Misky plné zdraví: Jak poskládat populární poké, Buddha či burrito bowl

Jsou rychlé, pestré a jejich příprava je zábavná. Řeč je o zdravých, nutričně vyvážených miskách, které si pod různými názvy získaly svět. Zařaďte je i do svého jídelníčku. Poradíme vám, jak je poskládat, aby vás zasytily na dlouhou dobu.

Lákají svou pestrostí a hrají všemi barvami. Misky plné zdravých a čerstvých surovin zvládnete přichystat během chvilky i vy. Stačí se držet několika základních pravidel, aby miska byla vyvážená a obsahovala všechny důležité živiny.

Poké, Buddha či burrito bowl: jaký je mezi nimi rozdíl

  • Poké bowl k nám doputovala z Havaje. Vyslovuje se „pouké boul“ a jejím základem je vařená rýže a marinovaná syrová ryba. Milovníci sushi si přijdou na své. Ingredience a dochucení jsou podobné.
  • Buddha bowl je vegetariánská miska, kde se nemusíme omezovat jen na rýži. Do jejího základu se hodí i vařená pohanka, quinoa, kuskus, bulgur, ale třeba i květák připravený na způsob rýže. Tak jak ho znají všichni vyznavači low carb stravování.
  • Burrito bowl voní a chutná jako Mexiko samo. Kromě rýže v ní najdete kukuřici, fazole, avokádo a maso na mexický způsob.

Co budete potřebovat

Už z názvu pokrmu je patrné, že bez misky to nepůjde. Měla by být dostatečně velká a široká, aby se do ní všechna ta krása pohodlně vešla. Suroviny můžete ale stejně dobře vyskládat do krabičky a vzít si ji s sebou do práce. Takový zdravý oběd vám budou kolegové závidět.

Jak misku poskládat

Krásné a zdravé misky mají různé názvy a kromě již zmíněných narazíme i na steak bowl, teriyaki bowl a další. Princip jejich přípravy je ale vždy stejný.

1) Vespod je základ z vařené rýže, quinoi, pohanky, jáhel nebo třeba bulguru. Dávka komplexních, pomalých sacharidů bude pro vaše tělo snadno využitelným palivem a vláknina obsažená v celých zrnech pomůže k zasycení.

2) Přidáte kousky marinovaného lososa, tuňáka, filírované kuřecí prsíčko či flank steak, vejce nebo tofu, cizrnu, fazole či edamame (nezralé sójové boby). Porce bílkovin zajistí, aby vám po obědě hned nevyhládlo.

Vyzkoušejte poké s marinovaným tuňákem a avokádem podle návodného videoreceptu s Ondřejem Molinou

Kompletní recept najdete ZDE

3) Zelenina a ovoce dodají další vlákninu a především tolik důležité vitamíny a minerály. Zelená brokolice, špenát a mladý hrášek, červené papriky a rajčata, oranžová mrkev, žlutá kukuřice, fialová řepa nebo krouhané zelí. Dbejte na pestrost druhů i barev. Miska bude pokaždé jiná, neomrzí se a zároveň pokryjete škálu různých vitamínů.

PRIMA TIP: Poké bowl se nebojte doplnit o exotické ovoce, jako je mango nebo ananas. S chutí ryb se skvěle snoubí i dužina čerstvého kokosu.

4) Zdravé tuky doplníte hravě kousky avokáda. Další získáte z ořechů a semínek, kterými misku posypete. Skvěle se hodí bílý i černý sezam, slunečnicová a dýňová semínka, piniové oříšky, kešu, mandle, ale i vlašské ořechy. Zálivka s olivovým olejem nebo pošírované vejce jsou dalším zdrojem dobrých tuků.

5) Navrch přijde omáčka nebo dresink, aby miska nebyla suchá. Skvěle se hodí různé druhy zdravých zálivek, které misku ozvláštní. Sójová, chilli nebo teriyaki? A co třeba ochucená majonéza, pesto, jogurtový dip s česnekem nebo tahini dresink? Volte podle zaměření misky a nezapomeňte na citronovou šťávu, která dokáže doladit nejedno jídlo.

PRIMA TIP: Na dochucení misky můžete použít i hummus. Jeho konzistenci je dobré povolit olivovým olejem.

Připravte hedvábně jemný hummus z cizrny podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

6) Čerstvé bylinky jako koriandr a závěrečné dochucení mořskou solí, orientálním kořením, chilli vločkami a čerstvě mletým pepřem dotáhnou vaši misku k dokonalosti.

Zdroj: autorský text, Colorsoflowcarb.cz, zdorj foto: iStock

Netroufnete si na misku podle vlastní fantazie? Vyzkoušejte některé z našich osvědčených receptů:

Autor článku

Kateřina Šváchová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty