zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pórkové smaženky podle Ottolenghiho
Autor: Klára Michalová Pórkové smaženky podle Ottolenghiho

S Klárou v kuchyni: Pórkové smaženky podle Ottolenghiho

Hodnoceno: 0x
Ráda bych se s vámi podělila o recept z kuchařky Hojnost od mistra zeleninové kuchyně – Yotama Ottolenghiho. Tyto smaženky chutnají naprosto báječně a hodí se pro posezení s přáteli – zaručuji, že se po nich jen zapráší :)
do 30 minut
12–16 ks porcí

Tak za prvé – nejsem vegetarián, ba dokonce musím přiznat, že maso miluji a některá jídla z něj si nedokážu odpustit.

Za druhé – na druhou stranu je fakt, že miluju i zeleninu. Baví mě její chuťová, tvarová, barevná rozmanitost a užívám si všechny ty struktury, které lze ze zeleniny vykouzlit.

Za třetí – kuchařky jsou moje posedlost – sbírám je a čtu si v nich jako v románech, hledám inspiraci, sbírám informace o nových surovinách i technikách přípravy, objevuji nové kombinace a kochám se krásnými fotkami.

Za čtvrté – podle kuchařek téměř nevařím. A když už, tak si hned napoprvé recepty razantně upravuji.

Proč tak rozsáhlý úvod k receptu? Protože loni před Vánoci vyšla kuchařka, které se toto vyznání dotýká. Hojnost (v angličtině Plenty) je bezmasá kuchařka šéfkuchaře Yotama Ottolengiho. A je krásná a jiná a tak strašně inspirativní, že podle ní vařím. A nic nepřidávám ani neubírám. A je to perfektní! Více než 120 receptů je tak lákavých, že už pomalu přemýšlím, že to vezmu od prvního do posledního jako ve filmu Julie a Julia :) Takže i když jíte maso jako já, jděte do knihkupectví a aspoň si ji prolistujte a uvidíte sami!

A mimochodem – ani Yotam není vegetarián, a možná proto mě ta jeho kniha tak zaujala, nejde o to, jak nahradit maso ve stravě, jde o to, jak zpracovat zeleninu kreativně, zajímavě a neskutečně lákavě.

Vyzkoušejte například recept na jeho pórkové smaženky s česnekovým dipem. Nenechte se odradit množstvím surovin – většinu máte určitě doma a příprava je fakt jednoduchá.

reklama

Postup

  1. Začněte omáčkou. Všechny suroviny na její přípravu krátce rozmixujte při vysokých otáčkách na hladkou zelenou omáčku. Nebo, pokud nechcete špinit mixér, všechny ingredience jednoduše smíchejte v misce.
  2. Pórky nakrájejte na kolečka. V pánvi rozehřejte olej, přidejte pórek a šalotku a na středně silném plameni je za stálého míchání opékejte doměkka (asi 15 minut). Přeneste je do mísy a přidejte chilli papričku, petrželku, koření, cukr a sůl. Nechejte vychladnout.
  3. Bílek ušlehejte na nepříliš pevný sníh a opatrně zapracujte do zeleniny. V jiné míse smíchejte mouku, kypřicí prášek, celé vejce, mléko a rozehřáté máslo. Do těsta vmíchejte směs zeleniny se sněhem.
  4. Ve velké pánvi rozehřejte olej na středně vysokou teplotu. Malou naběračkou nebo lžící utvořte v pánvi 4 smaženky. Opékejte je z obou stran dozlatova, přeneste na vrstvu papírových utěrek a udržujte teplé. Postupně tak zpracujte všechnu hmotu. Podle potřeby přidávejte do pánve olej.
  5. Smaženky podávejte teplé s omáčkou v misce k namáčení nebo placičky rozdělte rovnou na talíře a omáčkou je pokapejte. My jsme si k nim přidali ještě jednoduchý zelený salát a moc jsme si pochutnali :)

Cuketové smaženky podle Ottolenghiho  Foto: Pórkové smaženky podle Ottolenghiho, foto: Klára Michalová

reklama