Paprikovo-sýrový tarte tatin

Doba přípravy:
Počet porcí: 4–6
Paprikovo-sýrový tarte tatin Foto:
Paprikovo-sýrový tarte tatin
Foto: Silvie Kolevová / Jídlo jako vášeň

Tradiční obrácený koláč sester Tatinových vznikl jako sladký dezert, ale stejný princip lze využít i při přípravě originálního slaného koláče. A výsledek je neméně skvělý!

Sledujte kulinární show Karolína, domácí kuchařka každou sobotu v 17.00 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

Suroviny
Těsto:
máslo 150 g
strouhaný parmazán 50 g + hobliny k podávání
pár nasekaných lístků čerstvého oregana + několik na ozdobu
špetka soli
vejce (z lednice) 1 ks
studená voda 2 lžíce
Náplň:
olivový olej 3 lžíce + na vymazání formy
červené papriky 400 g
česnek 2 stroužky
sůl a čerstvě namletý pepř
třtinový cukr 2 lžíce
Postup
1

Mouku dejte do mísy, nožem do ní nasekejte studené máslo, přidejte parmazán, sůl, oregano, vejce a vodu a rychle vypracujte těsto. Zabalte ho do fólie a nechte v chladničce odpočívat, stačí cca 30 minut. Troubu rozpalte na 180 °C.

2

Papriky očistěte: vykrojte z nich stopku a odkrojte špičku, vyndejte semínka. Dužinu pokrájejte na kolečka široká asi 1 cm. Česnek oloupejte a nakrájejte na plátky.

3

V pánvi rozehřejte olivový olej, dejte na něj česnek i papriky a oboje na mírném plameni několik minut opékejte. Když papriky mírně změknou, přidejte sůl a pepř, balzamikový ocet, třtinový cukr a nechte ještě cca tři minuty karamelizovat za občasného jemného promíchání.

4

Formu na koláč vymažte troškou olivového oleje, rozložte do ní rovnoměrně papriky a česnek. Pak rozválejte na pomoučeném vále odpočinuté těsto na kolo o něco větší, než je forma (můžete ho vyválet i mezi dvěma fóliemi). Položte ho na papriky, okraje stočte dovnitř ke dnu formy, několikrát ho propíchněte špejlí nebo vidličkou.

5

Dejte péct na cca půl hodiny, než těsto získá zlatohnědou barvu. Pak na formu položte talíř, který má o něco větší obvod než ona, a opatrně koláč překlopte (pozor, může vytéct trochu šťávy, tak ať se neopaříte). Posypejte čerstvými lístky oregana a podávejte teplé.

Karolína, domácí kuchařka – JÍDLO JAKO VÁŠEŇ

Karolína Kamberská

Jídlo jako vášeň Foto:

Třetí kniha gastronomické novinářky a televizní kuchařky Karolíny Kamberské navazuje na předchozí velmi úspěšné tituly Karolína, domácí kuchařka a Štěstí z kuchyně i na oblíbený televizní pořad o vaření na TV Prima. Autorka v nové knize s nadsázkou přiznává, že možná jídlu přikládá moc velký význam – ale považuje zkrátka za velmi blahodárné udělat si na jídlo čas a uprostřed stolu zapálit svíčku.

V tomto svém přístupu k jídlu cítí Karolína spřízněnost se Středomořím, proto právě tam hledala inspiraci pro řadu receptů. Kromě toho kniha nabízí nápady, jak pohostit větší společnost přátel či partu malých děti - zkrátka každého, s kým se čtenář chce o svou lásku k jídlu podělit.

Kniha obsahuje jak všechny recepty z nové podzimní řady pořadu Karolína, domácí kuchařka, tak recepty vytvořené pouze pro tuto knihu. Stejně jako u předchozích Karolíniných kuchařek je každý recept doplněn krásnou barevnou fotografií od Silvie Kolevové a také praktickými tipy, díky kterým jídlo snadno uvaří i začínající kuchaři. Čtenáři se opět mohou těšit i na Karolíniny postřehy a vzpomínky, které se vážou k jednotlivým jídlům.

Kniha vychází začátkem listopadu 2016.

Videa

reklama

reklama