reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Chia semínka
Autor: Thinkstock Chia semínka

Chia semínka – zázračná superpotravina

Chia semínka jsou pro své účinky na zdraví či hubnutí velice populární. Jsou opravdu tak zázračná, jak slibují reklamy? O co vlastně jde a kde mají svůj původ? Na jaký způsob se dají konzumovat? Vše o této výjimečné superpotravině se dozvíte v tomto článku.
klaram , 26.08.2015

reklama

Kde se vzala chia semínka?

Chia semínka mají svůj původ v jihoamerických zemích, konkrétně především v Mexiku. Jde vlastně o plody rostliny šalvěje hispánské. Jsou to semínka podobná máku, jen mají hnědou (až hnědočernou) nebo bílou barvu v závislosti na tom, z které odrůdy této rostliny pocházejí. Chia znamená v překladu „síla“ a tak tamní běžci pijí gel z těchto semínek, který údajně zvyšuje rychlost a vytrvalost.

Chia semínka zázrak pro tělo

Chia semínka jsou především velmi silným antioxidantem. Dále jsou zdrojem bílkovin, minerálních látek (především hořčíku, ale i vápníku a železa) a velkého množství vlákniny.

Chia semínka 4 Foto:

Mají protizánětlivý účinek, blahodárně působí na srdce a cévy, zlepšují hojivost ran a jsou dokonce prevencí vzniku Alzheimerovy choroby. Snižují hladinu „zlého“ trans-cholesterolu a díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin udržují správnou hladinu „hodného“ prospěšného cholesterolu, který se z těchto mastných kyselin syntetizuje. Chia semínka obsahují až desetinásobně větší množstí omega-3 mastných kyselin než losos. Chia semínka jsou vhodná i pro diabetiky, snižují totiž hladinu cukru v krvi.

Chia semínka 3 Foto:

Chia semínka a jejich cena

Chia semínka jsou sice o dost dražší než jiná oblíbená semínka, ale na druhou stranu mají mnohem lepší výživovou hodnotu. 100 g semínek vás přijde v bio obchodech asi na 80 Kč. Dobrým tipem je chia zakoupit na některém ze slevových portálů, kde vás přijde kilo tohoto zázraku třeba jen na 300 Kč.

Chia semínka – revoluce v hubnutí?

Chia semínka 2 Foto:

Chia semínka díky opravdu vysokému obsahu vlákniny a také schopnosti v kombinaci s vodou zvětšit svůj objem zaženou hlad na dlouhou dobu a člověk se cítí sytý. Vhodné je – pokud chcete shodit nějaké to kilo – hodně pít, chia semínka mají dobrou schopnost vázat vodu a v žaludku zvětšit až 10x svůj objem, takže člověk nebojuje s pocitem hladu. Chia semínka také zpomalují trávení.

Jak konzumovat chia semínka a jejich využití v kuchyni

Způsobu konzumace chia semínek je opravdu nepřeberné množství. Dají se z nich připravovat různé nápoje či gely nebo použít jako koření či přisypat do různých pokrmů. Jsou chuťově nevýrazná (či s lehce oříškovou chutí), proto vám nezkreslí chuť pokrmu a dají se přidat takřka do všeho. Můžete si z nich připravit zdravou bombu k snídani – přisypat je do jogurtů, tvarohů, pudinků, ovesné kaše, do cereálií a müsli nebo je přidat do doma upečeného chleba, mají více vlákniny než jiná semínka, například lněná.

Nebo si můžete upéct doma cereální placky a přidat do nich právě chia semínka. Dají se přidat i do různých zeleninových salátů, polévek, omelet či dokonce do marinád. Chia semínka se mohou také přidávat do různých nápojů – v kombinaci s vodou, citronem a medem vytvoří osvěžující nápoj, přidávají se i do čajů či ovocných šťáv. Chia semínka nejsou tvrdá a v kontaktu s tekutinou velmi rychle změknou.

Chia semínka 5 Foto:

Z chia semínek se dá připravit v kombinaci s vodou i jakýsi gel, který buď můžete jednoduše vypít nebo přidat do jiných nápojů či jídel. Například do pomazánek nebo jogurtů. S vodou semínka kombinujeme v poměru 1:10 (jeden díl semínek na deset dílů vody). Směs necháme několik minut odstát, semínka krásně změknou a vytvoří gel. V lednici vám tento gel vydrží i více jak týden či dokonce až dva týdny, jen bude velmi hustý.

Autor: Dana Špatenková

reklama

Související témata: chia semínka , superpotraviny

reklama

Přečtěte si také