Nejlepší vanilkové rohlíčky jako od babičky

Moje hodnocení
452x

Jaké by to byly Vánoce bez vanilkových rohlíčků? Klasika mezi cukrovím by vám na štědrovečerní tabuli určitě neměla chybět. A co teprve při sledování vánočních pohádek :) Náš recept je z vlašských ořechů, ale klidně je můžete mixovat i s lískovými oříšky či mandlemi pro jemnější chuť.

1 porce
60 minut
česká

Suroviny

Postup přípravy

  1. Prosátou mouku, cukr, ořechy, máslo, žloutky a citronovou kůru vypracujte na hladké a kompaktní těsto. Zabalte ho do fólie a nechte aspoň 2 hodiny (nejlépe však přes noc) odpočinout v ledničce.
  2. Pak z něj utvořte váleček o průměru asi 3 cm, ze kterého odkrajujte stejně velké dílky. Ty poté rozválejte na válečky, zahněte je do tvaru rohlíčků a pečte na plechu pokrytém pečicím papírem při 180°C asi 10 minut (rohlíčky by měly jen lehce zespoda zezlátnout).
  3. Vyndejte z trouby, nechte asi 3 minuty odpočinout a pak obalujte v moučkovém cukru, který smíchejte s vanilkovým (po vyndání z trouby jsou rohlíčky velmi křehké, buďte při jejich obalování opatrní).
PRIMA TIP: Před namletím můžete vlašské ořechy nasucho opražit na pánvi, získají lepší chuť, nesmíte je ale připálit!

EXTRA PRIMA TIPY:

  • Už podle názvu by vanilkové rohlíčky měly vonět vanilkou. Zapomeňte na vanilinové cukry, které vanilku neviděly ani z rychlíku a jejich aroma je čistě umělé. Buď sáhněte v obchodě po sáčku s názvem Vanilkový cukr (ten by měl obsahovat alespoň stopu pravé vanilky) nebo ještě lépe po vanilkovém cukru domácím. Vyrobíte ho jednoduše. Tobolky vanilky podélně rozřízněte, semínka vyškrabejte a klidně použijte do jiného receptu. Prázdné lusky vložte do uzavíratelné nádoby s cukrem a nechte odstát. Uvidíte, že rozdíl je náramný!
  • Na přípravu vanilkových rohlíčků používejte vždy a pouze máslo. Žádný rostlinný tuk nedodá cukroví tu neodolatelnou máslovou chuť a vůni.
  • Ořechy nebo mandle před mixováním nasucho opražte na pánvi nebo v troubě. Buďte opatrní, aby se nepřipálily, nechte jen lehce opéct a hlavně rozvonět. Dodá to rohlíčkům (i jinému cukroví) výraznější chuť a vůni.

Na sváteční tabuli nesmí chybět ani linecké cukroví. Připravte jej podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Gurmet


Přečtěte si také

Recepty