návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Vydejte se na Valašsko a naučte se péct frgály podle tradičního receptu

Naučte se péct frgály podle tradičního receptu
Autor: archiv valachy.cz Naučte se péct frgály podle tradičního receptu
Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato má mnoho podob! Co byste řekli na frgál s hruškami, tvarohem, mákem, povidly, nebo dokonce se zelím?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak ho upéct, radí profesionální pekařka frgálů Pavla Stoklasová z Resortu Valachy Velké Karlovice, a pokud máte čas a chuť, vydejte se na Valašsko – naučí vás je péct taky.

„U nás doma se peklo odjakživa, dokonce dědeček se tomuto řemeslu věnoval profesionálně, byl cukrář. Frgály jsem se naučila od mojí babičky a pravidelně péct jsem je začala v patnácti letech, když jsem nastoupila na brigádu do místního pekařství. V Resortu Valachy pracuji od roku 2008, frgály tady pečeme od roku 2013 a od té doby je dělám prakticky denně – pokud je hodně objednávek, tak třeba i stovku za den,“ říká Pavla Stoklasová, pekařka frgálů v Resortu Valachy Velké Karlovice.

Naučte se péct frgály podle tradičního receptu 3 Foto:

„I když v práci stále peču frgály, rozhodně se mi neomrzely. Mám je pořád ráda, a když na ně dostanu chuť, napeču si je i sama doma pro sebe. Nejraději mám hruškový a tvarohový. Tyto náplně jsou zároveň nejtypičtější a i mezi hosty našich hotelů patří k nejoblíbenějším,“ dodává Pavla Stoklasová.

Naučte se péct frgály podle tradičního receptu 2 Foto:

V Resortu Valachy pečou čtyři nejoblíbenější náplně – kromě hruškové a tvarohové ještě makovou a povidlovou. Náplní pro frgály je ale opravdu hodně. Dá se do nich využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu, ale dělávaly se, a dodnes se ještě někde dělají, třeba i z borůvek, ořechů, mrkve nebo zelí. Dokonce se v minulosti dělával i frgál bramborový.

A co je tajemstvím úspěchu chutného frgálu? „Především kvalitní suroviny. Vyplatí se na nich nešetřit. Naše prababičky používaly kachní sádlo, to už dnes jen tak neseženete, ale kvalitně ho nahradí Hera nebo klasické máslo. Pak také doporučuji hladkou mouku speciálku, a když máte možnost, tak domácí vajíčka a domácí mléko,“ radí Pavla Stoklasová.

Upečte si doma frgály podle tradičního receptu podle Pavly Stoklasové:

Tajné tipy Pavly Stoklasové z Resortu Valachy:

• Důležité je nechat suroviny před pečením „zahřát“ na pokojovou teplotu, aby se s nimi dobře pracovalo, lépe se pak pojí.

• Chuť frgálu krásně podpoří závěrečné polití směsí másla s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Ale pozor, polévejte až poté, co frgál zcela vychladne, jinak směs nevytvoří požadovaný povlak na povrchu frgálu, ale vpije se do náplně.

Vydejte se na Valašsko naučit se péct frgály!

Zpestřete si letní návštěvu Velkých Karlovic neobvyklým zážitkem – naučte se péct pravé valašské frgály pod vedením zkušených pekařek Resortu Valachy! Během necelých tří hodin získáte nové dovednosti, dozvíte se více o tomto typickém valašském koláči, a pokud přijdete i s přáteli nebo s dětmi, užijete si také společně spoustu zábavy. Kurzy pečení frgálů se konají každé úterý a sobotu od 10 do 13 hodin po dobu letních prázdnin v Gril srubu Razula. Kromě nové kuchařské dovednosti si domů odnesete také vlastnoručně vyrobený frgál a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského.

Naučte se péct frgály podle tradičního receptu 4 Foto:

Zajímavosti o frgálech

Naučte se péct frgály podle tradičního receptu 5 Foto:

• Na Valašsku se připravují pravděpodobně několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826. Původně se tak označoval „nepodarek“ – nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.

• Od roku 2013 je „valašský frgál“ produktem s chráněným zeměpisným označením EU a jedná se o koláče vyrobené na vymezeném území Valašska, které mají v průměru cca 30 cm, váží 600 gramů a mají tzv. jednodruhovou náplň.

• Frgály jsou na Valašsku natolik populární, že se tady v rámci slavného Karlovského gastrofestivalu každoročně soutěží i o nejlepší frgál.

Zdroj: www.valachy.cz

Související témata: pečení , koláče , Valašsko , frgály , valašské frgály , tradiční moravské recepty
Reklama