reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Užijte si kouzlo gastrostezek - Pivovar Prachatice
Autor: archiv Šumavsko.cz Užijte si kouzlo gastrostezek - Pivovar Prachatice

Nový fenomén prázdninových výletů: Užijte si kouzlo gastrostezek

Léto láká k cestování a objevování nových koutů i ochutnávání lokálních pochoutek. Nemusíte cestovat hned na druhý konec světa, překvapivá místa, která vás okouzlí, najdete hned za humny!
klaram , 04.07.2018

reklama

Jižní Čechy lákají cestovatele nejen podmanivou přírodou, venkovským naturelem i horskou turistikou… Od letošního jara jsou pro vás v turistické oblasti Šumavsko připraveny dvě nové gastrostezky, které nabízejí další lákavé cíle k návštěvě. Místa, která by vám jinak možná zůstala skrytá, nabízejí regionální dobroty, výrobky z malých farem, pekáren či řeznictví. Cestou na vyhlídku se můžete stavit v rybářství pro pstruhy, v mlékárně pro čerstvé sýry, v pražírně pro dobrou kávu nebo v pivovaru pro řízný ležák. Cestou na kolech si můžete dopřát dortík v cukrárně nebo pořádný oběd v doporučených restauracích.

Na webu SUMAVSKO.CZ najdete informace o dvou trasách gastrostezek, které mají dohromady 26 zastávek. O každé z nich zde najdete podrobné informace, adresu, otevírací dobu i doporučení, na co se těšit.

Užijte si kouzlo gastrostezek  Foto:

Objevili jsme za vás

My jsme naše putování po Šumavsku začali na farmě v Křišťanově, kterou provozuje Agrokomlex Šumava. V několika ohradách zde chovají vzácné býložravce – zpětně vyšlechtěné pratury, což je původní odrůda skotu, který vyhynul v 17. století. Před 2. světovou válkou se ho podařilo znovu vyšlechtit a dnes existuje populace zhruba 2000 kusů. V Křišťanově je momentálně stádo s 32 kusy.

V dalších ohradách vás překvapí stádo 29 zubrů, kteří také nebyli daleko od vyhynutí. Z populace 55 kusů v různých ZOO, se je podařilo rozšířit na zhruba 4000 kusů v mnoha chovech. A podobně na tom byli i bizoni, kterých zde na farmě najdete 21.

Užijte si kouzlo gastrostezek - Stádo praturů v Křišťanově Foto: Užijte si kouzlo gastrostezek - Stádo praturů v Křišťanově, Foto: archiv Šumavsko.cz

Z farmy jsme se přesunuli do výrobny ZEFA ve Volarech, kde jsme navštívili jatka, bourárnu a výrobnu uzenin s udírnou, a také jsme kromě výborných líček, taliánů, zvěřinových klobás a slaniny, ochutnali produkty z dalších výroben, které sdružuje Agrokomplex Šumava – rozhodně nevynechejte svatební koláčky a zelné placky z Pekařství Prachatice nebo vynikajicí Chlumanské brambory.

Užijte si kouzlo gastrostezek  Foto:

Dobré jídlo = dobrý cíl

Na oběd jsme pokračovali do Vimperka, kde nás pohostili studenti ze školní restaurace Svatý Rafael. Unikátní projekt umožňuje studentům střední školy naučit se řemeslo přímo za chodu restaurace. My jsme si pochutnali na šumavské kulajdě, jelením hřbetu s opečenými škubánky a omáčkou ze sušeného ovoce a závěr patřil povidloni s karamelovou omáčkou. Ceny jsou zde mírné, a navíc můžete mít dobrý pocit, že zatímco si pochutnáte, ještě při tom podpoříte mladé kuchtíky a číšníky.

Další zastávkou byla kozí farma Výrov, kde nás přivítala milá majitelka a stádo šťastných koz, které mají každá své jméno! K dobrému místnímu zvyku patří prohlídka farmy a rozhodně neodcházejte s prázdnou. Do batohu si přibalte výtečné čerstvé sýry i vyzrálou kozí goudu. A ve výslužce nesmí chybět ani výborný kefír nebo jogurtové mléko s kapkou medu. Ne nadarmo jsou výrobky z Výrova vyhlášené široko daleko a nesou prestižní pečeť regionálního ocenění „Chutná hezky. Jihočesky“.

Užijte si kouzlo gastrostezek - šťastné kozy na Farmě Výrov Foto: Užijte si kouzlo gastrostezek - šťastné kozy na Farmě Výrov, Foto: archiv Šumavsko.cz

Užijte si kouzlo gastrostezek  Foto:

Pak už následoval návrat do Prachatic, kde jsme si úlovky uložili do lednice v krásném penzionu Bed & Bike přímo na náměstí v historickém centru města (mimochodem – v ceně ubytování je i zapůjčení elektrokol na celý pobyt). A následovala návštěva vyhlášeného Pivovaru Prachatice, který je proslulý nejen skvělým pivem, ale i specialitami české kuchyně a pochoutkami k pivu, které téměř výhradně pochází od místních farmářů a dodavatelů. Ať už máte radši spodně kvašený ležák nebo rádi testujete svrchně kvašené speciály, tady si přijdete na své… A k tomu ochutnejte třeba tatarák, utopence nebo pečená žebra, která se jen rozpadají!

Naplánujte si vlastní trasu

Místa, která v rámci gastrostezky můžete navštívit, nejsou nijak přesně daná. Sami si můžete vybrat, která vás lákají k návštěvě a snadno je propojit s turistickými trasami. My jsme měli základnu v Prachaticích, takže se přímo nabízelo poskládat si občerstvení na cestu z Pekárny Prachatice, nechyběly salámy a klobásky z Řeznictví a uzenářství U Poláků a spoustu dalších regionálních lahůdek, které jsme našli ve Farmářském obchodě, třeba šípkový džem s vanilkou od Rose Garden.

Turistická oblast Šumavsko zahrnuje více než 50 obcí, mezi ty nejznámější patří Prachatice, Vimperk, Volary, Kvilda a Zadov. Najdete zde rozmanitá přírodní zákoutí, technické i historické památky, ale i adrenalinové a sportovní vyžití. A kromě toho všeho se tu i dobře najíte! Letošní cíl prázdninového putování je jasný…

PŘIPRAVILA KLÁRA MICHALOVÁ

FOTO ARCHIV SUMAVSKO.CZ

Užijte si kouzlo gastrostezek  Foto: Užijte si kouzlo gastrostezek - každý si na nich najde to svoje , Foto: archiv Šumavsko.cz

reklama

Související témata: cestování , kam za jídlem , Šumava , gastrostezka , Šumavsko , Prachatice , tipy na výlety

reklama

Přečtěte si také