zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jak nakupovat ryby
Autor: Thinkstock Jak nakupovat ryby

Naučte se správně nakupovat chlazené mořské produkty

Doba, kdy jsme v obchodě měli možnost zakoupit jen balíček mraženého filé, je už naštěstí pryč. Při dnešní široké nabídce ryb a mořských produktů jak mražených, tak i čerstvých člověk často tápe, co, kde a hlavně jak nejlépe vybrat.
klaram , 07.11.2016

reklama

V poslední době vzniklo mnoho specializovaných prodejen, ale také obchodní řetězce mají poměrně slušnou nabídku. Nakupovat lze i jednoduše přes internet.

Před výpravou do obchodu

Nejlepší je správně se vybavit na nákup mořských produktů už doma. Vezmeme si s sebou chladicí box nebo polystyrenovou krabici s připravenými předmrazenými články nebo ledem. Ryby vybereme až na poslední chvíli, abychom je zbytečně nevozili po obchodě, než nakoupíme ostatní suroviny. V supermarketu nám rybu zabalí jednoduše do igelitky nebo zataví do fólie, někdy na požádání přidají i sáček ledu. Můžeme si zde také zakoupit termo tašku, do které přidáme další mražený výrobek.

Jak nakupovat ryby , Foto: Thinkstock

Výběr, nákup a skladování chlazených živočichů

Hlavní je použít zrak, čich a, je-li možno, i hmat. Nejdůležitějším smyslem při výběru je čich. Nevoní-li živočich svěže po moři, není čerstvý. Někdy jen stačí projít kolem pultu s rybami a nelibá vůně by nás měla odradit od nákupu. Jestliže prodejní místo nevoní, je to známka toho, že se tu nedodržují hygienické předpisy a nabídka nebude nejčerstvější. Čerstvá chlazená ryba voní příjemně mořem a řasami, neměla by být silně cítit rybinou a už vůbec ne čpavkem – kromě rejnoka a některých druhů žraloka, u kterých lehký náznak čpavku není zcela neobvyklý.

Také pouhým pohledem se dozvíme o rybě mnohé. Nejčerstvější ryba v obchodě je ta, která plave v akváriu, ovšem ne břichem vzhůru. Více si musíme všímat stavu ryb chlazených a mražených. Celé chlazené ryby by měly být dostatečně obsypány čistým ledem, ale ryby filetované musí na ledové tříšti jen ležet, ne v ní být zasypané! Neměly by být ani propíchané cenovkami.

U ryb chlazených je důležitý pohled z očí do očí. Nevadí, že na nás chlazená ryba nezamrká, hlavní je, že nemá kalný pohled a zapadlé oči. Oči musí být vlhké, lesklé, vypouklé, zornice černé. Někdy se oči poškodí při lovu či přepravě. To neubírá na kvalitě, ale musíme si být jisti, že je ryba po všech ostatních stránkách v pořádku. Žábry musí být sytě červené nebo růžové, ale u makrel a sleďů až tmavě fialové, ne však šedé. Maso na stisk má být pevné, elastické s lesklou, vlhkou, nelepivou, napjatou a neodlupující se kůží s barvou odpovídající druhu ryby.

Jak nakupovat ryby , Foto: Thinkstock

Při výběru filetů platí v zásadě to samé. Kousky musí vonět, musí mít svěží barvu odpovídající druhu ryby, bez oschlých, krvavých, tmavých či žlutých částí. Nemají se rozpadat, ale pevně držet u páteře.

V našich podmínkách doporučujeme zakoupit chlazené mořské produkty v den spotřeby. Je třeba si uvědomit, že k nám přicestovaly zdaleka, a proto nemohou být tak čerstvé jako u moře! Při přípravě platí: čím dříve, tím lépe.

Mořská nejen kuchařka, Foto: Mořská (nejen) kuchařka

Lenka Světová, Dagmar Derré

Nová kuchařka z edice Jídlo jako lék přináší mnoho cenných rad pro nákup a zpracování ryb a mořských plodů, najdete mnoho důležitých informací a receptů, které posílí vaše zdraví a podpoří vaši snahu držet si štíhlou linii. Kniha se zaměřuje na ryby a dary moře, které jsou již na českém trhu běžně dostupné. Orientaci v nich čtenáři usnadní množství informací o všech produktech, použitých v knize, včetně fotografií.

Na českém knižním trhu je kuchařka výjimečná nejen množstvím vyzkoušených receptů a profesionálními fotografiemi, ale především úvodní částí, v níž čtenář kromě odborných informací o pozitivním vlivu rybího masa na lidské zdraví najde podrobné popisy postupů přípravy ryb pro vaření a konzumaci s názornými fotografiemi zachycujícími krok za krokem postup.

Vydalo nakladatelství Smart Press, 399 Kč

reklama

Související témata: mořské ryby

reklama

Přečtěte si také