zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Albert Einstein se stal vegetariánem v posledních chvílích svého života
Autor: profimedia.cz Albert Einstein se stal vegetariánem v posledních chvílích svého života

Albert Einstein se stal vegetariánem. Myslel, že se tak vyléčí a ošálí smrt

Často se o Albertu Einsteinovi tvrdí, že byl vegetarián. Někteří tohoto vědce uvádějí za příklad, proč je dobré vyloučit ze života maso. Vždyť tak činil jeden z nejinteligentnějších lidí na planetě. Měl k tomu závažný důvod, i přesto, že dříve maso miloval.
Markéta Princová , 11.05.2022

reklama

Život jednoho z nejinteligentnějších vědců, co se kdy na naší planetě narodili, je opředený nejrůznějšími povídačkami. Tvrdí se, že jeho šatník obsahoval pouze stejné oblečení, aby se ráno nemusel rozhodovat, co si vezme na sebe. Další velmi rozšířenou legendou je jeho špatné studium na škole, kdy údajně propadal z matematiky.

V jeho životě se ale objevily i další nestandardní momenty, které se prokazatelně staly. Příkladem je jeho syn, který strávil život v blázinci. Dokonce si vzal vlastní sestřenici, která byla jeho druhou ženou.

Proč se stal Einstein vegetariánem

O Albertu Einsteinovi se také tvrdí, že byl vegetarián. A je často veřejnosti přednášen jako příklad, že vyřazení masa z jídelníčku dávalo smysl i nejinteligentnějšímu člověku na planetě.

Einstein byl sice přísným vegetariánem, ale činil tak jen posledních pár let svého života. Trpěl chronickými zažívacími potížemi. Jeho četné zdravotní problémy měly rozsah od žaludečních vředů až po žloutenku.

Existuje nespočet záznamů o tom, že Einstein jedl maso, a to i v dospělosti. Phillip Frank, rakouský teoretický fyzik, ve své autobiografii zaznamenal, že si jednou s Einsteinem naložili k obědu telecí játra. Při jiné příležitosti je zaznamenáno, že Einsteinovi přátelé Maurice Solovine a Conrad Habicht mu k narozeninám koupili kaviár.

Byly v tom i morální motivy

Ve stáří, kdy začal řešit své zdravotní problémy, se lékaři nejprve přikláněli k živočišné stravě plné masa a jednoduchých sacharidů. V té době údajně začal přemýšlet o vegetariánství, kdy si přál mít plnou kontrolu nad vším, co jí. Kvůli svému zdravotnímu stavu se však živočišných produktů nevzdal. „Vždy jsem jedl maso s poněkud špatným svědomím,“ vyznal se jednou v dopise. Do značné míry tak souhlasil s morálními motivy vegetariánství.

Po zjištění vážnějších onemocnění mu lékař doporučil, aby maso ze svého jídelníčku vyřadil. V té době bylo Einsteinovi sedmdesát let. 

Známý je Einsteinův citát: „Nic neprospěje zdraví a nezvýší šance na přežití na světě tak jako vývoj k vegetariánské stravě.“

Rok před svou smrtí napsal: „Žiji bez tuků, bez masa, bez ryb, ale cítím se tak docela dobře.“ Zdržel se také konzumace alkoholu.

Krátce poté, v dubnu 1955, Einstein zemřel na aneurysma břišní aorty. Jeho vegetariánská strava ho vyléčit nedokázala. Možná mu však pomohla žít o něco déle. Dodnes není prokázáno, zda je bezmasá strava skutečně lepší pro zdraví. Na to nepřišel zkrátka ani Einstein.

Zdroj: latimes.com, foto: profimedia.cz

reklama

Související témata: Albert Einstein , vegetariánství , maso , dieta , nemoc , historie , slavní lidé

reklama

Přečtěte si také