zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Květinový sulc
Autor: David Turecký / Květinová kuchařka Květinový sulc

Květinový sulc

Hodnoceno: 0x
Opravdu nevšední kombinace vepřového sulcu a jemných jedlých květů bude ozdobou jarní hostiny. Na tuhle dobrotu vaši hosté určitě dlouho nezapomenou :)
nad 2 hodiny
4 porce

reklama

Postup

  1. Vepřové nožičky zalijte litrem vody a přiveďte k varu. Sesbírejte všechnu pěnu a nečistoty, které vystoupají na povrch. Přidejte bobkový list a celý pepř a vařte mírným varem, dokud maso neodpadává od kosti. V hrnci to trvá asi dvě hodiny, v papiňáku půl hodiny.
  2. Mrkev a petržel očistěte. Mrkev nakrájejte na nudličky silné půl centimetru a dlouhé dva až tři centimetry, petržel na tenká kolečka.
  3. Když je maso uvařené, sceďte vývar přes plátýnko do jiného hrnce. Povařte v něm nakrájenou zeleninu, jen asi 5 minut. Zelenina musí zůstat pevná na skus, nesmí se rozpadat. Když je uvařená, opět sceďte vývar. Zeleninu odložte stranou a vývar nechte vychladnout do ztuhnutí. Pokud nemáte trpělivost do druhého dne, zchlaďte hrnec s vývarem ve studené vodní lázni. Seberte tuk z povrchu a hrnec uložte do lednice.
  4. Teď můžete vypreparovat velmi malé (až homeopatické) množství masa z vařených vepřových nožiček. Můžete přikrájet i část kůže, pokud ji máte rádi. Má vysoký obsah kolagenu, je velmi zdravá, ale rozhodně ji můžete vynechat.
  5. Rendlík se ztuhlým sulcem nahřejte, sulc po obvodu hrnce se rozpustí, ale zůstane dost pevné hmoty ke krájení a aranžování. Vyjměte hmotu z hrnce a nakrájejte na tak tenké plátky, jak jen bude možné.
  6. Nádobu, ve které budete sulc chladit, tence vytřete olejem. Na dno vyskládejte květy brutnáku a kolečka petržele. Přikryjte velmi tenkými plátky tuhého sulcu. Aranžujte další vrstvy zeleniny, květů hořčice a rukoly. Zakončete plátkem rosolu. Květiny jsou lehké a mají tendenci vyplouvat na povrch, proto je uvězníte mezi plátky tuhého sulcu nebo pod kousky zeleniny.
  7. Zbylý sulc rozpusťte v hrnci. Vyčkejte, až bude vlažný, a pak jím celou kreaci zalijte. Vrstvy se opět ochotně spojí dohromady. Rozpuštěný sulc však nesmí být příliš horký, aby květiny nezvadly. Nechte v lednici ztuhnout do druhého dne. Vyklopte na mísu, krájejte na plátky a podávejte s octem, mladou cibulkou a oblíbeným chlebem.

Květinový sulc  Foto:

Květinový sulc, foto: David Turecký / Květinová kuchařka

Na obrázku jsou použity květy hořčice seté, rukoly seté, brutnáku lékařského a listy lichořeřišnice.

Květinová kuchařka – jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení

Květinová kuchařka Foto:

Jana Vlková

Objevte nové chutě a vůně prostřednictvím jedinečných receptů s jedlým kvítím a býlím, které váš talíř promění v malířské plátno plné lákavých barev a tvarů.

Sběr květů bude díky věrným ilustracím herbáře, který je spolu s receptovou částí přehledně rozdělen do čtyř ročních období kytkožrouta, procházkou nejen růžovým sadem.

Kniha Jany Vlkové vám poradí, kam a kdy se na lov kvítí vydat, čím se vyzbrojit nebo jakým místům a rostlinám se naopak vyhnout; obsahuje 99 rostlinných druhů, zajímavé informace i tipy a také recepty na výtečné polévky, saláty, hlavní jídla či sladkosti. Sbírání a následné zpracování darů přírody, to není jen radost z neotřelých pokrmů, ale i cesta k vnitřnímu klidu, pohodě a vyrovnanosti.

Foto receptů: David Turecký, Ilustrace herbáře: Pavla Dvorská

Nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz za 449 Kč

Další báječné recepty z Květinové kuchařky najdete v jarním čísle časopisu Prima FRESH, které je právě v prodeji:

Prima FRESH jaro 2015

Přivítejte jaro s novým číslem časopisu Prima FRESH!

reklama