Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Začínáte s bezlepkovou dietou?

Bezlepková dieta
Bezlepková dieta Autor: Thinkstock
Lékař vám doporučil bezlepkovou dietu. Co to znamená? Totální změnu jídelníčku!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nebojte, v tomto článku vám poradíme základní informace, jak na to. Nejste sami. Poslední dobou je alergie na lepek diagnostikována stále častěji. Přibývá lidí, kteří dlouhou dobu o svém problému neměli zdání. Teprve v dospělosti zjistili, že lepek jejich tělu škodí.

Pro začátek zapomeňte na stravování v restauracích, jídelnách, na oslavách. Obrňte se trpělivostí. Až se naučíte, které potraviny jsou pro vás vhodné a které je naopak potřeba z jídelníčku vyloučit, zjistíte, že i v některých restauracích se dobře najíte. A stejně tak vaši blízcí se naučí na vás myslet a na oslavách vás určitě překvapí chuťovkami, které si můžete dát.

Různé druhy bezlepkové mouky Foto: Thinkstock

Různé druhy bezlepkové mouky. Foto: Thinkstock

Když jsem procházela poprvé obchodem po zjištění, že má střeva špatně tráví lepek, plakala jsem. Potravin bez lepku je omezený výběr a bezlepková značka (přeškrtnutý klásek) se dá snadno přehlédnout.

Bezlepková dieta 4 Foto: ThinkstockCo je to lepek a jaké potraviny ho obsahují?

Lepek je obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Je tedy nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. Jde především o pečivo, sušenky, těstoviny, knedlíky, zahuštěné omáčky a polévky.

Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, které je možné používat jako náhradu za potraviny obsahující lepek. Novinkou na trhu je také velmi výživná a zdravá quinoa, která je přirozeně bezlepková.

Kde nejsnáze seženu potraviny bez lepku?

Bezlepkové potraviny lze snadno sehnat v obchodech se zdravou výživou. Tyto obchody jsou malé, většinou s personálem, který se k zákazníkovi chová laskavě a poradí mu, pokud si ze začátku není přesně jistý, jaká potravina lepek obsahuje a jaká ne. Některé z nich mají přesně vymezené regály s potravinami nemajícími lepek.

Bezlepková dieta 5V některých velkoobchodních řetězcích mají koutky se zdravými potravinami a tedy i potravinami bez lepku. Je důležité sledovat značku přeškrtnutého klásku. To znamená, že potravina neobsahuje lepek, ani jeho stopové prvky. V oddělení uzenin jsou masné výrobky také takto označeny. Pokud nejsou, je nutné zeptat se zkušeného personálu.

Vyplatí se mi držet bezlepkovou dietu? Nebude to příliš drahé?

Bezlepková dieta vás vyjde zhruba o třetinu dráže než běžné potraviny. Také vás bude stát čas a úsilí, než se naučíte, co smíte a co ne.

Výsledek je však zaručený. Vaše tělo se pročistí, nebudete unavení, začnete disponovat s energií, která u vás byla dosud potlačená, budete odolnější proti nemocem, zkrátka budete zdravější.

Celý příští týden je věnován bezlepkové dietě v pořadu Prostřeno! Jedna ze soutěžících totiž drží bezlepkovou dietu a ostatní soutěžící se jí budou snažit přizpůsobit svá menu. Sledujte už od pondělí 24. 3. televizi Prima každý všední den od 18.00. Více informací o pořadu najdete ZDE.

Není nad to si upéct bezlepkový chlép v domácí pekárně. Foto: Thinkstock

Není nad to si upéct bezlepkový chlép v domácí pekárně. Foto: Thinkstock

Seznam internetových stránek pro ty, kteří se o bezlepkové dietě chtějí dozvědět více:

www.celiak.cz

www.bezlepkovadieta.cz

www.bezlepkova-kucharka.cz

cs.wikipedia.org/wiki/Bezlepková_dieta

Nevěšte hlavu, pokud právě začínáte držet bezlepkovou dietu! Začátky jsou těžké, ale za ten výsledek to stojí. Mějte rádi své tělo, omezte lepek!

Autor: Alžběta Krchová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama