Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak se stát zelinářem na 50 sekund denně

Vyzkoušejte klíčky
Vyzkoušejte klíčky Autor: Thinkstock
„Jídlo je radost, která nás spojuje dohromady. Klíčky jsou počátkem všeho, a proto jsme klíčením posedlí. Pro nás to není jen jednou věcí z mnoha“, říká Tomáš Dudka, zakladatel společnosti HappyEat, která je předním expertem na klíčky a na vše, co kolem nich vyklíčí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O klíčení už z našeho webu leccos víte, ale kdo je na klíčky a klíčící misky a systémy v Čechách prý doopravdy expert? Muž, který se po dlouhá léta věnuje zdravé stravě, a jeden ze zakladatelů sítě oblíbených vegetariánských restaurací DhabaBeas poslední půl rok proráží na trh právě s klíčením. Tomáš Dudka společně s Barborou Cornelio se rozhodli vrátit přímo ke kořenům. Na počátek všeho. A na počátku všeho prý nebylo slovo, ale klíček. Zelenina, bylinka či rostlina ve své nejryzejší a nejčerstvější podobě. Přečtěte si rozhovor o tom, že i klíčení může být věda.

Vyzkoušejte klíčky 7Jak vás napadlo klíčit?

Já jsem měl takové vnuknutí. Hledal jsem něco, co je na počátku všeho. Nejméně zpracované jídlo nebo potravinu, protože to, co jíme, už je nějakým způsobem upravené, rozkrájené. A našel jsem to. Je to naklíčené semeno.

Kdy projekt HappyEat vznikl?

Před pěti lety. Bylo to hledání počátků jídla. Intenzivně jsme začali asi před půl rokem. Ta předchozí léta jsme tento trh spíše oťukávali a experimentovali, ale ještě jsme to příliš nenabízeli lidem.

Kde vznikla inspirace?

Nejprve přišlo právě to vnuknutí. Pak jsem náhodou cestoval po USA a objevil společnost, co měla s klíčky vnuknutí tomu mému velmi podobné. V oboru byla ale velmi daleko. Nejprve jsme vše společně prokonzultovali, a já pak za nimi přiletěl. Tam jsem načerpal inspiraci a přetavil ji v HappyEat. Pak jsem zjistil, že v Evropě je taky jedna firma, co se tím zabývá. Ve Francii. A s těmi už jsme navázali spolupráci ohledně prodeje a distribuce semen na klíčení, které jsou všechna v bio kvalitě. Ať už je to ředkvička, brokolice, alfalfa, vojtěška. Prostě všechno možné.

Klíčky a výhonky

6 věcí o klíčcích, které musíte vědět

A co vaše klíčicí láhve? Na svém webu tvrdíte, že je tato technologie nejlepší. Co za tím stojí?

Já jsem za těch pět let vyzkoušel snad všechno, co se na klíčení ve světě používá. Mám toho opravdu hodně, spousty toho už leží ve šrotu. U systému, který nabízíme, jsem konečně přišel na to, že je nejefektivnější v poměru cena, výkon a efektivita. Existují i výrazně dražší systémy, ale ty mnohdy ztrácejí na kvalitě. Třeba plastové blednou a ztrácejí propustnost světla. A to je špatně, klíčky potřebují hlavně sluníčko a světlo. Dále pořídíte systémy, ve kterých cirkuluje voda, což už začíná být nesmyslně drahé a zabírá to strašně místa. Navíc voda vlastně není vůbec čerstvá, cirkuluje tam i několik dní, než je klíček v podobě, kdy se dá jíst třeba v salátech. Někdo si to doma pěstuje i ve sklenici od zavařovačky, má přes to prostě jen síťku z punčochy. Dotyčný však riskuje, že se mu v síťce začnou za chvíli množit bakterie.

Vyzkoušejte klíčky - ideální pomůcky ke klíčení Foto: archiv HappyEat

Vyzkoušejte klíčky – ideální pomůcky ke klíčení. Foto: archiv HappyEat

 

Průzkum trhu na vlastní kůži?

Ano. V době našich experimentů jsem měl pocit, že ostatní klíčicí systémy vás zapálí jen na nějakou dobu, 14 dní, měsíc a pak to odložíte. Kdežto tenhle systém je tak jednoduchý, že to na lince nebo u umyvadla můžete mít neustále. Není to jen další krám do domácnosti. Je to jenom klíčení. Stačí jen půl minuty denně. 25 sekund ráno a 25 sekund večer. A jak jednou začnete klíčit!

Vyzkoušejte klíčky 6K čemu jsou klíčky vlastně dobré?

Víte, nám se líbí i ta krásná hra kolem. Vidíte kouzlo, zázrak přírody. Ráno je to semínko či rostlinka jinak velká než večer. A pak jsou samozřejmě nesmírně zdravé. Pokud se shodneme například v tom, že brokolice je protikarcinogenní, tak je náš klíček její nejsilnější podoba. Za prvé se nevaří a jak víte, všechno, co projde varem, automaticky ztrácí nutriční hodnoty. Klíček žije z toho co mu příroda, pánbůh nebo vesmír dali do vínku. Je to vlastně startovací balíček, než začne přijímat výživu z půdy. Když vyroste, potřebuje další zdroje energie. Z vody, ze slunce a z půdy. Jenže vy ho v podobě klíčku vlastně sníte v tom nejsilnějším stadiu, kdy má v sobě nejvíce energie. Je koncentrovaný.

Jaké nabízíte druhy klíčků?

Alfalflu, jetel, čočku, ředkvičku, brokolici, červené zelí, hořčici, rukolu a různé směsi. Některé klíčky jsou bohaté na proteiny, takže jsou namíchané. Máme i zeštíhlující směsi nebo proti stárnutí. Dali jsme si záležet a zkoumali, na co je jaký klíček dobrý a co v jaké míře obsahuje.

Jak si mám vlastně představit chuť klíčku, když jsem ho nikdy neochutnala. Chutná opravdu třeba jako čerstvá ředkvička?

Chutná velmi intenzivně. Když si dáte klíček hořčice, tak doopravdy chutná jako normální kremžská hořčice. Když si dáte ředkvičku, tak lehounce pálí a chutná jako mladá čerstvá ředkvička, kterou jste si vytáhla ze záhonku. Rozhodně to není nic umělého bez chuti. Brokolice rovněž. Je to neskutečně šťavnaté a křupavé, plné chuti a svěží.

Vyzkoušejte klíčky - výběr kvalitních semínek Foto: archiv HappyEat

Vyzkoušejte klíčky – výběr kvalitních bio semínek. Foto: archiv HappyEat

 

Klíčky jsou tedy vhodné jako dochucovadlo do salátů, baget, sendvičů?

My to konzumujeme i jako samotné saláty. U nás v restauraci si na to lidé nakapou olivový olej, citron, přidají pepř, sůl a je to. Nebo mohou sloužit i jako příloha k jídlu, klidně i k pořádnému steaku. Neříkáme lidem, jak to mají jíst, říkáme jen, že je to neskutečně zdravé. Víte, to nejlepší je, že vám to vyroste doma. Pěstujete si to sama. Třeba přes zimu je to skvělé, když teprve teď v Čechách začne nějaká domácí úroda zeleniny, která je bohužel z 80 % ošetřená postřikem. Klíček je takový váš malý přísun domácí zeleninky bez chemie. To se mi na tom prostě líbí. Uděláte si v bytě svoji malou zahrádku.

Vyzkoušejte klíčky - salát s naklíčeným mungem Foto: archiv HappyEatJakou mají klíčky trvanlivost?

Čerstvé vydrží maximálně 4–5 dní. Naše zkušenost je, že když si to někdo klíčí doma, tak to sní okamžitě.

Popište mi ten proces.

Koupíte semínka, zalijete vodou, necháte je v té vodě na chviličku stát, aby ji stihly natáhnout, a třeba za půl dne ji slijete. Tohle děláte de facto ráno a večer. A zabere to dohromady těch 50 sekund denně.

Jsou na trhu i jiné klíčírny?

Jsou, ale myslím si, že naše konkurenční výhoda je to, že se zabýváme pouze klíčky. Je to naše specializace. U ostatních distributorů nevíme, z jakých jsou semena zdrojů a jak jsou stará. Náš kamarád z Francie ta semena stále točí, velmi se o ně stará, dělá i laboratorní testy, jestli nejsou patogenní a jsou opravdu bio.

Jak jste na tom s distribucí a za jakou cenu můžu klíčicí misku nebo lahev sehnat?

Máme e-shop na stránkách www.happyeat.com a jinak je vše k dostání v každé naší restauraci DhabaBeas. První investice do klíčicí lahve je okolo 300 Kč, ale tu máte už napořád. Cena jednotlivých semínek se pohybuje mezi 80–180 Kč, podle toho, jak náročné to semínko je a jak obtížně se na trhu získává. Těch 150 g vám však vydrží na týdny klíčení. Na každé klíčení totiž potřebujete jen jednu jedinou lžičku. A ono vám to opravdu vyroste. Semínka až šestinásobně zvětší svůj objem.

Vyzkoušejte klíčky 5

Co plánujete naklíčit do budoucna?

V této době se na nás začali obracet některé velkoobchody a začínají se objevovat i jiné restaurace nebo bageterie, které by od nás chtěli semínka vyklíčená. My souhlasíme a nebráníme se. Během měsíce klíčky začínáme spouštět ve velkém. Budeme tak schopni zásobovat zájemce každý den x kily červeného zelí, které je tak oblíbené. Jinak bychom klíčení chtěli spíše k lidem přivést, naučit je to. Aby věděli, že klíčky existují a že je to něco normálního.

Proč si říkáte HappyEat?

Chtěli jsme říct, že jídlo je radost, která nás spojuje dohromady. Happy eat je veselé jídlo, něco pozitivního, něco co může i bavit. Klíčky jsou počátkem všeho, a proto jsme klíčením posedlí. Pro nás to není jen jednou věcí z mnoha.

Produkty značky Happy Eat naleznete na webových stránkách www.happyeat.com

Autor: Michaela Králová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama