikepu

Na Krkonošské kyselo do Barevné dřevěnky

Barevná dřevěnka se nachází v Kocbeřích, nedaleko Trutnova a Dvora Králové, a je to roubená sympatická hospůdka, která patří přesně mezi ty projekty, které vznikly z iniciativy organizace, jež se stará o mentálně postižené lidi. Organizace Barevné domky Hajnice poskytuje chráněné bydlení lidem s handicapem. Tito lidé však nechtějí být někde v ústraní za zdí, a proto Domky otevřely hospůdku, aby se jejich klienti mohli do života zapojit.

Vyzkoušejte vyhlášené Krkonošské kyselo z Barevné dřevěnky:

Projekt Barevné dřevěnky vznikl z potřeby zaměstnávat lidi s postižením, protože na trhu práce není o tyto lidi zatím příliš velký zájem,“ uvedla ředitelka Barevných domků Lenka Škarková. Hajničtí tady pomáhají s úklidem, mytím nádobím a dalšími činnostmi a berou svoji práci jako běžnou součást dne. Pokrmy z místní kuchyně vám budou naservírovány v barevné keramice, která také patří do jedné z aktivit obyvatel Barevných domků.

Restaurace bez hendikepu

Klasická kuchyně a pivo, co má říz

Barevná dřevěnka se nachází na křižovatce cyklotras a turistických stezek, a proto je tomu její nabídka přizpůsobená. Láká hosty nejen na tradiční kuchyni, ale i na speciální akce jako kytarové folkové pátky, nebo sezonní gurmánské záležitosti – grilování, rybí hody nebo dny zvěřiny. V klasickém menu najdete chuťovky k pivu, polévky, minutky a hotová jídla. Pivo se tu točí místní a to Krakonoš, nebo můžete ochutnat i oblíbené Svijany. Prostředí hospůdky je velice příjemné a doslova barevné. Stěny jsou ozdobeny karikaturami místních štamgastů a na stropě jsou dřevěné trámy, které podtrhují horskou architekturu a celkově interiér zútulňují.

Barevná dřevěnka: Kocbeře 15, 544 64; www.barevnadrevenka.cz

Restaurace bez hendikepu Letní mlsání v Oranžové kavárně

Další z projektů Barevných domků, který se na veřejnosti prezentuje netradičními cestami, je i Oranžová kavárna, která sídlí v Trutnově. Propojení mezi běžným životem a tím „jiným“ je v kavárně velice tenké. „Naše Oranžová kavárna je místem, které napomáhá ke stírání předsudků a bariér mezi světem handicapovaných a ostatních občanů,“ uvedla ředitelka Barevných domků Lenka Škarková. V prostorách kavárny je možnost zakoupit korálky nebo keramiku, které postižení ručně vyrábějí.

Handicapování lidé v přízemí této prvorepublikové vily připravují dezerty, pečou za asistence dorty a cukroví, točí zmrzlinu a přinášejí vám kávu s úsměvem. Většinou se ještě zeptají, jaký jste měli den. V kavárně dostanete ke kávě zdarma noviny, nebo si můžete přečíst knihu, kterou je možno si vypůjčit v kavárenské knihovničce. Před kavárnou se tyčí obrovská zahrádka s dětským hřištěm a vůbec z celého podniku je velmi patrné, že je nakloněn maminkám. Je zde koutek na kojení i přebalovací pult. Atmosféra je zvláštní, ale příjemná a rozhodně stojí za to, strávit tady chvilku a zapomenout na všední maličkosti, které nás trápí.

Vyzkoušejte výborný dezert z Oranžové kavárny:

S handicapem do práce

Zaměstnat postižené ve své kavárně či restauraci není jednoduchá záležitost a takových lidí je třeba si vážit. Sice žijeme v moderním světě, ale to, jak se chováme k těm nejslabším, bude nakonec stejně naší vizitkou. Zaučit handicapované stojí spousty sil, i když do své práce dávají mnohdy vše. Co je ale jisté, že jejich přítomnost a zápal pro věc naprosto změní atmosféru daného podniku. Člověk se nad sebou více zamyslí, trochu se zkraje možná i stáhne. Rozhodně si však uvědomí, že téměř s každým handicapem se dá pracovat. Oba projekty Barevných domků slouží jako marketingový nástroj, který organizace využívá, aby mohla lépe pečovat o svoje klienty.

Restaurace bez hendikepu

Oranžová kavárna: Žižkova 277, 54101 Trutnov; www.oranzovakavarna.cz

 Autor: Michaela Králová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama