Objevte tajemství kořene čekanky a vyzkoušejte čekankový sirup

Čekanka. Cenná léčivka s blankytně modrými květy, jejíž léčivé účinky znali už staří Egypťané. Není proto divu, že je tato bylina hojně využívána i dnes. Podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru, zlepšuje trávení a pomáhá čistit játra i střeva. Navíc je bohatou zásobárnou inulinu.

Prakticky jakákoli část čekanky je zdravá, nejčastěji se však zpracovává její kořen, který většina z nás zná už jako hotový produkt v podobě kávovinové směsi, tzv. melty. Čekankový kořen má ale i jiné přednosti – je cenným zdrojem inulinu, který se díky své chemické struktuře nevstřebává v tenkém střevě, ale putuje do střeva tlustého, kde plní funkci tzv. prebiotika, tj. „krmiva“ pro zdraví prospěšné bakterie. Čekankový kořen je zkrátka skutečným pokladem pro naše zdraví. Což vědí také výrobci čekankového sirupu Original, kteří jej začali vyrábět pomocí patentované technologie. Výsledný produkt dokáže plně nahradit slazení cukrem, má velmi nízký glykemický index a výrazně méně kalorií než cukr. Jak dále působí na náš organismus?

Perfektní na imunitu

Střeva jsou díky milionům prospěšných bakterií klíčovým orgánem imunitního systému. Navíc ovlivňují i produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je například kostní dřeň, a zásadně se podílejí na formování obranyschopnosti ihned po narození. Během života hlavně vlivem špatného stravování, konzumací léků a antibiotik však může dojít k narušení střevní mikroflóry vedoucí ke zhoršení celkové obranyschopnosti. Slazení čekankovým sirupem, který obsahuje až 71 % vlákniny, zlepšuje funkci střev, čímž může pozitivně ovlivnit imunitní systém.

Ani při hubnutí není k zahození

Základem hubnutí je pohyb a zdravé stravování. Jídelníček se na hubnutí podílí z 80 %, zbytek pak tvoří fyzická aktivita. Je třeba jíst pestrou a vyváženou stravu, vyhýbat se bílému pečivu, cukru a jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem, které dokážou zasytit na delší dobu. Čekankový sirup obsahuje až o 95 % méně cukru a o 45 % méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly, jako jsou med či javorový sirup. Je proto skvělým pomocníkem při redukční dietě.

Svojí konzistencí je navíc schopen také částečně nahradit pokrmový tuk. „Čekankový sirup s inulinem doporučuji jako sladidlo pro lidi trpící obezitou či osoby s nadváhou, protože vláknina vyvolává pocit sytosti, takže přirozeně omezí chuť k jídlu a současně uspokojí chuť na sladké. Díky sladivosti sirupu, která se vyrovná medu, tak můžeme ‚šetřit jednoduchými sacharidy s vysokým glykemickým indexem, jimiž se obvykle sladí,“ doplňuje Ivan Mach.

Dobrá zpráva pro diabetiky

Pacienti s diabetem druhého typu by měli přijímat omezené množství kalorií a neměli by překračovat doporučený obsah sacharidů. Důležité je při výběru konzumovaných potravin také sledovat jejich glykemický index (GI), tedy hodnotu odpovídající nárůstu krevního cukru po jejich konzumaci. Čekankový sirup má hodnotu GI menší než 5. Pro porovnání, med či javorový sirup mají kolem 50 a cukr má dokonce hodnotu GI 70.

A mohou ho i děti?

Nadbytek cukru a sladkostí ovlivňuje chování dětí. Mimo to jsou také příčinnou dětské obezity a zubního kazu. Dobrou zprávou je, že existuje sladidlo, které se chuti cukru vyrovná. Čekankový sirup je vůči zubům šetrný a významně snižuje riziko zubního kazu. Vzhledem k nízkému glykemickému indexu a kalorické hodnotě dokáže být celkem úspěšným pomocníkem při prevenci dětské obezity. Čekankové slazení pro děti má navíc ještě ten benefit, že neobsahuje přidanou sukralózu, čímž má nižší sladivost než originál, a děti si tak zbytečně nevytvářejí závislost na příliš sladkých pokrmech.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty