Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Stop jarní únavě! Načerpejte novou sílu bylinnými čaji

Stop jarní únavě
Stop jarní únavě Autor: Thinkstock
Zima skončila. Nastupuje jaro, příroda se pomalu probouzí, ale vy jste unavení. Možná na vás padá jarní únava. Jak se jí lze zbavit pokud možno bez léků, přírodní cestou? V tomto článku se zaměříme na popis bylinek, s jejichž pomocí byste měli jarní únavu zvládnout.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Výčet bylinek, které vám mohou pomoci při jarní únavě

Měsíček lékařský – jednoletá bylina s oranžovými nebo žlutými květy. Čaj z měsíčku lékařského vám dodá novou energii a zpevní vaše nervy.

Tip: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a louhujte 5minut, poté sceďte. Pijte teplý.

Pampeliška lékařská – vytrvalá bylina s jasnými velkými žlutými květy. Čajem z pampelišky lékařské zaženete únavu a pročistíte svůj organismus po dlouhé zimě.

Tip: Pampelišku sklízejte brzy na jaře. Díky svému rozšíření je snadno dostupná i ve městech.

Stop jarní únavě 4 Foto:

Trnka obecná – trnitý, silně větvený keř s bílými květy. Čaj z květů trnky vás nejen povzbudí, ale pomůže vašemu organismu zbavit se škodlivých látek a podpoří proces hubnutí.

Tip: Trnku najdete na mezích, v křovinách, okrajích cest a lesů.

Stop jarní únavě 5 Foto:

Třezalka tečkovaná – vytrvalá bylina se žlutými květy. Třezalkový čaj vás povzbudí a rozjasní vaši náladu.

Tip: Neradi pijete čaj? Připravte si třezalkové víno! Stačí hrst květů z třezalky přelít 750 ml kvalitního vína a nechat na slunci 7 dní. Lahví každý den zatřeste. Víno před požitím přefiltrujte.

Zeměžluč okolíkatá – jednoletá nebo dvouletá bylina s růžovými květy. Čaj ze zeměžluče vás při vyčerpání postaví na nohy.

Tip: Čaj ze zeměžluče je velice účinný, proto zalévejte 250 ml vody takové množství sušených květů, které naberete do špetky mezi prsty.

Kde seženu bylinné čaje

Samosběr

Bylinky se dají sbírat a sušit po celý rok, pro každou z nich je ale typická určitá doba, kdy je její sbírání nejúčinnější.

Obchod se zdravou výživou a „kapičkárny“

Zde můžete zaplatit za bylinný čaj o něco více než v běžném krámě s čaji, zato vám zde poradí lidé, kteří mají s účinky bylinek osobní zkušenost a kladný vztah k přírodní medicíně.

Stop jarní únavě 2 Foto:

Lékárna

Výhodou koupě bylinných čajů v lékárně je, že se o svých problémech můžete poradit s lékárníkem, který má vzdělání na to, aby mohl určit, který čaj je pro vaše problémy nejvhodnější.

Na internetu

Na internetových obchodech lze nakoupit levně a rychle. Není zde ale nikdo, kdo by vám zodpovědně poradil s výběrem čaje, který je pro vás nejvhodnější. Proto je dobré přesně vědět, o jaký čaj máte zájem.

Potravinové řetězce

Bylinné čaje seženete i ve velkoobchodech, většinou ale spíše v nálevových sáčcích. Kvalita tedy nebude taková, jako když si bylinku sami nasbíráte a usušíte.

Stop jarní únavě 3 Foto:

Na co si dát pozor!

Mějte na paměti, že dobrého pomálu, a tak nespěchejte a na jarní únavu jděte s rozvahou. Stačí 1–2 šálky bylinného čaje denně, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv bylinku.

Bylinné čaje pily už naše babičky. Zastavte se v dnešní uspěchané době, udělejte si čas a uvařte si poctivý čaj z bylinek, co vám udělají dobře. Vyhrajte nad svou jarní únavou!

Autor: Alžběta Krchová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama