zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Smetanovo-citronový koláč
Autor: Pěkně vypečený blog Smetanovo-citronový koláč

Smetanovo-citronový koláč

Hodnoceno: 0x
Pokud nejste na čokoládové dorty a raději si dáte něco svěžího - máme skvělý tip. Tento smetanovo-citronový koláč si vás získá i svým kreativním vzhledem! :)
do 1 hodiny

reklama

Postup

  1. Mouku smíchejte s cukrem, solí a kousky másla, přidejte žloutek a ručně vytvořte drobenku. K ní přidejte (podle potřeby) vodu a ručně vypracujte hladké těsto. Těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte ho v lednici přibližně hodinu odpočívat.
  2. Horkovzdušnou troubu předehřejte na 170 °C. Na moukou posypané ploše těsto rozválejte a pomocí válečku jej přeneste do připravené formy. Přebytečné těsto odřízněte a upravte. Dokonale zahlaďte všechny prasklinky a případné tenké části těsta doplňte. Náplň bude tekutá, tak by po upečení měl být korpus jako celistvá miska. Pak ho propíchejte vidličkou, položte na pečicí papír a zatižte fazolemi. Takto těsto pečte v předehřáté troubě 20 minut. Poté fazole i s papírem odstraňte a dopečte korpus ještě dalších 10–12 minut.
  3. Než se korpus upeče, připravte si náplň. Postupujte úplně stejně, jako byste připravovali panna cottu, jen s tím rozdílem, že ji pak místo do skleniček nalijte na předpečený korpus.
  4. V misce rozmíchejte želatinu s vodou a nechte ji nabobtnat. Do hrnce nalijte smetanu, přidejte vanilkový cukr a citronovou kůru. Za stálého míchání přiveďte k varu, poté stáhněte příkon tepla, přidejte želatinu a opět za stálého míchání vařte ještě 2 minutky. Želatina musí být rozpuštěná. Po odstavení hrnce ze zdroje tepla přidejte do smetany 2 lžíce citronové šťávy a promíchejte. Takto připravenou náplň nalijte na upečený korpus, nechte malinko vystydnout a poté dejte zatuhnout do lednice zhruba na 3 hodiny.
  5. Před podáváním zdobte koláč plátky limet, citronu, lístky meduňky a pusinkami.
  6. Než koláč vystydne, můžete si na jeho ozdobu připravit také bílkové pusinky (ale není to podmínka).
  7. Pusinky: Připravte si dva velké plechy a předehřejte elektrickou troubu s vrchním a spodním pečením (bez horkého vzduchu) na 120 °C.
  8. Bílky (společně se špetkou soli) šlehejte do nepříliš pevného sněhu, v této chvíli přidejte postupně po třetinách cukr a šlehejte dokud není sníh hustý a pevný. Poté ho přeneste do jednorázového potravinářského sáčku, ustřihněte přibližně 1 cm širokou špičku a na plechy s pečicím papírem stříkejte jednotlivé pusinky. Hodinu je sušte při 120 °C, poté snižte teplotu na 100 °C a sušte další hodinu. Během sušení otevřete několikrát troubu, aby z ní unikla vlhkost a pusinky nepraskaly. Určitě zohledněte zkušenosti s vlastní troubou, doba pečení se u vaší trouby může lišit.

Smetanovo-citronový koláč 2 Foto: Smetanovo-citronový koláč; foto: Pěkně vypečený blog

Pěkně vypečený blog Foto: Pěkně vypečený blog 

... aneb peču ráda pro svého muzikanta

Můj Pěkně vypečený blog je zaměřený zejména na sladké pečení, kterým dokážu provonět náš dům i několikrát týdně. Inspiraci čerpám například z receptů mých babiček, ale i bulharské rodiny mého muzikanta, díky které jsem začala objevovat nové chutě a poznávat tradiční balkánské pokrmy. Zároveň ráda zkouším nové moderní recepty, které s nadšením ochutnává naše početná rodina. Tím prvním a největším ochutnávačem, je vždy můj muzikant, protože jak už v podtitulu blogu zní ... peču hlavně pro něj.

Lucie Arichteva, 33 let

reklama