zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou
Autor: Jeruzalém Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou

Mžaddra – rýže s čočkou a osmaženou cibulkou

Hodnoceno: 7x
Mžaddra je starodávné jídlo, oblíbené v celém arabském světě a populární i v Jeruzalémě. Směs čočky a rýže, výjimečně ochucené celou řadou voňavého koření, se obvykle podává s jogurtem a okurkou, posypaná osmaženou cibulí. Nejlépe chutná mžaddra teplá, dobrá je však i při pokojové teplotě.
do 1 hodiny
6 porcí

reklama

Suroviny (6 porcí)

Postup

  1. Čočku dejte do rendlíku, přelijte velkým množstvím vody, přiveďte k varu a vařte 12 až 15 minut nebo až čočka změkne, ale zůstane ještě na skus pevná. Pak ji sceďte.
  2. Cibuli oloupejte, nakrájejte na tenká kolečka, dejte je na velký talíř, poprašte moukou a 1 lžičkou soli a rukama důkladně promíchejte. Ve středně velkém rendlíku s těžkým dnem rozehřejte na silném ohni slunečnicový olej. Vyzkoušejte teplotu kouskem cibule – musí prudce syčet. Zmírněte oheň na středně silný a opatrně (může prskat!) přidejte třetinu nakrájené cibule. Opékejte ji 5 až 7 minut za občasného zamíchání děrovanou lopatkou, dokud není krásně zlatohnědá a křupavá (teplotu upravujte, aby se cibule nesmažila příliš rychle a nespálila). Lopatkou přeneste cibuli do cedníku vyloženého papírovými utěrkami a posypte ještě trochou soli. Stejně osmažte zbývající dvě dávky cibule, podle potřeby přilijte olej.
  3. Rendlík od cibule vytřete a dejte do něho římský kmín a koriandr. Zahřejte na středně vysokou teplotu a semena pražte minutu nebo dvě. Potom přidejte rýži, olivový olej, kurkumu, nové koření, skořici, cukr, ½ lžičky soli a hodně černého pepře. Promíchejte, aby se rýže obalila olejem, a potom s vodou přidejte do uvařené čočky. Přiveďte k varu, přiklopte a vařte na velmi mírném stupni 15 minut.
  4. Rendlík odstavte, odklopte a rychle přikryjte utěrkou. Na utěrku položte poklici a nechte pokrm 10 minut rozležet. Nakonec přidejte do rýže s čočkou polovinu smažené cibule a opatrně promíchejte vidličkou. Pokrm navršte do mělké mísy a navrch upravte zbytek cibule.

Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou  Foto: Mžaddra – rýže s čočkou a osmaženou cibulkou; foto: Jeruzalém

Jeruzalém

Jeruzalém Foto:

Yotam Ottolenghi & Sami Tamimi

Autoři této knihy vyrůstali v 70. až 80. letech minulého století v Jeruzalémě, aniž by se znali. Yotam žil v židovské čtvrti na západě tohoto starobylého města, Sami v jeho arabské čtvrti na východě. Setkali se v Londýně roku 1999 a stali se z nich obchodní partneři ve firmě Ottolenghi, která mimo jiné provozuje restaurace a lahůdkářství. Jejich zážitky z dětství jim po čase posloužily jako inspirace při psaní této knihy. Tradiční recepty upravili tak, aby vyhovovaly životnímu stylu a chutím současných kuchařů a strávníků. Kniha je napsána jako pocta městu, kde se setkává mnoho kultur a také mnoho kuchyní z různých částí světa.

Obsahuje 120 receptů na přípravu zajímavých pokrmů ze zeleniny, luštěnin i masa, ale i dezertů, vybraných autory na základě jejich preferencí chutí a zvyků při vaření a také vzpomínek na to, jak se vařilo v jejich širších rodinách. Nesnažili se podrobně dokumentovat židovskou ani arabskou kuchyni v uvedeném městě, šlo jim spíše o zachycení vlastních zkušeností a jejich využití v současném stylu vaření.

Vydalo nakladateství Slovart.

Uložit

reklama