reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Masové koule s rajčatovou omáčkou & polenta s bazalkou a parmazánem
Spouštím video za 5s.
Sledujete: Masové koule s rajčatovou omáčkou a polentou

Masové koule s rajčatovou omáčkou & polenta s bazalkou a parmazánem

Hodnoceno: 0x
Polentu můžete připravit půl hodiny až den předem do formiček na muffiny vymazaných olejem. Jakmile polenta ztuhne – zchladne, můžete ji vyklopit a opéct v troubě bez formičky, jinak ji prohřejte v troubě s formičkou.
do 1 hodiny
4 porce

Sledujte novou řadu kulinární show Karolína, domácí kuchařka, každou sobotu v 18.10 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

reklama

Postup

  1. Nejprve si připravte omáčku. Na olivovém oleji zpěňte cibuli a česnek, přidejte mrkev a řapíkatý celer a opékejte za občasného promíchání cca 3 minuty. Pak přidejte cukr ( pouze pokud nemáte pořádně vyzrálá rajčata, Italové ho nedávají, mají na slunci dozrálá rajčata), nechte lehce zkaramelizovat a přihoďte rajčata, oregano, sůl a pepř a nechte na velmi mírném plameni probublávat minimálně hodinu. V případě potřeby lehce podlijte vodou nebo bílým vínem
  2. Zatímco se omáčka provařuje, připravte si masové koule. Mají být lehké a nadýchané nesnažte se z nich tím pádem vytvořit tuhou homogenní hmotu. Pracujte vařečkou a pak rukama. Nejdřív v míse promíchejte maso s petrželí, sýrem, solí, pepřem, strouhankou, cibulí a česnekem. Pak smíchejte v hrnku vajíčko s mlékem a přimíchejte k masové směsi. Lehce propracujte, dokud se tekutina nevsákne do masové směsi.
  3. Vytvářejte rukama kouličky o velikosti cca pingpongového míčku. V pánvi rozpalte cca 2cm vrstvu oleje a koule v něm usmažte dozlatova měly by být ponořené tak do poloviny, v půlce je otočíte. Měly by stačit po každé straně 34 minuty. Koule by se v pánvi neměly dotýkat. Pokud se vám nevejdou najednou, osmažte je na víc etap.
  4. Koule podávejte přelité rajčatovou omáčkou a s polentou. Ozdobte čerstvou bazalkou.
  5. Tip: Italové tvrdí, že omáčku musíte uvařit buď v rychlé verzi do 10 minut, nebo ji pak musíte vařit přes hodinu, někdo provařuje tuto omáčku z loupaných celých rajčat i několik hodin. V době mezi 1. a 60. minutou vaření mají prý rajčata méně lahodnou chuť – k masovým koulím vaří omáčku něco přes hodinu. Teprve na konci omáčku osolí a rajčata propasírují. Delší provaření je dobré, když použijete konzervovaná rajčata spolehlivě odstraní kyselost.
  6. Polenta: mléko a vodu dejte do rendlíku, osolte, přidejte bobkový list, rozmarýn a zahřívejte až k varu. Minutu dvě povařte, poté bylinky vyhoďte a vsypte polentu. Míchejte na prudkém ohni, dokud se tekutina nevsákne a polenta se začne oddělovat ode dna hrnce. Vypněte plamen a nechte 1–3 minuty odpočívat.
  7. Vmíchejte parmazán, bazalku a polentu rozprostřete na plech s pečicím papírem. Nechte zchladnout.
  8. Zchladlou polentu nařežte příčnými řezy na stejné kosodélníky. Připravte si grilovací pánev a nařezané kusy polenty z obou stran ogrilujte.

Masové koule s rajčatovou omáčkou & polenta s bazalkou a parmazánem Foto:

Masové koule s rajčatovou omáčkou & polenta s bazalkou a parmazánem, foto: Karolína, domácí kuchařka

reklama

Sledujte celou epizodu