zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vařené hovězí se zeleninou Pot au feu
Autor: Marek Bartoš / Kulinárium Vařené hovězí se zeleninou Pot au feu

Vařené hovězí se zeleninou Pot au feu

Hodnoceno: 1x
I mistři prvotřídní gastronomie občas hodí všechno do jednoho hrnce a dají si nohy nahoru. Nebyli by to ale Francouzi, aby v hrnci neprobublávalo něco neobyčejného – pomalu vařené hovězí s kořenovou zeleninou odlehčuje pórek a jemný hovězí jazyk.
nad 2 hodiny
4 porce

Článek

Silná hovězí polévka s celestýnskými nudlemi a restovanou zeleninou  Foto:

17 receptů na horké a hřejivé vývary

Jestli jste fanoušci polévek, dnešní výběr receptů je přímo pro vás. Tentokrát jsme se soustředili na oblíbené vývary, které se v podzimním počasí obzvlášť hodí. ;)

reklama

Postup

  1. Do hrnce vložte maso, jazyk a žebra, zalijte je studenou vodou a vařte pozvolna na středním stupni, až se na hladině objeví pěna.
  2. Mezitím oloupejte brambory a očistěte zeleninu. Větší kusy překrojte na polovinu.
  3. Pěnu sbírejte a vyhazujte. Osolte, přidejte koření, bylinky, brambory, mrkev, celer, petržel a cibuli a pozvolna vařte, až zelenina změkne.
  4. Zeleninu vyjměte, nechte zchladnout a nakrájejte na kostičky, cibuli oloupejte a rozkrájejte na čtvrtky. Maso dovařte doměkka, trvá to zhruba 1–1,5 hodiny. Vyjměte ho a nechte chvíli odpočinout.
  5. Pórek nakrájejte na kolečka a povařte ho 5 minut ve vývaru. Maso natrhejte pomocí vidličky na sousta, rozdělte ho do talířů či misek, přidejte zeleninu a přelijte vývarem s pórkem.

METODA: Pozvolné vaření

K úpravě surovin dochází vařením v tekutině při teplotě 82–94 °C. Tekutinu nejprve zahřejte až k varu, ale hned ji ztlumte a nechte jemně probublávat. Při dlouhém pomalém vaření se excelentně prolnou všechny chutě, což oceníte zejména u polévek, vývarů nebo při vaření větších kusů mas.

Vařené hovězí se zeleninou Pot au feu  Foto: Vařené hovězí se zeleninou Pot au feu; foto: Marek Bartoš/Kulinárium

Kulinárium

Kulinárium Foto:

ZDENĚK POHLREICH

Po sérii úspěšných kuchařek, představuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich knihu, která jim měla logicky předcházet. Kulinárium představuje 17 kuchařských metodik a sto receptů, kterými si je můžete vyzkoušet a naučit.

„O receptech vaření není,“ tvrdí Zdeněk Pohlreich. „Celý vtip je v tom, že jakmile ovládnete pravidla, už se jen zajímáte o nabídku matky přírody, kterou zpracujete tím nejlepším možným způsobem.“ Úvodní část předkládá charakteristiky metodik, detailnější popis následuje před každou tematickou kapitolou. Jasně tak pochopíte, co se se surovinou v hrnci, pánvi nebo v troubě děje a pochopíte, jak jednotlivá jídla vznikají. A můžete se pustit do zkoušení vlastních chuťových kombinací.

Vydalo nakladatelství Sevruga, 280 stran.

reklama