Kam za vínem na Velkopavlovicku aneb 6 tipů na zajímavé vinařské obce

Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě. I díky tomu je zde nespočet lákavých cílů vinařské turistiky. Jak se v nich vyznat a kde začít? Třeba tím úplně nejzákladnějším – návštěvou a poznáváním zdejších vinařských obcí.

To ony a jejich obyvatelé stojí za utvářením a rázem krajiny vinohradů a místní vinařské kultury. Přinášíme vám 6 tipů, kterými by se dalo začít, i když jich je jen na Velkopavlovicku na sedmdesát.

Velkopavlovicko patří mezi naše nejprosluněnější regiony, takže jeho návštěva může často působit jako výlet do země na jih od Alp. Všude se zde ale nalévá skvělé moravské víno a konají se zde nám blízké vinařské akce, ať už jsou to vinobraní, košty, nebo hody a jiné slavnosti.

Velké Pavlovice

Velké Pavlovice jsou jednou z nejvýznamnějších a zároveň také nejznámějších vinařských obcí na Moravě. Zajímavostí, která při návštěvě Velkých Pavlovic budí nejvíce pozornosti, jsou tzv. Opilé sklepy. Tyto trochu atypické stavby vznikly s cílem poutat pozornost. Postaveny byly v roce 2012, a jedná se tedy o moderní stavby, které slouží převážně pro ubytování. Tato uměle vytvořená sklepní ulička se stala vyhledávaným cílem turistů i vycházek místních občanů. Víno se přímo zde sice nevyrábí, ale ve Velkých Pavlovicích je řada sklepů, kde je možné u vína posedět. Kromě sklepů zde stojí určitě za návštěvu také Šlechtitelská stanice vinařská, kde byly vyšlechtěny mnohé oblíbené odrůdy révy vinné, jako je André, Aurelius a hlavně Pálava. Mezi vinicemi se nachází rozhledna Slunečná připomínající keř révy vinné a zapomenout také nesmíme na Vinné sklepy Františka Lotrinského, nejstarší historické sklepy vyhloubené více než před 250 lety.

Velké Bílovice

Největší vinařskou obcí regionu, ale i celé České republiky jsou Velké Bílovice. S více než tisíci vinaři se jedná o opravdový unikát. Není známo, jestli zde někdo dokázal ochutnat všechna vína, ale vybrat si to své zvládne každý. Réva vinná se zde pěstuje od pradávna a i dnes tu najdeme bezmála 750 ha vinic. Téměř ke každé bílovické domácnosti totiž patří nějaký vinohrad nebo vinný sklep. Konají se zde také oblíbené akce typu otevřené sklepy, během které vinaři v obci najednou otevřou své sklepy a milovníci vína chodí po obci a ochutnávají a ochutnávají. K tomu je připraveno mnoho dobrého jídla, často hraje muzika a celé se to nese ve velmi příjemné atmosféře.

Zaječí

Menší, nikoliv však méně zajímavá a známá je vinařská obec Zaječí. Nachází se zde známé Vinařství U Kapličky, v jehož prostorách a okolí se natáčely filmy z vinařského prostředí Bobule a seriál Vinaři. Naproti tomuto dnes již vinařskému komplexu lze posedět, odpočinout si a pokochat se výhledem na vinice z terasy vinného baru Vinařství Vajbar. V neposlední řadě pak stojí za zmínku Vinařství Nosreti, které je zajímavé svou moderní architekturou a milovníci vína zde mohou získat neoficiální vinný doktorát, tedy absolvovat kurz o víně.

Čejkovice

Obec Čejkovice je známá a zajímavá zejména svým spojením s členy řádu templářských rytířů. Ti zde začali systematicky pěstovat révu vinnou a postavili gotickou tvrz s rozsáhlými sklepy, které patří k největším sklepním komplexům v republice. Jsou běžně přístupné veřejnosti, takže je možné si je prohlédnout a místní víno zde i ochutnat. Raritou je pak největší láhev na víno v Česku, 2 metry vysoká s objemem 200 litrů a průměrem 0,5 metru. V Čejkovicích prožil část dětství zakladatel Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk, jinak rodák z nedalekého Hodonína. V domku, kde rodina bydlela, je malé muzeum.

Vrbice

Vrbice jsou jednou z nejvýše položených obcí na Velkopavlovicku, v samém srdci Modrých hor. Zajímavé jsou pak ale zejména svými sklepy, které mají charakteristický styl, nelze je tak přehlédnout a určitě stojí minimálně za zhlédnutí. Uspořádány jsou na pěti terasách u kostela sv. Jiljí, jehož věž je vidět z dálky i několika kilometrů a slouží jako ideální navigační bod. Na výzdobě čelních stěn sklepů, které se tu začaly kopat již na přelomu 18. a 19. století, se často uplatňují dva druhy kamene kombinované s cihlami a hlavní zvláštností jsou jejich gotické lomené oblouky.

Bořetice

Tato vinařská obec poblíž Velkých Pavlovic je zajímavá zejména tím, že zde byla založena Svobodná spolková republika Kraví Hora. Ta je sice recesistická, čistě vinařská, ale i tak je to jediná republika svého druhu na světě. Vznikla a slouží zejména k propagaci vína a vinařství v Bořeticích a přilehlému okolí. Jako správná republika má svou vládu, vlajku, hymnu a vydala i své pasy a známky atd., a stala se tak oblíbeným a často vyhledávaným cílem vinařské turistiky. Konají se zde každoročně různé vinařské akce a hlavně je tu všude dobré místní víno k ochutnání.

Zdroj a foto se souhlasem www.vinazmoravyvinazcech.cz.

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty