zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Nepropásněte sezonu černého bezu
Autor: iStock Nepropásněte sezonu černého bezu

Bez černý – magická rostlina, delikátní pochoutka i domácí lékař

Bez černý je vytrvalý keř dorůstající až do výšky několika metrů, kterému se daří snad všude. Dříve byl bez považován za magickou rostlinu ochraňující domov a v lidovém léčitelství hrál významnou roli. Nyní obliba bezu stoupá nejen pro jeho léčivé účinky, ale i pro jeho nezaměnitelnou chuť a vůni.
klaram , 16.05.2017

reklama

Kdy a kde sbírat bez a jak ho uchovávat?

Bez černý (Sambucus nigra) se dá natrhat takřka všude, a to i ve městech – na loukách, zahradách, podél cest. Jen tomu rostoucímu u silnic se raději vyhněte. Bez černý kvete od konce května do konce června a jeho plody dozrávají v srpnu či spíše na podzim – v září či říjnu. Při sběru plodů dbejte na to, aby bobulky byly co nejtmavší – skoro až černé, nezralé fialovo-zelené plody nesbírejte. Plody trhejte po celých hroznech i se stopkou, aby se nerozmačkaly. Květy a plody se dají usušit v sušičce na ovoce nebo jen tak na novinách na sluníčku. Ale pozor, plody bezu při sušení na novinách rády plesniví. Sušené květy skladujeme v uzavřené nádobě na suchém a chladném místě.

Sirup z bezových květů se hodí nejen pro přípravu osvěžujících nápojů, ale i při pečení Foto: Sirup z bezových květů se hodí nejen pro přípravu osvěžujících nápojů, ale i při pečení, Foto: iStock

Bez černý a jeho léčivé účinky

Nepropásněte sezonu černého bezu  Foto:

Bez černý dokáže léčit řadu neduhů – léčivé jsou jak květy, tak plody. Čaj z květů černého bezu pomáhá při nachlazení – snižuje teplotu, podporuje pocení a usnadňuje odkašlávání – působí taktéž příznivě na dýchací cesty. Čaj z bezových květů pomáhá také při detoxikaci organismu, snižuje krevní tlak a působí močopudně.

Plody černého bezu působí jako přírodní analgetikum a pomáhají při trávicích problémech.

Na co si dát pozor: Bezinky je nutné před konzumací tepelně upravit nebo použít sušené, v čerstvém stavu jsou totiž mírně jedovaté!

Bez černý a jeho využití v kuchyni

V kuchyni se dají využít jak květy, tak plody černého bezu, oblíbené jsou zejména pro svou sladkou chuť a krásnou vůni. Klasikou je čaj ze sušených květů, který nejlépe chutná s medem a citrónem.

Dříve se běžně konzumovaly květy bezu v těstíčku, ať už naslano či nasladko. Této úpravě bezu černého se říká kosmatice. Připraví se tak, že se smíchá vejce, mléko, hladká mouka a špetka soli a ve vzniklém těstíčku se bezové květy namáčí a posléze smaží na řepkovém oleji. Podávat je můžete samotné nebo s bramborovou kaší či bramborem a tatarkou. Na kosmatice nasladko připravte těstíčko z hladké mouky, vajec a sněhu; po osmažení můžete vrch pocukrovat nebo podávat s marmeládou.

Smaženým květům černého bezu se říká kosmatice a lze je servírovat naslano i nasladko Foto: Smaženým květům černého bezu se říká kosmatice a lze je servírovat naslano i nasladko, Foto: iStock

Z čerstvých bezových květů můžete připravit také výbornou a osvěžující domácí limonádu.

Z bezinek se dají připravit marmelády, džemy, šťávy nebo se dají přidat i do kompotů či zákusků. Připravit si z nich můžeme i bezinkové víno, likér nebo bezinkovou pálenku.

Autor: Dana Špatenková

reklama

Související témata: černý bez , kytkožrouti , jedlé květy , bezový sirup

reklama

Přečtěte si také