zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Berlínský řízek s polníčkovým salátem
Autor: Marek Bartoš / Kulinárium Berlínský řízek s polníčkovým salátem

Berlínský řízek s polníčkovým salátem

Hodnoceno: 3x
Řízek zahrnuje poměrně široké spektrum úprav masa. Zatímco ve Vídni nedají dopustit na tence naklepaný telecí, v Čechách smí do trojobalu i vepřový nebo kuřecí plátek, v Berlíně na to jdou pěkně zostra a maso před obalením potřou ostřejší hořčicí a křenem. Příjemně ho zchladí polníčkový salát.
do 30 minut
4 porce

Článek

Nejlepší recepty na řízky Foto:

Máte rádi řízky? Vyberte si ze 14 nových receptů z domova i ze světa

Řízek patří mezi naše nejoblíbenější jídla a mnoho z nás by přísahalo, že je to náš národní poklad. Pravdou ovšem je, že obdobná jídla najdeme v mnoha zemích světa. Vždyť...

reklama

Suroviny (4 porce)

Salát:

Postup

  1. Kýtu rozkrájejte na čtyři stejně silné plátky, naklepejte je a osolte z obou stran. Hořčici smíchejte s křenem a směsí potřete řízky po jedné straně. Obalte je v trojobalu – nejdříve v mouce, pak v rozšlehaném vejci a nakonec ve strouhance.
  2. V hrnci rozehřejte zhruba 4cm vrstvu oleje a usmažte v něm na vyšším středním stupni obalené řízky dozlatova, zhruba 3 minuty z každé strany. Délka smažení záleží na výšce masa. Vyjměte je a nechte přebytečný tuk okapat na papírové utěrce.
  3. Polníček operte a nechte okapat. Šalotku nakrájejte nadrobno a prošlehejte ji s hořčicí, solí, octem, citronovou šťávou, olivovým olejem a vodou dohladka. Přelijte přes polníček a podávejte s řízkem a skrojkem citronu.

METODA: Restování a smažení

Restování znamená krátké prudké opečení surovin na malém množství dobře rozehřátého oleje, resp. v jeho nízké vrstvě. Používá se k rychlému a rovnoměrnému propečení i pro dosažení krásně tmavého opečeného masa nebo karamelizované krusty. Použijete-li více oleje, jedná se o smažení. Jeho cílem je „uzamknout“ šťávy v připravované surovině, de facto ji uvařit ve vlastní šťávě uvnitř křupavého obalu. Teplota převyšuje 175 °C, a tak je jídlo hotové velmi rychle, ale obvykle potřebuje několikrát obrátit.

Kulinárium

Kulinárium Foto:

ZDENĚK POHLREICH

Po sérii úspěšných kuchařek, představuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich knihu, která jim měla logicky předcházet. Kulinárium představuje 17 kuchařských metodik a sto receptů, kterými si je můžete vyzkoušet a naučit.

„O receptech vaření není,“ tvrdí Zdeněk Pohlreich. „Celý vtip je v tom, že jakmile ovládnete pravidla, už se jen zajímáte o nabídku matky přírody, kterou zpracujete tím nejlepším možným způsobem.“ Úvodní část předkládá charakteristiky metodik, detailnější popis následuje před každou tematickou kapitolou. Jasně tak pochopíte, co se se surovinou v hrnci, pánvi nebo v troubě děje a pochopíte, jak jednotlivá jídla vznikají. A můžete se pustit do zkoušení vlastních chuťových kombinací.

Vydalo nakladatelství Sevruga, 280 stran.

Další ukázkové recepty z nové kuchařky Zdeňka Pohlreicha Kulinárium  najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH:

Zimní číslo časopisu Prima FRESH

Užijte si krásné svátky i zimní radovánky s novým číslem časopisu Prima FRESH

reklama