zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Kumkvat je skvělý zdroj vitaminu
Autor: istock.com Kumkvat je skvělý zdroj vitaminu

Víte, co je kumkvat a jak se používá v kuchyni? Naslano i nasladko

Kumkvaty připomínají malé roztomilé pomeranče. Po prvním kousnutí však zjistíte, že mají nezaměnitelnou chuť. Tyto citrusové plody se jedí se slupkou a slouží jako perfektní jedlá dekorace na dezerty. Navíc obsahují spoustu vitamínů.
Markéta Princová , 15.06.2022

reklama

Kumkvat, původem z jihovýchodní Asie, je citrusové ovoce připomínající malý oválný pomeranč o velikosti olivy. Jejich vegetační období trvá od listopadu do dubna. Existují dvě hlavní odrůdy: Nagami, která je podlouhlejší s výraznější kyselou chutí. Druhou odrůdou je Meiwa, která je kulatější a sladší.

Tohle malé ovoce v sobě samozřejmě schovává spoustu zdraví prospěšných látek. Najdeme v něm vlákninu, vitamín A, B, C a  E, železo, hořčík, draslík, měď a zinek. Kumkvat je velmi hydratační, neboť je tvořen z 80 % vodou. Navíc je bohatý na různé rostlinné sloučeniny, včetně flavonoidů, fytosterolů, éterických olejů a beta-karotenu.

Jak jíst kumkvat

Kumkvaty se mohou jíst jen tak celé jako citrusová chuťovka. Velmi dobře se kombinují s rybami a drůbežím masem, zkuste je rozkrojit napůl a dát do pekáče společně s masem a zeleninou. Zasyrova lze kumkvat využít i do salátů nakrájený na tenká kolečka. Vařením se zjemní jeho ostrost, takže je velmi oblíbeným ovocem na výrobu marmelád. Kandované kumkvaty zase skvěle doplňují všechny možné tvarohové dezerty.

Vyzkoušejte kumkvaty přidat třeba do jídla s lososem, krásně stáhne jeho tučnost
Autor: iStock Vyzkoušejte kumkvaty přidat třeba do jídla s lososem, krásně stáhne jeho tučnost

Jak nakupovat a skladovat kumkvaty

V obchodě hledejte kumkvaty, které jsou jasně oranžové, pevné a bez skvrn. Doma v pokojové teplotě vydrží v kondici jen kolem dvou dnů, v lednici se jejich životnost prodlužuje na týden, někdy až dva. Dobré je tedy dopředu vědět, co s tímto ovocem zamýšlíte, abyste ho po dvou dnech nemuseli vyhodit do koše. Jejich tenká slupka totiž neudrží ovoce čerstvé tak dlouho jako jiné citrusové plody. Pokud je nestihnete sníst, nakrájejte je na plátky a zamrazte.

Jak chutná kumquat

Kumkvat je doslova sladkokyselý. Jeho slupka dodává sladkost, zatímco dužina kyselost. Tato kombinace je v ústech naprosto perfektní. Čím déle kumkvaty v ústech požvýkáte, tím  budou sladší.

Zdroj: rehabilitace.info, thekitchn.co; foto: iStock.com

Kandované kumkvaty naložené v cukru jsou skvělé na ozdobu dezertů
Autor: iStock Kandované kumkvaty naložené v cukru jsou skvělé na ozdobu dezertů

reklama

Související témata: kumkvat , kumquat , citrusy , citrus , dezerty , marmeláda

reklama

Přečtěte si také