zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Svatováclavská vinice v Praze
Autor: se souhlasem Vína z Moravy Svatováclavská vinice v Praze

6 míst, kam se vydat za vínem v Čechách aneb Když je to na Moravu daleko

Víno je v České republice doménou hlavně jižní Moravy, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, určitě stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařskou turistiku. Vinařství v Čechách má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohasetletou tradici, navíc je pro mnohé výrazně blíž než Morava. Přinášíme 6 tipů, které byste při návštěvě vinařských Čech určitě neměli vynechat.
Klára Michalová , 24.07.2022

reklama

Vinařské Čechy, tedy přesněji řečeno vinařská oblast Čechy, se formálně dělí na mělnickou a litoměřickou vinařskou podoblast, a jak už názvy napovídají, nejde o jeden víceméně kompaktní celek jako u jižní Moravy, ale spíše o jednotlivé ostrovy a ostrůvky ideálních podmínek pro pěstování révy, které často utváří příznivé mikroklima okolí velkých řek. České vinice tak najdeme v širším regionu Polabí od Ústecka přes Mělník až ke Kutné Hoře nebo v okolí Vltavy (Praha) a Berounky (Karlštejn) atd. Vedle historických vinařských sídel ale rostou v Čechách zejména v posledních letech nové vinice jako houby po dešti, a tak lze očekávat, že budou fanouškům našeho vína postupně přibývat i nové, méně tradiční turistické cíle. Kromě velkých měst tak má určitě význam navštívit v okolí i menší obce o podívat se blíže na produkci místní vinařů.

Mělník

Proslulým vinařským centrem je už po staletí královské město Mělník. Právem tak po něm získala jméno celá vinařská podoblast a první kroky k poznávání vinařských Čech pak často vedou právě sem. Na malebném soutoku našich největších řek uvidíte z vyhlídky pod zámkem příkrý, k jihu natočený svah osázený vinicemi, které už zdálky dávají městu tvář. Na zámku si můžete prohlédnout rozsáhlé vinné sklepy, projít si vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína. V září se zde také koná známá vinařská slavnost vinobraní, které patří k největším v Čechách a může směle konkurovat i těm moravským.

Mělnicko patří k nejvýznamnějším producentům vína v Čechách
Autor: se souhlasem Vína z Moravy Mělnicko patří k nejvýznamnějším producentům vína v Čechách

Litoměřice

Litoměřická vinařská podoblast získala svůj název podle sídelního města Litoměřic. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách, ale i když dnes zde už vinařství nehraje tak významnou úlohu jako ve středověku, dá se zde najít celá řada vinařských zajímavostí. Tou hlavní je expozice českého vinařství Cesta za vínem na místním hradě, která je turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Prohlídky zpestřují vědomostní hry i starodávné dobové nástroje používané ve vinařství. Hradní vinotéka nabízí milovníkům vín širokou nabídku českých i moravských vín nejen k prodeji v láhvi, ale také k ochutnání na místě.

V Litoměřicích si nenechte ujít expozici Cesta za vínem na místním hradě
Autor: se souhlasem Vína z Moravy V Litoměřicích si nenechte ujít expozici Cesta za vínem na místním hradě

Karlštejn

Své nezpochybnitelné místo mezi vinařskými městy a obcemi v Čechách zaujímá také Karlštejn. Sídlí zde výzkumná stanice vinařská, založená roku 1919, která navazuje na tradice karlštejnského vinařství. Již císař Karel IV. měl v úmyslu zřídit na svazích pod budoucím hradem vinice. Nyní lze po domluvě navštívit vinici, kde je vysazena genofondová sbírka asi 270 odrůd. Každoročně se zde také koná oblíbené vinobraní.

Praha

Praha je pro mnohé nejen hlavním městem země, ale také hlavním městem českého vinařství. Při návštěvě Pražského hradu se dá pohodlnou procházkou dojít na Svatováclavskou vinici, nejstarší v Praze, poblíž zoologické a hlavně botanické zahrady v Troji se pak nachází další dvě známé pražské vinice – Salabka a vinice sv. Kláry. Tou nejznámější pražskou bude ale patrně vždy Grébovka, kde jinde než na Vinohradech. Všude zde lze vína také ochutnat v místních restauracích nebo viničních altánech. Vinice v Praze ale najdeme také v Modřanech, na Albertově, na Proseku nebo u Strahovského kláštera. Kromě samotných vinic se pak v Praze koná mnoho akcí spojených s českým a moravským vínem, jako jsou vinobraní, ochutnávky a degustace, slavnosti vína a mnohé jiné.

Vinice sv. Kláry v pražské Tróji
Autor: se souhlasem Vína z Moravy Vinice sv. Kláry v pražské Tróji

Kutná Hora

Při výčtu významných měst spojených s vínem v Čechách nesmí chybět ani Kutná Hora nebo stejným vinařstvím spravované vinice v Kuksu. Toto město, které se v minulosti vyznačovalo hlavně těžbou stříbra, dokonce svůj název získalo i nepřímo díky vínu. Podle pověsti, cisterciánský mnich, který pracoval v místním vinohradu, zakopl ve vinici o stříbrný prut, ten pak přikryl svou KUTNOU (oděvem) a šel to ohlásit. A tak prý vznikl název Kutná Hora. Tradice pěstování révy zde sahá až do 12. století a na jednu z vinic lze narazit přímo pod impozantním chrámem sv. Barbory. Obnovy se během posledních let dočkaly i vinohrady v Kuksu a na dalších místech.

Vinice zdobí i svahy pod chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře
Autor: se souhlasem Vína z Moravy Vinice zdobí i svahy pod chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře

Velké Žernoseky

Dalším zástupcem není slovutné město, ale pouhá obec. Přesto by se na ni, co se týče vína v Čechách, nemělo zapomínat. Tradiční vinařské obce s malebnými sklepními uličkami nejsou totiž jen na jižní Moravě. Minimálně jedna taková je právě ve Velkých Žernosekách. Zatímco ve městech potkáváme vinařství vesměs jen v podobě vinic či vinných lístků restaurací, ve Velkých Žernosekách se k tomu přidává i vinařská architektura. I zde se konají otevřené sklepy, kde lze během jednoho či dvou dnů ochutnávat vína mnoha vinařů, a udělat si tak nejlepší obrázek o vínech daného regionu. Vinařství se daří také v nedalekých Malých Žernosekách, to jen aby se na ně nezapomnělo jen proto, že jsou malé. 

Zdroj a foto se souhlasem www.vinazmoravyvinazcech.cz.

Prozkoumejte krásy jižní Moravy při putování karavanem

Prozkoumejte krásy jižní Moravy při putování karavanem. Poradíme, kde to stojí za to

reklama

Související témata: víno , vinařské stezky , vinařství , česká vína

reklama

Přečtěte si také