zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Přibalte si na výlety sezónní ovoce!
Autor: iStock Přibalte si na výlety sezónní ovoce!

Léto je v plném proudu a prázdniny za rohem. Přibalte si na výlety sezonní ovoce!

Školní rok končí, čekají nás prázdniny a dovolené. Většina lidí podniká výlety nebo plánují návštěvu koupaliště. A co si s sebou zabalit jako ideální svačinu? Řešením může být ovoce. Tělo dostane doslova vitaminový koktejl a neuškodí to ani postavě. Ideální je volit sezonní ovoce, které bývá na pultech naprosto čerstvé. Letní prázdniny nahrávají například třešním nebo meruňkám.
Klára Michalová , 30.06.2022

reklama

Téměř každý má s tímto obdobím spojené třešně. Určité odrůdy začínají dozrávat v průběhu května a v podstatě tak zahajují ovocnou sezonu. Hlavní sezona ale startuje v druhé půlce června. V roce 2021 se v České republice sklidilo zhruba 1 374  tun třešní. Tento druh ovoce má hned několik nesporných výhod. Jako většina dužnatého ovoce obsahují třešně až 80 % vody. Slouží tedy skvěle i k hydrataci. Díky vitaminům A, B a C podporují imunitní systém a železo s vápníkem zajišťují správnou stavbu kostí a zubů. Také jsou zásobárnou kyseliny listové, která pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Třešně se dají zpracovat mnoha způsoby. 

PRIMA TIP:  Pokud nemáte možnost natrhat si třešně z vlastní zahrádky, doporučujeme držet se při výběru v obchodě jednoduchého kroku. S výběrem kvalitního ovoce nám mohou pomoci loga kvality, např. Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

Další téměř zázračnou letní potravinou jsou meruňky, které Češi doslova milují. V průměru zkonzumují zhruba 1,6 kilogramu na osobu za rok. Zemědělci v loňském roce sklidili 1 862 tun meruněk.

Užijte si naplno sezónu meruněk!
Autor: se souhlasem Akademie kvality Užijte si naplno sezónu meruněk!

Blahodárný vliv na tělo mají meruňky již při konzumaci tří kusů. Tím se pokryje více než polovina denní spotřeby provitaminu A, který působí jako antioxidant a zároveň přispívá ke zdravému a dlouhodobému opálení. Dále meruňky obsahují vitamin C a draslík. Tato kombinace zajišťuje správné fungování imunity a regulaci srdečního tepu. Díky nízkým kalorickým hodnotám jsou skvělou volby pro ty, kteří chtějí regulovat svou váhu.

Připravte si jednoduché domácí nanuky z meruňěk
Autor: se souhlasem Akademie kvality Připravte si jednoduché domácí nanuky z meruňěk

PRIMA TIP: Ve velkých teplech je skvělým nápadem vytvoření domácího nanuku z meruněk. Na tomto receptu je snad nejnáročnější natrhat ovoce ze stromu nebo ho koupit. 

Na přípravu 4 porcí budete potřebovat: 

  • 5 zralých meruněk
  • 150 ml vody
  • 2 lžíce medu

Postup: 

Meruňky rozmixujte s vodou a přidejte med. Hotovou směs vlijte do formiček na nanuky a nechte zamrznout. 

Zdroj: Akademie kvalitywww.czso.cz; zdroj foto: iStock, se souhlasem Akademi kvality

reklama

Související témata: prázdniny , ovoce , meruňky , třešně

reklama

Přečtěte si také