zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Historie vaječného likéru
Autor: istock.com Historie vaječného likéru

Vaječňák se pije od středověku. Tradují se o něm legendy

Pravou vánoční atmosféru naladíte voňavým cukrovím a poctivým vaječňákem. Skvěle s ním pohostíte návštěvu, ale poslouží i jako super jedlý dárek. Zkrátka, neodmyslitelně patří k české tradici a je tomu tak již po staletí. Vaječnák během své cesty po světě vystřídal mnoho kořeněných, alkoholických i nealkoholických variant, navíc se o něm tradují zajímavé legendy.
Markéta Princová , 26.11.2021

reklama

Mít v prosinci po ruce alespoň jednu láhev vaječného likéru, je něco jako povinnost. Tradičním nápojem nepohrdnou jednou do roka ani jedinci neholdující sladkému. Oblíbený likér ze smetany a syrových vajec má svůj původ sice v Evropě, nikoliv však v Čechách.

Kde a jak vznikl vaječný likér

Původ tradičního likéru je nejistý. Existují dvě varianty, kde likér mohl vzniknout. Podlé té pravděpodobnější zapustil své kořeny ve východní Anglii během 13. století. Místní lidé prý popíjeli horký nápoj z vajec a mléka, který měl regenerovat a posilovat imunitu. Kvůli drahým ingrediencím byl určen spíše pro bohatší třídu.

Vaječňák ve středověké Anglii neměl nynější podobu. Jeho předchůdci se říkalo posset, pil se teplý a připravoval se z piva či vína, smetany, cukru, vajec a zahušťoval se chlebem či ovsem. Podával se ve speciálním servisu s dvěma uchy. V historických pramenech lze také dopátrat, že ve 13. století pili mniši kávu s vejci či fíky.

Vaječňáku holdovaly historické osobnosti

Další verze původu vaječného likéru tvrdí, že do Čech doputoval z Francie, kde jej nazývali lait de poule, v překladu kuřecí mléko. Podle dvou legend hrál tento nápoj velkou roli v životě krále Ludvíka IX. Francouzského.

Ta první tvrdí, že autorem likéru je samotný Ludvík, jenž byl přezdívaný Svatý. Vladař prý trpěl nespavostí a právě během jedné z probdělých nocí vymyslel nápoj podobný dnešnímu vaječňáku. Druhá legenda pak vypráví příběh o smrti Ludvíka IX. Údajně odmítl nápoj na smrtelné posteli, aby neporušil svůj probíhající půst.

Dnes se řadí vaječný likér mezi světové oblíbence. Z Anglie se do Ameriky dostal přes Atlantský oceán na začátku 18. století. Dokonce první americký prezident George Washington měl svůj vlastní recept na tento sladký likér. Dodnes se vaječnák řadí mimo jiné mezi tradiční nápoje v USA, Kanadě a Austrálii.

zdroj: metelka.cz, thespruceeats.com; Foto: iStock.com 

reklama

Související témata: vaječný likér , vaječňák , likér , Vánoce , svátky , tradice

reklama

Přečtěte si také