zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Chřestové rizoto se ztraceným vejcem a parmazánem
Autor: Vejce na 100 způsobů Chřestové rizoto se ztraceným vejcem a parmazánem

Chřestové rizoto se ztraceným vejcem a parmazánem

Hodnoceno: 3x
Krémové risotto s velkou porcí másla a parmazánu je lahodné samo o sobě, ale s chřestem vytvoří téměř nedostižnou souhru. Italové chřest vaří trošku víc než "ale dente", aby jeho chuť dokonale vynikla. Dílo završte ztraceným vejcem, které jídlu dodá jemnost.
do 30 minut
6 porcí

reklama

Postup

  1. Nejdříve oloupejte spodní konec chřestu. Do širokého hrnce nalijte vývar a začněte ho vařit. Do vývaru vložte chřest a vařte ho asi 3-5 minut do změknutí. Poté chřest osušte a dejte ho do mísy se studenou vodou, aby zchladl a udržel si svěží barvu. Nakrájejte ho na malé kousky. Pokud jsou konce výhonků příliš tuhé, rozkrojte je podélně na poloviny a vyškrabejte vnitřek. Tuhé části dejte zpět do vývaru.
  2. Naplňte hrnec studenou vodou a tu přiveďte k varu. Do vroucí vody přidejte ocet a vytvořte ve vodě vír. Do jeho středu vlijte postupně vejce. Každé vařte vždy 2 až 3 minuty. Udržujte je teplá, než připravíte rizoto.
  3. Polovinu másla rozehřejte při střední teplotě na velké pánvi. Přidejte šalotky a pomalu je smažte 5 až 6 minut, než změknou, zesklovatí a zezlátnou. Přidejte rýži a chřest, který jste vyškrabali z pevných výhonků. Promíchejte.
  4. Postupně přilévejte vývar a míchejte. Vždy počkejte, až rýže vývar nasaje. Rizoto by se mělo zlehka vařit, tekutina by během té doby neměla dojít, mějte proto vývar při ruce. Vařte, než bude rýže krémová, ale jednotlivá zrnka stále pevná. Mělo by to trvat asi 15 až 20 minut.
  5. Ochutnejte a podle chuti osolte a opepřete. Přidejte do rizota zbývající máslo, nastrouhaný parmazán a nakrájený chřest. Přikryjte a nechte několik minut „odpočinout“, aby se chřest od rýže ohřál. Možná bude třeba přidat před servírováním do rizota ještě trochu vývaru, ale pamatujte, že je nutné množství kontrolovat. Rýže by mohla příliš změknout.
  6. Rizoto servírujte doplněné ztraceným vejcem, posypané petrželkou, estragonem a hoblinkami parmazánu.

Vejce na sto způsobů

Vejce na 100 způsobů Foto:

Vejce jsou nutričně nedocenitelnou součástí jídelníčku a nezáleží přitom na tom, zda je zařadíte do snídaní, salátů, jestli je máte radši vařená nebo je krájíte a připravujete z nich dresink, mícháte je do horké polévky nebo jsou součástí slaných koláčů a frittat. Vejce jsou zdrojem kvalitní bílkoviny. Vaječný žloutek i bílek jsou bohaté na nejrůznější živiny, přitom se nejedná o příliš drahou surovinu.

Tato kniha vám předkládá 100 zajímavých způsobů, jak vejce připravit, aby vás to nikdy nepřestalo nudit a abyste zazářili před nejednou návštěvou. Vejce natvrdo, naměkko, vejce ztracená i míchaná a mnohá další získají díky této publikaci zcela nový rozměr. Naučíte se je kombinovat do nečekaných kombinací, připravovat z nich pokrmy světové kuchyně, a dokonce z nich míchat i lahodné drinky, které uspějí na každém večírku. Vejce jsou neskutečně variabilní surovinou a o tom se díky této knize přesvědčíte i vy.

Vydalo nakladatelství Omega.

reklama

Související témata: Hlavní jídla