V září dejte přednost kvalitě a vsaďte na BIO

Září neznamená pouze začátek školního roku a blížící se podzim, je také měsícem biopotravin. Letos už po patnácté podpoří Ministerstvo zemědělství lokální ekofarmy a výrobce biopotravin, a to pod heslem „BIO chutná vám i přírodě“.

Češi se o principy ekologického zemědělství a bio produkci začínají zajímat stále více. S rostoucí poptávkou po kvalitních výrobcích rok od roku přibývá i počet bio farem.

Biopotraviny jsou běžně k dostání na pultech obchodů, kde je poznáte podle certifikovaných log biolistu a biozebry. Zájem o tyto produkty roste, což dokazuje hlavně zvyšující se obrat v tomto odvětví a zavádění bio privátních značek jednotlivými řetězci. Z ekologického zemědělství Češi vyhledávají zejména mléko a výrobky z něj, ovoce, zeleninu či ostatní zpracované potraviny, jako je koření, káva nebo dětská výživa.

Pro bio výrobky se lze vydat i přímo na některou z mnoha lokálních farem, jejichž počet se neustále zvyšuje. V současnosti je jich více než 4700. Jejich sortiment je opravdu široký a seženete tam vše od ovoce, zeleniny či mléčných výrobků až po maso nebo obilniny. Tyto produkty budou díky svému původu zaručeně chutnat vám i přírodě.

Přestože zájem o ekologické zemědělství narůstá, informovanost o způsobech produkce, systému značení a kontrolách stále nedosahuje potřebné úrovně. Právě osvěta je účelem kampaně Ministerstva zemědělství.

Kam se můžete za biopotravinami v září vydat?

22. září – Biozemědělský den na Sasově

S tím, jak vypadá každodenní život na farmě, se seznámíte na Sasově u Jihlavy.

28. září – Poznej svého farmáře – Ekofarma Babiny

Pro dospělé je přichystán trh nebo ochutnávky, děti si mohou zaskákat na nafukovacím kombajnu, projet se na koních nebo si nechat některé z domácích zvířat namalovat na obličej.

Soutěž Česká biopotravina roku 2019 již zná svého vítěze

Se startem kampaně Září – měsíc biopotravin byl zároveň ukončen osmnáctý ročník soutěže Česká biopotravina roku 2019. Ze 142 přihlášených produktů, což je prozatím rekordní počet přihlášených bioproduktů v rámci historie soutěže, vybrala odborná porota v čele s předsedou poroty Pavlem Maurerem za absolutního vítěze Kaštánkovo sušené maso vepřové s tymiánem a zázvorem BIO od Ing. Spitzové, které je zároveň vítězem kategorie Biopotraviny živočišného původu (masné bioprodukty). Kromě celkového vítěze porota vyhlásila ještě vítěze dalších kategorií:

Biovíno – nejlepším biovínem v rámci soutěže se stal Ryzlink rýnský, slámové víno 2015 od fy. Víno Marcinčák

Biopotraviny živočišného původu (mléčné bioprodukty) – v této kategorii zvítězil Buvolí labneh BIO od Ing. Anny Page

Biopotraviny rostlinného původu – v této kategorii porotu jednoznačně oslovila BIO švestková povidla od Davida Ryšavého

Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky – zde je výhercem BIO Bohemia olej makový nefiltrovaný od Bohemia Olej, s.r.o.

Nově od předešlého ročníku soutěže byla také oceňovanou kategorií Steaková biomasa – po těžkém souboji mezi jednotlivými kandidáty nakonec vyhrál BIO hovězí rib eye steak stařený od fy. Mitrovský dvůr, a. s.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty