zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pupalka dvouletá
Pupalka dvouletá

Pupalka je přítelkyně na jednu noc

Do zahrady vstupuje jako Marylin Monroe. Těsně před setměním, způsobem zcela nepřehlédnutelným.
klaram , 13.07.2016

reklama

Kdyby měla být zvolena rostlina, která je nejlepší společnicí na párty, mejdany a další letní společenské akce pod širým nebem, jistě by jí byla pupalka dvouletá (Oenothera biennis). Způsob, jakým večer otevírá své květy, je naprosto jedinečný. Obaly poupěte pukají přímo před očima a velmi rychle se rozbaluje umně stočená žlutá koruna. Pak se z květu vylije omamná vůně.

Pupalka dvouletá 2 Foto:

Opylovači této žluté krásky jsou noční můry, respektive noční hmyz všeobecně. Květy jsou vynikající. Pozorování jejich rozvírání by mohlo být ordinováno jako levné antidepresivum zaručeně bez vedlejších účinků. Celý proces trvá asi pět minut. Květy rozkvétají po západu slunce. Tedy čím blíže k podzimní rovnodennosti, tím dříve.

Kdy a kde ji hledat

Pupalka dvouletá se s oblibou pěstuje jako okrasná rostlina. Při minimální péči bujně roste a nádherně kvete. Ačkoli má ve svém jméně název dvouletá, v zahradách se chová obvykle jako letnička. I ve volné přírodě vyhledává stanoviště poblíž lidských obydlí, kde si naopak své stanoviště příliš nevybírá. Roste i na železničních náspech, v pískovnách a lomech, na písčitých úhorech, podél silnic nebo i na staveništích. Čím chudší je podklad, tím méně se květina rozvětvuje. Pokvete až do prvního mrazu.

Pupalka dvouletá 3 Foto:

Zahradníkova šunka

Nejen květům ale i dalším jejím částem se dostává pozornosti. Jedním z obecných označení této rostliny ve francouzštině je „zahradníkova šunka“. To se týká ovšem kořenů. Tato část k sobě vůbec poutá více pozornosti. Latinská název oenothera vznikl spojením řeckých slov oinos (víno) a thêr (divoké zvíře). Podle dávných pověr prý kořen máčený ve víně napomáhal ochočení divokých zvířat. Ze semen se lisuje drahý olej, používaný především v kosmetice. Autorka tohoto textu prozatím nevyzkoušela nic z uvedeného v tomto odstavci.

Pupalka dvouletá 4 Foto:

Co s květy v kuchyni

Nádherné čtyřčetné žluté květy můžete pozvat na talíř, jen když je rostlina hodně blízko. Patří suverénně k nejchoulostivějším. Před konzumací se doporučuje odstranit tyčinky i pestík, protože rostlina obsahuje hodně pylu, který je potenciálním alergenem. Zahoďte i obaly poupěte, jsou tuhé. Květy se hodí všude tam, kde byste si chtěli dopřát éterický dotek. Jsou vyzývavě aromatické a především neodolatelně dekorativní. Díky své lehkosti nemají jednoznačně vyhraněné slané nebo sladké použití, a že nesnášejí tepelnou úpravu, je nabíledni. Výborně se hodí i do lehoučkých limonád nebo letních drinků.

Svoje místo mají i v letních snídaních, pro ty, kdo rádi vstávají. Jedinečnost této rostliny spočívá v její pomíjivosti. Pokud ji budete v létě ochutnávat, vězte, že je to unikátní zážitek, protože její květy se nikdy nedostanou do regálů hypermarketů.

Autor: Jana Vlková

www.kytkykjidlu.cz, http://www.kytkykjidlu.blogspot.cz/, www.facebook.com/kytkykjidlu

reklama

Související témata: kytkožrouti , jedlé květy , pupalka dvouletá

reklama

Přečtěte si také