Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk a ořechů

Doba přípravy:
Počet porcí: 10 řezů
Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk  Foto:
Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk
Foto: Sweet pixel blog

Klasické těsto na koláč se dá jednoduše vylepšit přidáním čerstvého rozmarýnu, který koláč krásně provoní a dodá mu výbornou chuť. Meruňky a rozmarýn – to je kombinace, která by se měla povinně vyzkoušet v každé kuchyni. Je totiž opravdu skvělá!

Suroviny
Těsto:
sůl 1/4 lžičky
čerstvě nasekaný rozmarýn 2 lžíce
máslo, nakrájené na kostky 180 g
vanilkový extrakt 1/2 lžičky
Meruňková náplň:
sušené meruňky 250 g
med 3 lžíce
špetka soli
Drobenka:
máslo 45 g
vlašské ořechy 50 g
Postup
1

Ve velké míse promíchejte mouku, sůl a rozmarýn. Do mísy od kuchyňského robotu dejte máslo, které v robotu rozmixujte společně s cukrem a vanilkovým extraktem.

2

Do mixéru přidejte rozmarýnovou mouku a důkladně nechte promíchat. Směs vysypte na čistou pracovní plochu a prsty zpracujte do kompaktního hladkého těsta.

3

Plech o velikosti cca 28 x 22 cm vyložte pečicím papírem. Těsto vyválejte na tenkou vrstvu a umístěte na plech. Předehřejte troubu na 180 °C.

4

Koláčové těsto pečte asi 25–30 minut, dokud není lehce dozlatova.

5

Mezitím si připravte meruňkovou náplň. Do sekáčku potravin dejte meruňky, cukr, med a sůl a rozmixujte dohladka.

6

Meruňkovou náplň rovnoměrně rozprostřete na upečené koláčové těsto.

7

Drobenku si připravte tak, že v míse promíchejte všechny suroviny a prsty zpracujte na sypkou drobenkovou směs. Drobenkou posypte meruňkovou náplň na koláči a dejte péct na 25 minut do trouby.

8

Koláč nechte vychladnout, rozkrájejte na kostky a podávejte.

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk  Foto: Sweet pixel blog

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk. Foto: Sweet pixel blog

 

Nejen sladké pokušení...

Sweet pixel blog

Sweet pixel blog je o propojení dvou mých vášní  jídla a fotografování. Jídlu se intenzivně a bez přestávek věnuji od léta roku 1985. K fotografování jsem se shodou šťastných okolností dostala o 25 let později a tato událost se zcela překvapivě a nečekaně stala významným mezníkem v mém životě.

Důležité jsou ty hodiny a dny, kdy se zavřu do kuchyně a připravuji, krájím, vařím, míchám, ochutnávám, peču, zdobím, upravuji, běhám se stativem v kuchyni, nadávám, clona, čas, krocení světla, odrazy, odlesky a cvak, cvak ... a nakonec, když se všechny pixely poskládají tak, jak jsem od začátku chtěla, a já pojídám výsledný produkt svého snažení, přijde přesvědčení, že takhle vypadá jeden z nejskvělejších koníčků vůbec... :-) Jana Klinkovská

Videa

reklama

reklama