Jezerní království pro mlsné jazýčky aneb Poznejte nejen gastronomická tajemství Lake Distrikt

O Britech se traduje, že neumějí vařit a jejich kuchyně je plná nedochuceného dušeného masa a nezdravých polotovarů. Nic nemůže být dál od pravdy. Důkazem budiž oblast Lake District, jejíž gastronomie je stejně úchvatná jako pohled na hladiny tamních jezer, nekonečná stáda ovcí a vrcholky majestátních hor.

Ačkoli čeští turisté při cestách do Velké Británie obvykle volí města spojená s bohatým každodenním životem, případně průmyslová rodiště proslulých fotbalových klubů a hudebních kapel, milovníci dobrého jídla a přírodní turistiky míří po vzoru samotných Britů na severozápad Anglie. Právě zde, v hrabství Cumbria, se nachází jezerní oblast Lake District, jež je od září 2017 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Nečekejte však zakonzervovaný skanzen. Domov nejvyšší anglické hory Scafell Pike se vyznačuje bohatým turismem, moderním přístupem k životu i stravování, a je skutečným rájem pro každého milovníka kultury, přírody, pohybu a dobrého jídla.

Rybí romantika

Návštěvníky s romantickou duší sem obvykle zavane pověst takzvaných jezerních básníků. Dětské duše přitahuje životní působiště Beatrix Potter, jež se proslavila mimo jiné knižní sérií o Králíčku Petrovi. A co by to bylo za jezerní království, kdyby sem nemířily houfy nadšených rybářů, jejichž čerstvé úlovky z řad síhů, sivenů, pstruhů či lososů můžete ochutnat v přilehlých restauracích. Zájem o rybolov zde byl v uplynulých desetiletích natolik velký, až ho bohužel odnesli místní úhoři, jimž před lety dokonce hrozilo vyhynutí.

Horalův ráj

Nemusíte nutně šplhat na již zmíněný vrchol Scafell Pike, jímž lze odstartovat proslulou Národní výzvu tří vrcholů, jež zahrnuje zdolání i nejvyšších vrcholků Skotska (Ben Nevis) a Walesu (Snowdon). Bohatě pročistíte hlavu a prověříte svalstvo i na třetím vrcholu Anglie Helvellynu (950 m), případně na jedné z 36 tras (doporučujeme Fairfield Horseshoe) sestavených proslulým Alfredem Wainwrightem. Britský horal zanechal svým nezdolným bloumáním ostrovní krajinou natolik silnou stopu, že si na jeho počest můžete později připít pivem nesoucím jeho jméno.

Lake District na talíři

K dobrému pivu samozřejmě patří i dobré jídlo, a zatímco během svého putování můžete doplňovat cukr skrze v Kumbrickém pohoří obzvláště lahodné švestkovité plody damson, při večerním boji s kalorickým deficitem jistě oceníte jejich džemovou podobu, která je ideálním doplňkem k pečenému jehněčímu masu či místním ovčím sýrům. Ostatně zdejší kopce jsou mečícími ovcemi rozličných farmářů doslova obsypané. Damsony rovněž najdete i v britských ginech, jež zase poslouží jako chutný aperitiv.

Pokud vás na chuťově výrazné jehněčí neužije, můžete si jako hlavní chod dopřát alternativu v podobě proslulé cumberlandské klobásy. Stejně jako místní skopové nese i tato vepřová pochoutka ve stočeném střívku označení výjimečného zemědělského produktu. Nenechte se ale zmást zdánlivou podobou s u nás oblíbenou vinnou klobásou. Cumberlandské klobásky jsou proslulé nejen svým výrazným podílem sekaného, a tudíž hrubšího masa, nýbrž i značnou pikantností, která se liší dle chuti každého řezníka. Objednejte si je ideálně s krémovou bramborovou kaší a cibulovou omáčkou gravy. Pokud ji nezvládnete spořádat celou, nebojte se nechat si ji zabalit. Pokud to s pivním zaléváním vezmete poctivě, udělá vám klobása službu i při léčbě ranní kocoviny.

Návštěvu pak nelze zakončit jinak než dezertní klasikou z nejklasičtějších. Historie Sticky Toffee Pudding sahá podle místních obyvatel do roku 1960 k místnímu hoteliérovi Francisi Coulsonovi. Výsledkem jeho kulinářského snažení je vláčná datlová buchtička podobná našemu perníku. Až její zalití tekoucí karamelovou omáčkou ale každého Brita okamžitě vystřelí zpět do dětství a znaveného turistu naplní ztracenou energií. Budete ji potřebovat. Ať už k nočním ochutnávkám piv typu IPA či ALE v místních barech, anebo dalšímu putování po krásách Anglie. Lake District však z paměti i žaludku rozhodně nevymažete.

Zdroj: autorský text, časopis Prima FRESH

Autor článku

Petr Semecký

Všechny články autora

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty