Šrucha zelná, lepší okurka

Šrucha zelná  Foto:
Šrucha zelná
Foto: archiv

Šlapeme po ní na chodnících a ani nevíme, jaká je to dobrota. Roste ale i na lepších místech, kde se dá sbírat.

Šruchu zná každý zahrádkář. Je dekorativní rostlina, kterou najdeme snad v každé předzahrádce na Moravě nebo v teplém Polabí. To je ovšem šrucha velkokvětá, která se hodí opravdu jen na parádu. Má však jednu jedlou a chutnou příbuznou, která se jmenuje šrucha zelná (Portulaca oleracea). Je překvapením pro každého, kdo ji poprvé ochutná. Pak se často stane součástí letního jídelníčku.

Kde ji hledat

Je to jednoletá bylina, která se obvykle vrací samovýsevem na stejná místa. Někdy se nečekaně objevuje na nových stanovištích. Pokud se vám zatoulala do zahrady, neházejte ji na kompost. Je to jedna z rostlin, která má ve vášnivé oblibě městské chodníky a sešlapané trávníky v blízkosti obrubníků. Vyskytuje se i v jižní Evropě, takže v tuto dobu na ni můžete narazit i ve vyprahlých kempech. Taková místa samozřejmě příliš nevybízejí ke sběru a následné konzumaci. Vzhledem k její nenáročnosti ji samozřejmě najdete i na místech, kde rostou exempláře vhodné na talíř. Stojí za trochu hledání.

Šrucha zelná 4

Šrucha zelná 3Jak vypadá

Rostlina je často mylně řazena do stejné botanické skupiny s rozchodníky. Vypadá jako z čeledi tlusticovitých. Je to jednoletka, která raší na začátku června. Její klíční rostlinky jsou zcela titěrné, ale jen krátkou dobu. Šrucha roste rychle. Tvoří přízemní plazivé stonky, které se rozvětvují skoro před očima. Stonky mají načervenalou barvu a listy jsou dužnaté a oválné. Později v srpnu kvete malými žlutými kvítky.

V kuchyni potěší

Jako všechny bylinky i šrucha je nejlepší mladá a před kvetením. Jíst se mohou stonky i s listy. Chuť šruchy je jemná, lehce nakyslá. Rostlina obsahuje větší množství slizovitých látek. Díky tomu se může používat jako základní složka letních salátů.

Dobře chutná ve společnosti rajčat nebo aromatických bylin, jako je třeba estragon, tymián nebo dobromysl. V salátu snese, vzhledem ke své jemnější chuti, i ostřejší zálivky.

Šrucha zelná 2

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Článek

Brutnák lékařský  Foto: archiv

Brutnák je báječná rostlina

Modré hvězdičky jsou ideálním objektem pro všechny začínající milovníky jedlých květů.

 

Článek

Divoká brokolice  Foto: archiv

Divoká brokolice se dobře maskuje

Chutná opravdu po brokolici, ale titěrná je jako pro panenky. V přírodě přehlížená, ale na talíři překvapivě delikatesní.

Článek

Hrachy a hrachory  Foto: Thinkstock

Hrachy a hrachory a jiné lahůdky

V každém květu jemná příchuť mladého hrášku. Nebojte se ochutnávat louky, kvetoucí zeleninové záhony nebo okrasné zahrady.

Videa

reklama

reklama