zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Svatomartinská vína ročníku 2021 jsou plná slunce!
Autor: iStock Svatomartinská vína ročníku 2021 jsou plná slunce!

Svatomartinská vína ročníku 2021 jsou plná slunce! Můžete je ochutnat už 11. listopadu

Pokud se těšíte na letošní mladá vína, máme pro vás dobrou zprávu! Ve čtvrtek 11. listopadu se na český trh dostane přes 2,3 milionu lahví oblíbeného svatomartinského vína. Podle expertů je díky slunečnému září na co se těšit.
TZ, Klára Michalová , 08.11.2021

reklama

V dvoukolovém výběru výběru splnilo náročné požadavky na kvalitu 328 vín z 80 vinařských firem. Tak jako každoročně se ve výběru objevuje nejvyšší zastoupení bílých Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský), kterých bude na trhu cca 50 %, následovat budou růžová (Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe) cca 27 % a červená vína (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) 23 %.

Svatomartinská vína jsou lehká a vždy suchá
Autor: iStock Svatomartinská vína jsou lehká a vždy suchá

„Měl jsem možnost letos přechutnat již velkou část Svatomartinských vín a mohu s čistým svědomím říct, že letošní ročník bude jeden z nejlepších, co do kvality za celou svoji historii,“ prozradil první informace o kvalitě ročníku Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a dodal: „Bílá vína budou vynikat výraznou aromatikou a svěžestí. Müller Thurgau bude charakteristický převážně po tropickém ovoci jako kiwi, grepfruitu, dále po bělomasé broskvi a angreštu. Veltlínské červené rané pak po medu, banánu a zahradním ovoci. Muškát moravský bude mít vůni a chuť po tropickém ovoci jako mandarinky, pomeranče a po kandovaném ovoci. U růžových vín bude charakter velmi podobný jako u bílých vín, tedy výrazná ovocnost a svěžest. Vůně a chutě budou připomínat zralé třešně a višně, maliny, jahody a granátové jablko. Červená vína budou velmi hravá se svěží kyselinkou a ve vůni a chuti budou připomínat luční květy, višně, třešně, černý rybíz a švestková povidla.“

Poprvé můžete nová vína ochutnat na svátek sv. Martina
Autor: Vinařský fond Poprvé můžete nová vína ochutnat na svátek sv. Martina

Co musíte vědět o Svatomartinském

Jak Svatomartinské poznat?

Svatomartinská vína jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.

Jaká Svatomartinská vína jsou?

Svatomartinská vína jsou vína aktuálního ročníku, tedy mladistvě ovocná, svěží a aromatická. Mohou být bílá, růžová i červená ze stanovených odrůd, která dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína.

Povolené odrůdy

  • Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée. 
  • Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a jejich cuvée.
  • Červená: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jejich cuvée. 
Obliba růžových vín stále roste
Autor: iStock Obliba růžových vín stále roste

Jak se vybírají?

Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlížejí každoročně odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat. 

Kdy pít?

Hlavní sezona Svatomartinských vín je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si uchovají do jara. 

Svatomartinská vína a gastronomie

  • Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.
  • Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.
  • Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již posedmnácté ve spolupráci s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem sv. Martina na koni.

Více o moravských a českých vínech: www.vinazmoravyvinazcech.cz.

Zdroj: Vinařský fond, www.vinazmoravyvinazcech.cz, redakce

Sommelierský slovník I. díl

Sommelierský slovník I. díl

Sommelierský slovník II.díl

Sommelierský slovník II. díl

reklama

Související témata: Svatomartinské víno

reklama

Přečtěte si také