redakce Prima FRESH

Španělská bramborová tortilla

Moje hodnocení
12x

Žádný přehled španělských specialit nemůže vynechat bramborovou tortillu, pokrm, který je předmětem legend a často jediným, který připravují i španělští muži – její obracení totiž vyžaduje technickou a trochu i fyzickou zdatnost, kterou se páni domu rádi pochlubí. Klasická tortilla je pouze z brambor, cibule (i ta se někdy vynechává) a vajec a je skutečnou oslavou chuti a kvality svých základních surovin.

6 porcí
60 minut
španělská

Suroviny

Postup přípravy

  1. Brambory oloupejte, rozkrojte je po délce a pak je nakrájejte na co nejstejnoměrnější plátky o síle asi 6 mm. Olivový olej rozehřejte v nepřilnavé pánvi o průměru 28 cm, vsypte brambory, lehce je osolte a za občasného promíchání je smažte asi 10 minut, až zvláční, ale nezhnědnou. Pak je vyndejte děrovanou naběračkou a nechte stranou.
  2. Zatímco se brambory smaží, rozkrojte cibuli napůl a pak ji nakrájejte na tenké plátky. Až budou brambory z pánve, vsypte do ní cibuli a smažte asi 7 minut, až bude měkká, promíchávejte ji, aby nezačala karamelizovat. Pak vraťte do pánve brambory, vidličkou vše lehce promíchejte a pak směs rovnoměrně rozestřete po pánvi.
  3. Vejce vyklepněte do misky, osolte je a vidličkou prošlehejte. Zalijte jimi brambory s cibulí a na středně nízkém stupni smažte. Tortillu čas od času v různých místech u okraje nadzvedněte, aby vejce mohla stéci na dno. Smažte asi 6 až 7 minut, až budou vejce téměř pevná, ale navrchu ještě trochu tekutá.
  4. Tortillu uvolněte ode dna a nechte ji sklouznout na velký talíř. Pánev potřete trochou oleje a přiklopte jí omeletu na talíři. Pánev i talíř podržte oběma rukama (pánev v chňapce) a pak sestavu rychle překlopte tak, aby se neopečená strana tortilly ocitla na dně pánve. Vraťte asi na 1 minutu na plotýnku, pak tortillu znovu vyklopte na velký talíř a po chvilce ji nakrájejte na řezy. Chcete-li, můžete ji ještě dochutit pár kapkami olivového oleje a/nebo červeného vinného octa. Podávejte s jednoduchým zeleným salátem.

PRIMA TIP: Zatímco španělská tortilla je silná bramborová omeleta, v Mexiku se pod tímto pojmem rozumí placky z kukuřičné nebo pšeničné mouky, běžně dostupné i v našich obchodech. Ale pro Španěly je tortilla prostě jen jedna. Jejím typickým znakem je výška, zakulacené okraje, pevný, dozlatova opečený povrch a vláčný vnitřek. To se povede jen tehdy, když jsou brambory napřed osmažené a pak teprve zalité vejci, které je potřeba nechat sem tam stéci na dno pánve. Důležité je také konzistentní, pozvolné smažení. Tortilla se obrací až když je spodek pevný a zlatý a povrch jen lehce lepkavý. Často se jí studená, jako součást tapas, nakrájená na malé kousky či trojúhelníčky napíchnuté na párátku.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

redakce Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty