zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pečená polosušená rajčata s tymiánem
Autor: Regionální potravina Pečená polosušená rajčata s tymiánem

Pečená polosušená rajčata s tymiánem

Hodnoceno: 3x
Protože jsou rajčata nejoblíbenější českou zeleninou, připravili jsme pro vás recept, kde hrají prim. Je naprosto jednoduchý, ale budete se oblizovat ještě druhý den. Polosušená rajčata pečením v troubě výrazně zesílí svou chuť a jsou skvělá jako chuťovka nebo jako ingredience do dalších receptů.
nad 2 hodiny

reklama

Postup

  1. Troubu předehřejte na 150 °C. Plech vymažte olivovým olejem a poklaďte rozpůlenými rajčaty řezem nahoru. Snažte se, aby na každé půlce rajčete byl tymián a plátek česneku. Poté rajčata zakapejte olivovým olejem a octem a nakonec zlehka posypte solí a cukrem, který udělá lehkou karamelovou chuť. 
  2. Pečte zvolna nejdříve 30 minut na 150 °C a poté na 120 °C cca 2 hodiny.

Varianty uskladnění:

  • Do umytých a dobře vysušených sklenic natlačte ještě teplá rajčata. Zalijte olivovým olejem. Dobře zavřete a sterilujte při 80 °C 20 minut v troubě v pekáči s trochou vody. Sklenice poté vyndejte a nechte zchladnout otočené víčkem dolů (do sklenice můžete přidat nějaké bylinky, třeba tymián).
  • Rajčata můžete zavařit obdobně se sladkokyselým nálevem. Nálev vytvořte z octa, cukru a vody.
  • Rajčata můžete také úplně vysušit a poté rozmixovat na prach, který lze použít na dochucování různých pokrmů. Například těstovin.
  • Další varianta uskladnění může být rajčatová pasta, kterou vytvoříte rozmixováním upečených, ještě měkkých rajčat. Rajčata dejte do nádoby, zalijte trochou olivového oleje a rozmixujte na pastu. Pastu můžete ozvláštnit přidáním bazalky.

PRIMA TIP: Přestože stěžejní surovinu známe, položme si otázku – jaká se hodí do našeho pokrmu? Díky prestižnímu ocenění Regionální potravina jsme objevili cherry rajčata odrůdy Hranáček od Farmy Bezdínek, která tuto značku kvality získala vloni v Moravskoslezském kraji. Rajčátka mají podlouhlý tvar a jsou extra sladká. Pěstují se samozřejmě u nás, díky čemuž jsou lákavě šťavnatá, voňavá a plná chuti. 

Pečená polosušená rajčata s tymiánem
Autor: Regionální potravina Pečená polosušená rajčata s tymiánem

 

Pečená polosušená rajčata s tymiánem
Autor: Regionální potravina Pečená polosušená rajčata s tymiánem

reklama

Související témata: rajčata , sušená rajčata , Tymián , Malá jídla