zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Risotto al radicchio
Autor: Kateřina Obrazová THINKFOOD.CZ Risotto al radicchio

Risotto al radicchio

Hodnoceno: 0x
Vyzkoušejte červenou italskou čekanku, dokáže dát jídlu nejen zajímavou chuť, ale osvěží talíř i barevně. Červenolistá hlávková čekanka radicchio je skvělým základem pro salát a výborně padne nejen do rizota.
do 1 hodiny
4 porce

Listy radicchia můžete použít třeba jako náplň do lasagní nebo raviol, vnitřní část hlávky lze grilovat… Využití radicchia v kuchyni je nekonečné. Ve všech případech ale platí, že dlouhá tepelná úprava radicchiu nesvědčí. Z listů by se vytratily nejen vitamíny, ale i křupavost.

Tvar téhle zeleniny může být různý. Odrůda precoce je podobná malým hlávkám zelí, zatímco odrůda tardivo má protáhlé listy s výraznějším žebrovím. Precoce je ranější, později sklízené tardivo má výraznější chuť a silnější hořký podtón. Moderní podoby červenolisté čekanky se na konci 19. století vyvinuly z divoké rostliny, která je typická pro italský region Veneto.

Radicchio
Autor: isifa.com Radicchio

reklama

Postup

  1. Na plotnu postavte střední hrnec a nechte v něm rozpustit asi 2 lžíce másla. Mezitím nakrájejte nadrobno cibuli, tu pak na másle na mírném ohni nechte v hrnci zesklovatět. Poté přisypte rýži a chvilku ji v hrnci míchejte vařečkou, aby se spojila s máslem a cibulkou. Do hrnce vlijte sklenku, přibližně dvě deci, červeného vína. Až se odpaří alkohol z vína, přidejte špetku soli a pepře a začněte postupně přilévat vývar.
  2. Po asi 10 minutách varu a přilévání vývaru, přidejte na jemné proužky pokrájenou čekanku. Duste dalších 10 minut a přidávejte vývar dle potřeby. Na konci doby varu bude krémové rizoto, vývar se téměř odpaří. Hrnec odstavte z plotny. Do rizota vmíchejte ještě kousek másla a trochu jej zakápněte olivovým olejem, stačí kapička. Nakonec přisypte hrst strouhaného parmezánu a vše dobře promíchejte.
  3. V menším rendlíku přiveďte k varu balzamikový ocet Kalamáta Papadimitriou, redukujte ho. Bude se krásně táhnout a bude mít až medovou konzistenci. Rizoto naservírujte na talíř, jemně jej posypte parmezánem, přelijte ho redukovaným balzamikem, přidejte lístek radicchia a podávejte.

 

Risotto al radicchio  Foto: Kateřina Obrazová THINKFOOD.CZ

Risotto al radicchio. Foto: Kateřina Obrazová THINKFOOD.CZ

 

Když jídlo, tak ThinkFood.cz

 

Thinkfood.cz

ThinkFood.cz je blog o všech skvělých „když“ kolem jídla. Protože nejlepší jsou chvíle, když se něco děje. U sporáku, u stolu, s přáteli.

ThinkFood.cz je blog o jídle, nad kterým přemýšlíte. Vařte, jezte… a přemýšlejte.

ThinkFood na jaře 2013 založila Kateřina Obrazová a pod jejím vedením ho připravuje Idealab. Zajímá nás kvalitní jídlo, suroviny a recepty, ale i širší souvislosti okolo jídla. Přidejte kvalitní design, fotografie a jste tady správně.

reklama

Související témata: Hlavní jídla , Italská kuchyně