Namíchejte si koktejly, které získaly slávu na filmovém plátně

Filmová magie je složena z mnoha prvků, které přinášejí divákům úžasné zážitky. Jsou jimi příběh jako takový, fenomenální protagonisté nebo nezapomenutelné dialogy. Ikonické scény jsou protkány detaily, které se filmovým fanouškům vryjí do paměti. A koktejly jsou zářným příkladem.

Míchané drinky získávají ve spojení s filmovým světem zvláštní kouzlo. Jsou symbolem elegance a stylu, dotvářejí atmosféru doby, v níž se děj odehrává, stávají se poznávacím znamením konkrétních postav, ale za zmínku stojí i takové, které své jméno získaly po některé z hvězd stříbrného plátna. Podívejte se na některé z nich.

Cosmopolitan: Drink, co začali pít všichni ostatní

Cosmopolitan, narůžovělý osvěžující koktejl, který proslavila Madonna, ale především zdánlivě nerozlučná čtveřice seriálu a filmů Sex ve městě. Carrie, Miranda, Charlotta a Samantha se nad ním scházely a probíraly muže a další komplikované záhady. V jednom z dílů se Miranda zeptá, proč ho vlastně přestaly pít. „Protože ho začali pít všichni ostatní,“ zazní odpověď z úst ústřední hrdinky seriálu. Kombinace citronové vodky, pomerančového likéru, čerstvé limetové šťávy a brusinkového džusu získala obrovskou popularitu a na nejvyšších příčkách obliby se držela dlouhou dobu. Zdá se, že aktuálně Cosmopolitan čeká na svou další příležitost zazářit. Ochutnejte ho a přesvědčte se, proč si zaslouží být na výsluní.

GRAND COSMOPOLITAN

  • 40 ml citronové vodky
  • 15 ml pomerančového likéru Grand Marnier
  • 15 ml čerstvé limetové šťávy
  • 30 ml brusinkového džusu

Všechny ingredience dejte do šejkru a naplňte ledem. Dobře protřepejte a sceďte do koktejlové sklenice.

Připravte si oblíbený Aperol Spritz podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

White Russian & The Dude

White Russian, spojení vodky, kávového likéru a smetany se zrodilo na konci 40. let minulého století. O jeho největší popularitu se ale zasadil film Big Lebowski, kultovní klasika bratrů Coenových. Ústřední postava „The Dude“, kterou ztvárnil Jeff Bridges, si ho s chutí během filmu dá hned několikrát.

Koktejl oscarové klasiky

„Myslím, že tohle je začátek krásného přátelství.“ Podle této legendární věty každý hned pozná, že jde o hollywoodské romantické melodrama Casablanca. Humphrey Bogart, představitel hlavní mužské role, ve svém baru Café Americain popíjí koktejl French 75. Tato koktejlová klasika je hořkosladká stejně jako závěr oscarového trháku. Historka o původu French 75 říká, že britští vojáci umístění během první světové války ve Francii dali dohromady ingredience, které měli po ruce. Z London Dry ginu z domova, místního šampaňského a několika dalších surovin vytvořili nápoj, který pojmenovali podle francouzského kanónu M1897 ráže 75 mm.

Z nočního vlaku

Hledáme velkou nádobu na míchání drinků a po ruce máme ohřívací lahev. Marilyn Monroe si ve filmu Někdo to rád horké uměla poradit, když v nočním vlaku chystala z bourbonu a vermutu pro všechna děvčata Manhattan! Chyběly jen koktejlové třešně, led a stylovější skleničky. Manhattan údajně vznikl v 70.–80. letech 19. století. Podle legendy ho poprvé namíchal barman v Manhattan klubu na banketu, který pořádala budoucí matka Winstona Churchilla. Jestli je tato legenda pravdivá, se neví. Jisté ale je, že se Manhattan stal i díky „Some like it hot“ vskutku legendárním drinkem.

007

Když se mluví o Martini, každému se okamžitě vybaví James Bond. Po celá desetiletí si agent 007 žádal, aby se jeho koktejl z vodky a suchého vermutu protřepával, nikoli míchal. A přestože scenáristé usoudili, že moderní James Bond si už na své nápoje nedělá takové nároky jako kdysi, legendární drink i s ním spojený citát budou pravděpodobně mít místo minimálně v paměti fanoušků Bondovek napořád.

Pocta hvězdám stříbrného plátna

Drinků, které se objevily ve filmech a sehrály tak významnou roli při navozování atmosféry, zprostředkovaly charakterové rysy postav nebo odrážely společenský a kulturní kontext příběhu, je vedle jmenovaných ještě dlouhý zástup. Je ale i řada drinků, kdy inspirací pro jejich vznik i jméno byly hvězdy stříbrného plátna samotné. Příkladem za všechny je koktejl pojmenovaný po hvězdě němého filmu Mary Pickford. Když se slavná kanadsko-americká herečka Mary Pickford vydala ve dvacátých letech minulého století s několika dalšími celebritami na výlet do Havany, zřejmě udělala na personál baru ve slavném hotelu Nacional velký dojem. A to natolik, že po ní pojmenovali koktejl. Tropická chuť a zářivá barva koktejlu Mary Pickford odráží živost talentované herečky, producentky a scenáristky. Byla jednou z prvních velkých filmových hvězd v historii světové kinematografie a stejně hvězdný je i drink nesoucí její jméno.

MARY PICKFORD

  • 45 ml rumu Diplomático Mantuano
  • 45 ml ananasového džusu
  • 5 ml grenadinového sirupu
  • 6 střiků Maraschino likéru
  • 6 střiků suchého vermutu

Všechny ingredience dejte do šejkru s ledem, důkladně protřepejte a poté přeceďte do vychlazené sklenky. Dozdobte sušeným ananasem.

Na nikoho nezapomenout

Nezapomenout na nikoho ve výčtu drinků, které jsou pojmenované po filmových hvězdách, je nemožné. Takový seznam by byl pořádně dlouhý. Vedle koktejlu Mary Pickford tak jmenujme několik dalších, které určitě stojí za to ochutnat. Audrey Hepburn, koktejl inspirovaný elegancí hvězdy hollywoodské kinematografie, se vyznačuje sofistikovaností a jednoduchostí. Obvykle se skládá ze šampaňského nebo prosecca smíchaného s broskvovým pyré nebo broskvovým likérem, což odráží klasický a rafinovaný styl milované Audrey Hepburn. Sophia Loren, koktejl, který je poctou ikonické italské herečce. Často se v něm kombinuje limoncello, vodka, citronová šťáva a trocha sirupu. Zachycuje chuť do života a středomořskou atmosféru spojenou s podmanivými výkony krásné Sophie. Clint Eastwood je koktejlem, který vzdává hold osobnosti slavného herce a režiséra. Často se v něm objevují odvážné destiláty, jako je bourbon nebo whisky, smíchané s nádechem hořké, což symbolicky evokuje Eastwoodovy drsné role na plátně.

Zdroj: Warehouse1

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty