Grand Café Orient: Jediná kubistická kavárna na světě

Grand Café Orient - interiér Foto:
Grand Café Orient - interiér
Foto: archiv

Kavárna, život a umění. Ideální kombinace, kterou objevili naši předci už v polovině 19. století. Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží v Praze není jen vzpomínka na zašlou slávu kavárenského života. Je to zážitková turistika všech pěti smyslů. Hlavně pak chuti.

Světové „uno“

Ve světě umění můžeme nalézt spousty jedinečných okamžiků, hnutí, autorů a děl. Svět pohostinství má také své unikáty, restaurace v ledových chrámech, nebeských výškách nebo podniky pod rouškou absolutní tmy. Café Grand Orient není sice ledový chrám, ale přesto láká lidi z celého světa. Kubismus je v Čechách fenoménem a stejně tak tato historicky první a jediná kubistická kavárna na světě. Když jsou však oči nasyceny krásou linií a geometrií lustrů, luceren, točitého schodiště a jedinečné fasády, začne vás honit mlsná. Vůně čerstvě pečených dortů, upražené kávy a čerstvých květů prostě nelze ignorovat.

Grand Café Orient - původní vzhled kavárny Foto: archiv

Grand Café Orient původní vzhled kavárny. Foto: archiv

Kubismus v hrnečku i věnečku

Kubismus, styl jednoduchých geometrických obrazců, kterému dominuje krychle všech různých úhlů a podob, se objevuje v kavárně i v užitém umění. A jak moc si takové umění užijete vy? Objednejte si třeba horkou čokoládu s rumem a s pravou domácí šlehačkou a k tomu věneček. Káva je vždy servírovaná v krásných porcelánových kubistických hrnečcích a věneček bude jakbysmet upečen v duchu a řádu geometrie. Dům navržený Josefem Gočárem, jedním z nejznámějších českých architektů, zde sloužil jako kavárna zhruba deset let. Ve dvacátých letech byla zrušena, protože tento styl už nebyl v módě.

Tomáš Břínek, jeden z provozních kavárny, vypráví: „Kavárna je pro nás výjimečná jak svou originální polohou na rohu Celetné a Ovocného trhu, tak svým tajemným příběhem. Když jsme začínali s rekonstrukcí, vycházeli jsme jen z dobových fotografií a nákresů, protože jinak neexistují žádné písemné informace. Jedině tak mohl vzniknout opravdový český unikát, který jinde ve světě prostě nenajdete. Kubistická kavárna je na zeměkouli jen jedna a je to ta naše.“

Grand Café Orient - interiér Foto:

Menu á la France

Kavárna se jistě inspirovala ve francouzské kuchyni, a proto kromě cukrovinek, které hrají v jídelníčku prim, nabízí i snídani, lehkou svačinu, oběd nebo večeři. K snídani máte na výběr z čerstvě upečených croissantů nasladko či slano. Zvláště výborné jsou ještě za tepla v kombinaci s rozehřátou čokoládou, kterou dostanete vedle v mističce. Pokud raději snídáte naslano, můžete si dát vajíčka, jak je máte rádi, nebo klasickou českou kaiserku s pražskou šunkou.

K obědu je zde široký výběr turisty oblíbených panini nebo obložených baget a salátů. Salát s marinovanými kachními prsíčky na pomerančích, přelitý medovým dresinkem, míchaný s rukolou, cherry rajčátky a vlašskými ořechy, vám pracovní oběd rozhodně rozveselí. Kdo to má rád teplé, dá si slané palačinky, které zde chutnají jako v pařížských bistrech. Zkuste třeba tu s žampionovým krémem nebo klasiku se špenátem, sýrem a šunkou, posypanou křupavě opečenou slaninou.

Grand Café Orient - Dort Grand Café Orient Foto: archivUmění je v dortech…

Čemu asi v kavárně, přes všechny krásy kubismu, věnujete ten nejžádostivější pohled, bude lednice s dorty. Kavárna se chlubí vlastní výrobou a nabídka je opravdu pestrá. Od tradičních cukrářských stálic jako je věneček, rakvička se šlehačkou, jablečný závin s karamelovou omáčkou a vanilkovou zmrzlinou (který je prý nejlepší na Praze 1), Sachr dort se šlehačkou, medový dort a schwarzwaldský višňový dort, tady můžete ochutnat i trochu jiné cukrové záležitosti.

Specialitou podniku je rozhodně Čokoládový fondán v marcipánu, podávaný se sušenými švestkami marinovanými v portském víně, nebo oblíbený mrkvový dort s ořechy, jehož historie sahá až do země daleké Brazílie. Kavárna má i svého jmenovce mezi zákusky a tím je dort Grand Café Orient z čokolády, zdobený anglickým krémem s příchutí máty. V menu mají své místo i dezerty s ovocem jako malinový dort, dort s jablky a jemným krémem či čokoládový koláč s jablky. Sladkou tečku však nemusíte udělat jen dortem, ale můžete si vybrat i z několika druhů palačinek nebo zmrzlinových pohárů. Z palačinek stojí za pokušení palačinka s jablečným ragú, vanilkovou zmrzlinou a zakysanou smetanou, která vám teď v sezoně jablek určitě přijde vhod.

Recept

Grand Café Orient - Mrkvový dort Foto: archiv

Mrkvový dort s ořechy

Mrkvový dort s lehkým nakyslým krémem obsypaný ořechy a voňavý kořením. To je harmonie chutí, která vždy potěší. Zkuste tento recept z vyhlášené kavárny Grand Café Orient, ...

Kavárna ročních období

Kávy není nikdy dost a praví milovníci se budou asi tetelit, když prozradím, že je zde na výběr až okolo 15 druhů kávy. Některé by vydaly za samotný dezert, jelikož se do nich přidává čokoláda, karamel a leckdy i něco ostřejšího. Kavárna však chce svým návštěvníkům nabídnout i něco navíc. Renata Hendrychová, další provozní této kavárny, se snaží do tradičního konceptu zařadit i nějaké sezonní speciality: „Sázíme i na sezonní menu, které má většinou velký ohlas. Letošní podzim je ve znamení dýně, švestek a kdoulí, a tak máme v nabídce třeba dýňovou polévku nebo švestkový dort. Sledujte náš Facebook, který vám napoví, kdy se u nás v kavárně můžete dočkat dalších chuťových překvapení.

Grand Café Orient - Dýňová kapsička Foto: archiv

Grand Café Orient - Dýňová kapsička. Foto: archiv

Grand Café Orient: Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, 110 00 Praha 1 – Staré Město; www.grandcafeorient.cz

Autor: Michaela Králová

Videa

reklama

reklama