Speciály

Neodolatelná jídla s uzeninami. Je libo klobásku, špekáček nebo párek?

Možná mají ne příliš dobrou pověst, ale ruku na srdce, dobrá uzenina je prostě skvělá. A pokud sáhnete po kvalitním výrobku, který je připraven z dobrého masa a prošel poctivou výrobou, není to zase tak špatná volba!

V našich končinách má výsostné postavení hlavně špekáček, jehož složení je dnes již chráněné zákonem a tudíž pod tímto názvem seženete jen výrobky, které mají zaručen podíl masa a špeku tak, aby tento náš český poklad chutnal, tak jak má. Můžete si ho péct jen tak nad ohněm, ale nezapomínejte ani na skvělé utopence nebo špekáčky pečené na pivu. A co teprve dobře udělaný buřtguláš...?

Klasikou jsou samozřejmě i párky a u těch opravdu platí, že kvalita se pozná. Dobrý párek s vysokým podílem masa je lahůdka, na rozdíl od levných variant, v kterých převládá lůj a mouka. Párky můžete jíst jen samotné s křenem a hořčicí, ale co je třeba zamotat do listového nebo bramborového těsta?

Další kapitolou na téma uzenin jsou samozřejmě klobásy z celého světa... Španělská vepřová klobáska chorizo dochucená uzenou paprikou, jemná vinná klobása, která je tak dobrá, že si na ní někde pochutnávají i o vánocích, deliktní bílé norimberské klobásky nebo všemožné masové klobásy, paprikové, pikantní, s bylinkami, pepřem – vepřové, hovězí i zvěřinové. S těmi všemi se dá vykouzlit dokonalé, uspokojivé jídlo.

Pokud na nákupech potkáte dobrou klobásu, špekáčky nebo párky, nenechte je tam! A uvařte si podle našich lákavých receptů:

Recepty