V kuchyni vždy otevřeno

Uzení masa v pomalém hrnci bez udírny

Moje hodnocení
13x

Máte rádi uzené maso, ale udírnu si doma jen tak nepostavíte? Nevadí, i tak tu máme možné řešení. :) Stačí mít doma pomalý hrnec a nějaké to další náčiní. Ani na ingredience není příprava nijak extra nároční – celé kouzlo tkví v použití tekutého kouře. Naopak budete potřebovat dostatek času a trpělivosti. Tak dejte vědět, jak se vám vše povedlo!

1 porce
120 minut

Suroviny

 • maso (druh dle chuti – krkovice, bůček, kuřecí stehna, panenka...)
 • tekutý kouř
 • praganda 20 g na 1 kg masa

Pokud neseženete Pragandu, můžete použít stejné množství soli + 1 lžičku ovocného cukru (fruktózy). Z náčiní budete potřebovat pomalý hrnec, nějakou mřížku nebo pařák na dno hrnce, aby maso neleželo následně ve výpeku, který bude z masa odkapávat. Dále vakuovačku se sáčky nebo dobře uzavíratelnou plastovou nádobu, aby se zabránilo přístupu vzduchu k naloženému masu v lednici.

Postup přípravy

 1. Maso nejprve nasolte Pragandou nebo solí s cukrem, zavakuujte a nechte uložené v lednici 3–4 dny (napiště si datum).
 2. Někdo doporučoval ještě při prvním nasolování masa (u větších kusů) vstříknout roztok soli a trochu vody hlouběji do masa.
 3. Poté maso vyjměte a potřete důkladně tekutým kouřem. Opět zavakuujte na další 3–4 dny. Já jsem měla 6 dní a vše v pořádku.
 4. V původním postupu po uplynutí této doby se maso oplachuje a znovu před vložením do pomalého hrnce potře kouřem. Nevím, jestli je to nutné, já jsem vložila bez oplachování.
 5. Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7–8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin.
 6. Během vaření ještě 2× potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během vaření.
 7. Asi hodinu před koncem bylo doporučeno sejmout poklici, měla by se vytvořit kůrka. Ale nečekejte žádnou opečenou kůžičku. Pokud chcete opravdu vypečenou kůži třeba na kuřeti, vložte na pár minut ve finále pod gril.
 8. PS: V jiném příspěvku jsem četla, že maso prosolili a natřeli kouřem rovnou při prvním vakuování a po 5–7 dnech bez oplachu vařili.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

V kuchyni vždy otevřeno


Přečtěte si také

Recepty