reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
Upečte si velikonoční jidáše
Autor: archiv Kublanka Upečte si velikonoční jidáše

Velikonoční jidáše – upečte si tradiční dobrotu z kynutého těsta

Velikonoce jsou křesťanskými svátky, a proto jsou i velikonoční pokrmy ovlivněné křesťanskou symbolikou. Mazanec nebo velikonoční beránek je snad na každé velikonoční tabuli, ale co takhle zkusit neméně chutné velikonoční jidáše?

Jak mají vypadat velikonoční jidáše?

Podoby velikonočního jidáše se v jednotlivých krajích různí. Někde se jidáše dělají jako malá vánočka, jinde se pletou copánky, které se posléze zatočí do kolečka a jinde se dělají uzly. Svým tvarem by jidáše měly připomínat provaz, na kterém se Jidáš oběsil poté, co zradil Ježíše.

Zvládnete-li upéct vánočku nebo velikonoční mazanec, zvládnete upéct i jidáše. Základními surovinami pro pečení jidášů je mouka, máslo, droždí, mléko, cukr a vanilkový cukr. Do těsta můžete přidat rozinky. Před podáváním můžete jidáše potřít medem. Toto dříve běžné pečivo pak dostávali chlapci na Zelený čtvrtek, kdy chodili po obci s řehtačkami. Dříve velikonoční jidáše symbolizovaly také hojnost, kterou přináší jaro, díky tomu, že jidáše jsou z kynutého těsta a po vykynutí zvětšují svůj objem.

Upečte si velikonoční jidáše  Foto:

Zajímavost: Tradice říká, že kdo na Zelený čtvrtek před východem slunce pojí velikonoční jidáše, ten bude po celý rok chráněn před hadím uštknutím, včelím bodnutím a lidskou zradou.

Jak na velikonoční jidáše?

Těsto, z kterého se tato velikonoční dobrota peče, je v podstatě totožné jako to na mazanec.

Co budete potřebovat?

• 500 g hladké mouky

• 60 g krupicového cukru

• 300 ml smetany na vaření (použít lze i smetanu ke šlehání nebo mléko)

• droždí

• 3 žloutky

• 150 g másla

• nastrouhaná citronová kůra z 1 citronu

• asi 2 lžičky citronové šťávy

• vanilkový cukr

• špetka soli

• případně rozinky, med, nasekané mandle

Postup:

1. Nejprve si připravte kvásek (pro usnadnění práce můžete použít také sušené droždí).

2. Poté smíchejte cukr, mouku, 2 žloutky, vanilkový cukr, špetku soli, citronovou kůru a šťávu a změklé máslo. Na závěr přidejte smetanu. Vypracujte těsto a nechte ho zhruba hodinu kynout.

3. Z vykynutého těsta je třeba vyválet válečky a zaplést je do požadovaných tvarů – představivosti se meze nekladou. Při pečení použijte pečicí papír nebo plech vymažte máslem. Máte-li vytvořené jidáše, nechte je na plechu ještě čtvrt hodiny kynout a nakonec je potřete žloutkem; jidáše budou díky tomu po upečení krásně lesklé.

4. Pečte při teplotě 160–180 °C zhruba 25 minut. Podávat můžete pokapané medem a posypané nasekanými mandlemi.

Autor: Dana Špatenková

Související témata: Velikonoce , velikonoční recepty , česká kuchyně , jidáše , české zvyky

reklama

Přečtěte si také