Markéta Zelinková

Prostřeno! S27 (106) - Epizoda 106

Markéta (21) vystudovala gymnázium. Po maturitě nastoupila na učitelský dvou-obor pod Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Po roce přestoupila na obor Biologie a ekologie taktéž na stejné škole. Nyní je ve druhém ročníku bakalářského studia a za rok ji čekají státnice. Pracovala na různých brigádách – v lázeňské prádelně, pomáhala při výdeji obědů a večeří v podnikové jídelně. Další brigádou byly noční směny v pekárně, kde dříve pracovala její babička a máma. Postupem času se vypracovala a nyní je na úseku smažení a plnění koblížků. V současné době se věnuje studiu a chodí na občasné brigády. Je jedináček a bydlí u rodičů. Víkendy často tráví s přítelem u jeho rodiny. Zatím s přítelem oba studují a časem by po škole rádi bydleli společně. Jejím velkým parťákem je fenečka maltézského psíka, která už má 13 let a v důsledku stáří neslyší.

Zábava bude kreativní malování na květináče. Tato jídla si vybrala, protože jsou dle jejího názoru jednoduchá, ale zároveň poctivá. Možná někdo řekne, že k sobě daná jídla nesedí, ale snažila se vybrat taková jídla, která chutnají jí a chutnala těm, pro které je v minulosti připravovala.

Koníčky, zájmy:Od dětství má ráda knížky a ráda čte. Ráda tráví čas venku v přírodě – s přítelem chodí na procházky. V létě tráví hodně času na jejich zahrádce na okraji města. V zimě pravidelně chodí do sauny a chtěla by dát šanci otužování. Baví ji jóga a plavání. Čas strávený v kuchyni u plotny pro ni není nikdy zbytečný.

Charakter:Sama o sobě tvrdí, že je introvert, ale ve společnosti lidí, se kterými se cítí komfortně, se z ní stává extrovert. Jako malá byla společenská a hodně průbojná. Sama sebe by popsala jako upřímnou, spolehlivou, pokornou, učenlivou a tolerantní. Jako typický beran je tvrdohlavá a občas má tendenci poučovat ostatní.

Proč se přihlásila: Nedávno řekla ze srandy, že by to zkusila. S babičkou, která u nich bydlela dřív, pořad sledovala pravidelně. Postupem času si při sledování pořadu představovala, jak by se ona zachovala v dané situaci a čerpala inspiraci na nová jídla.

Co od soutěže očekává:Těší se na nějakou zpětnou vazbu a na to, jak zvládne své spolusoutěžící pohostit. Je ráda, že bude mít možnost si vyzkoušet vaření pod tlakem a snad překoná její limity (jak kuchařské tak i sociální).

Co by udělala s výhrou:Pokud by vyhrála, tak by část výhry dala rodičům, protože jim vděčí za vše, co umí. Dále by si pořídila výkonný kuchyňský robot, který by jí ušetřil čas při přípravě těst na buchty. Dále by koupila lístky na nějaký koncert kapely, kterou mají s přítelem rádi.

Vztah k vaření: Vztah k vaření má velmi pozitivní, a i když si myslí, že jí to možná časem přejde, až se z toho stane rutinní záležitost. Od dětství se zapojovala do vaření. Vaření i pečení je pro ni relax. Na gymplu ve třetím ročníku se snažila každou neděli upéct nějaké dobroty, a pak nosila testovací vzorky spolužákům do školy na ochutnání.

Zajímavá historka z vaření:Jednou pekla dort příteli k narozeninám. Bohužel se jí podařilo špatně prokrojit korpus a při sestavování dortů se jí pak dort rozjížděl. Příteli dort chutnal, ale poprosil jí, že by si příště raději dal k narozeninám pečené selátko.

Co nejraději vaří:Nejraději připravuje polévky – krémové a zeleninové. Snaží se do nich dávat luštěniny jako zdroj bílkovin. Do polévek se snaží dávat i různé odřezky ze zeleniny, šetřit tak a neplýtvat jídlem. Vaří ráda vše, co jí chutná.

Co jí:Jí pestrou a vyváženou stravu. Vždy dá přednost slané snídani před sladkou a celkově nemá sladké moc ráda, ale nikdy nepohrdne domácí buchtou nebo dortíkem. Snaží se jíst dostatek zeleniny a ovoce.

Co nejí, co by nikdy neochutnala:Málo do svého jídelníčku zařazuje luštěniny, ale v poslední době se to snaží napravit. Nemá moc v oblibě smažená jídla a preferuje styl přípravy s menším množství oleje. Vadí jí trochu sušené ovoce – rozinky v tvarohových náplních a ve štrůdlu.

Nikdy by nesnědla vnitřnosti – játra se naučila jíst alespoň v podobě játrových knedlíčků. Nemá ráda zabijačkové pokrmy, i když obdivuje všechny co je připravují.

Nejoblíbenější jídlo:Stále dokola by byla schopná jíst fazolové lusky na smetaně na kyselo s brambory a vajíčkem. Reálně má chuť na toto jídlo pořád. Mezi její oblíbená jídla patří všechny, která obsahují zeleninu.

Co u stolu nesnáší:Při stolování jí vadí, když lidé u jídla moc mluví.

Motto:V životě se řídí mottem: "C'est comme ça."

Soutěžní menu:

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty