zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Rozlítaný španělský ptáček
Autor: Cat & Cook Rozlítaný španělský ptáček

Rozlítaný španělský ptáček

Hodnoceno: 3x
Také milujete španělského ptáčka? Pokud ano, určitě jste už zkusili jeho rozlítanou variantu. :) A pokud pořád dumáte, co si vařit o víkendech, tento recept vás nezklame. :)
nad 2 hodiny

reklama

Postup

 1. Na tento recept jsem použila vyzrálejší maso od řezníka – přesněji vysoký roštěnec. To, jaké maso použijete, se odrazí na délce přípravy a také na výsledné chuti. Hovězí maso by mělo po porážce minimálně 14 dní odpočívat, proto byste měli vždy sáhnout po tom vyzrálejším. Vyzrálé maso poznáte na první pohled tak, že má spíše nahnědlou barvu. Naopak, čím čerstvější maso, tím svítivější červenou barvu má.
 2. Krkovici či slaninu nakrájejte na menší kostičky. Cibuli nakrájejte najemno. V hrnci, ke kterému máte pokličku a je vhodný do trouby, rozehřejte 3 lžíce sádla a máslo.
 3. Máslo omáčce dodá skvělou chuť a sádlo nám kromě další chuti zvedne bod zakouření tuku a díky tomu se nám máslo nepřepálí.
 4. Přidejte cibuli a restujte na středním plamenu. Cibulku je potřeba restovat dohněda, proto si na tom dejte opravdu záležet a nikam nespěchejte. Po 5 minutách přidejte k cibulce uzené.
 5. Až bude cibulka hnědá, přidejte 1,5 lžíce hořčice a restujte ještě asi 2–3 minuty.
 6. Mezitím, co se restuje cibulka, si připravte maso. Plátky roštěné řádně osolte a opepřete – kořením nešetřete, aby se pěkně ochutilo. Pokud máte maso spíš nevyzrálé, několikrát ho po stranách nařízněte, protože čerstvé maso má tendenci se na pánvi kroutit (vyzrálé vůbec).
 7. Pomažte hořčicí z obou stran. Ve velké pánvi rozehřejte 2 lžíce sádla a plátky masa zprudka orestujte dohněda. Je potřeba, aby hořčice na mase zkaramelizovala, proto maso nechte nejdříve opéct z jedné strany dohněda a až poté ho otočte (v žádném případě do něj nepíchejte nebo vyteče všechna šťáva, obraťte ho pomocí kleští nebo pinzety) a orestujte z druhé strany.
 8. Kdybyste ho otáčeli pořád dokola tam a zpátky, prodloužíte tím zbytečně dobu, za kterou se maso opeče. 
 9. Orestované maso nechte z pánve sklouznout ke zkaramelizované cibulce a zalijte ohřátým vývarem tak, aby maso jen lehce koukalo ven. Přiveďte k varu, promíchejte, přikryjte pokličkou a vložte do trouby předehřáté na 150 °C.
 10. Nyní maso brazírujte (= pomalu dusí) 2–3 hodiny podle potřeby. Pokud budete mít vyzrálé maso, bude hotové již za 1 hodinu. Kontrolujte ho každou hodinu a uvidíte. Tady se čas nedá přesně určit, důležité ale je, aby maso bylo opravdu krásně měkké.
 11. Poté hrnec vyndejte z trouby zpět na plotnu, odklopte a nechte omáčku zredukovat na vyšším ohni. Je možné, že bude dostatečně hustá a nebude to potřeba, to záleží na množství použitého vývaru.
 12. Vejce a okurky nakrájejte najemno a přidejte do omáčky, zatímco se sváří do hustší konzistence.
 13. Nakonec omáčku podle potřeby dochuťte solí a pepřem (většinou ale není potřeba). Nyní do omáčky můžete přidat smetanu – to nechávám na vás. Já se nikdy nemůžu rozhodnout, protože mám ráda obě verze, tak to udělám tak, že omáčku rozdělím na dvě poloviny a do jedné dám smetanu.
 14. Podávejte s rýží nebo houskovým knedlíkem.
Rozlítaný španělský ptáček
Autor: Cat & Cook Rozlítaný španělský ptáček

reklama

Cat & Cook kuchařka
Ivana Jindřichová

70 receptů, kterých se už nikdy nebudete bát!

Do své první kuchařky jsem chtěla zaznamenat především jídla, která miluji. Vybrala jsem pro vás převážně tradiční recepty z celého světa, kterých se lidé často bojí. Odrazovat můžou například hůře dostupné, či neznámé suroviny nebo dlouhý postup. Tomu jsem v kuchařce jednoduše předešla tím, že jsem všechny netradiční suroviny popsala, poradila vám, kde je sehnat, a ty nejsložitější postupy jsem nafotila krok za krokem.

Kuchařka Cat&Cook by vás v neposlední řadě měla naučit základním návykům v kuchyni, jako je například používání vývaru na vaření krémových polévek a omáček nebo využití digitálního teploměru při přípravě mas a různých dezertů. Dále vám ve své knize vysvětluji různé kuchařské názvy a poukazuji na kuchařské náčiní, které by se vám mohlo hodit.

Více info o knize, eshop a spoustu dalších receptů najdete na www.catandcook.cz.

Související témata: Hlavní jídla , Česká kuchyně