zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
3 praktické tipy na domácí kuchyňské čističe
Autor: iStock 3 praktické tipy na domácí kuchyňské čističe

3 praktické tipy na domácí kuchyňské čističe

Došly vám doma čisticí prostředky a nestíháte skočit do obchodu? Nebo se chcete zaměřit na ekologickou stránku věci a zkusit si přípravu domácích čističů? Máme pro vás 3 tipy na základní pomocníky, kteří vám mohou zjednodušit úklid. Věříme, že je už doma máte!
Tereza Pánková , 05.10.2021

reklama

Kuchyňský čistič z jedlé sody

Ano, jedlá soda se řadí mezi skvělé pomocníky v kuchyni, a to nejen při pečení. Stačí ji smíchat s teplou vodou a vytvořit tak pastu. Tu pak nanášejte pomocí vlhkého hadříku – hodí se na čištění nádobí, odmašťování varné desky nebo k čištění trouby. Samotná jedlá soda je pak skvělá k pročištění odpadu u dřezu, stačí nasypat lžičku sody přímo do odtoku, nechat chvíli působit a pak zalít horkou vodou. 

Naučte se triky, kde a jak skladovat čerstvé potraviny

Naučte se triky, kde a jak skladovat čerstvé potraviny, aby vydržely co nejdéle

Octový zázrak téměř na vše

Vůbec nejzajímavější ingrediencí z šuplíku v kuchyni je pro domácí čištění bílý ocet. Je skvělý na odstraňování mastnosty, zašlé špíny nebo ke zneškodnění zápachu. Ale pozor, nepoužívejte ho například na mramorované povrchy či dřevěné podlahy. Pozor si dejte i v případě plastových či gumových částí. Stačí si připravit roztok octa s vodou, který můžete klidně ovonět citrusovými slupkami. Vyčištěná místa pak vždy ještě otřete vodou navlhčeným hadříkem. Mimochodem, slabší roztok vody s octem je perfektní pro odstranění vodního kamene třeba ve varné konvici – stačí ho do ní nalít a nechat projít varem.

Roztok vody s octem snadno odstraní vodní kámen.
Autor: iStock Roztok vody s octem snadno odstraní vodní kámen.

Citron jako dezinfekce

Pokud máte po ruce citrony, máte vyhráno. Jsou totiž vyhlášené svými dezinfekčními a antibakteriálními účinky. Mnohdy vám k odstranění šmouh postačí část vymačkaného plodu, ve kterém je ještě zbytek dužiny. Skvrny otírejte vnitřní stranou citronu a postupně se jich všech zbavte. Šťáva z citronu je zase perfektní na omytí dlaždic, které jsou zašpiněné třeba od zbytků jídla nebo jiné mastnoty.

Zdroj: redakce; zdroj foto: iStock

reklama

Související témata: domácnost , čištění bez chemie , babské rady pro čištění

reklama

Přečtěte si také