reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Listy řebříčku obecného
Autor: Thinkstock Listy řebříčku obecného

Ochutnejte to nejlepší z trávníků

Dekorativní a chutné byliny, po kterých celý rok klidně šlapeme, teď můžeme pozvat do kuchyně.
klaram , Vydáno: 18.04.2014

reklama

Než se na všech trávnících rozdrnčí sekačky, podívejte se, zda tam není něco dobrého k snědku. Jarní výhonky některých rostlin, které považujeme za plevel, jsou překvapivě chutné. Velkými favority prvních dubnových týdnů jsou kokoška pastuší tobolka a řebříček obecný. Z obou se později stanou houževnaté byliny, jimž mohou holdovat už jen přežvýkavci.

Achillova oblíbená bylina

Řebříček a Kokoška pastuší tobolka 4 Foto: ThinkstockŘebříček obecný zjara raší v hustých přízemních růžicích. Jeho listy si s ničím nesplete. Připomínají totiž žebříky, jak se dříve vyráběly – na kmeni se ponechaly větve tak, aby se po nich dalo pohodlně vylézt třeba na sýpku. Svoje latinské jméno Achillea millefolium dostal řebříček po slavném řeckém bojovníkovi Achillovi. Báje praví, že když byl jako chlapec v učení u Cheirona, slavného kentaura, naučil se léčit rány právě řebříčkem. Tyto dvě postavy bývají někdy zobrazovány spolu, ovšem bez byliny, o níž je právě řeč. Jarní řebříček ony léčivé vlastnosti zatím nemá, má ovšem překvapivě jemnou chuť. Šlechtěné variety ze záhonku tyto kulinární vlastnosti zpravidla postrádají.

Kokoška pastuší tobolka

Jako jedna z mála rostlin má tři jména. I tato bylina se dere na svět z přízemní růžice, jejíž listy jsou tvarem podobné jako u pampelišky. Stonek je relativně dlouhý, protože kokoška kvete velmi dlouho. Na hroznovitém květenství se již velmi brzy tvoří charakteristické plody. Botanici jim říkají jednoduše šešulky, ale klasik Mathioli o nich píše poeticky: „Má též květ bílý, z něhož se vytvářejí jakési toboličky podoby malého srdéčka, visící na dlouhých stopkách.

Kokoška pastuší tobolka 3 Foto: ThinkstockKokoška je považována za úporný plevel, protože se dokáže přizpůsobit téměř každému prostředí. Zjara si můžete natrhat jak přízemní listy, tak horní část květu. Protože je tato bylina příbuzná s běžně konzumovanými brukvovitými, nepřekvapí její chuť. Kokošky, které vyrostly na vlhkém místě, chutnají po kedlubnech a brokolici, ty ze sušších stanovišť v sobě mají více štiplavosti jako například ředkvička.

Syrové jsou nejlepší

Řebříček se hodí jako dekorace do nejrůznějších salátů. Jeho chuť není výrazná, jeho vzhled je ovšem oslnivý. Zubaté lístečky zkrášlí i různá teplá jídla, jako jsou třeba šťouchané brambory nebo rýže. Nehodí se do omáček nebo polévek, kde se utopí.

Kokoška dobře chutná s méně výraznými jídly. Je vynikající na chléb s máslem nebo s tvarohem.

Obě byliny si libují ve společnosti slaných jídel. Tepelnou úpravou se jejich svěží vlastnosti poničí.

Kokoška pastuší tobolka 3 Foto: profimedia

Kokoška pastuší tobolka. Foto: Profimedia.cz

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz


Ochutnejte i další jedlé květiny:

Primulky a petrklíče

Vychutnejte si primulky a petrklíče v zahradě i na talíři

Sedmikrásky na talíři

Sedmikráskou si ozdobíte talíř po celé léto

reklama

reklama

Přečtěte si také