reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Semla
Autor: Cat & Cook Semla

Semla

Hodnoceno: 2x
Semla, v množném čísle semlor, je severský dezert, který je nejpopulárnější nejspíš ve Švédsku. Hodně ho pečou na Velikonoce, ale jako dezert ke kávě se hodí opravdu kdykoliv. Je totiž famózní!
nad 2 hodiny
14 ks porcí

Článek

Francouzský jablečný koláč Foto:

20+ nejlepších sladkých i slaných receptů z francouzské kuchyně

Francouzská gastronomie je mezi kuchaři skutečně pojem. Patří bezpochyby mezi složitější, ale výsledkem je většinou neuvěřitelně lahodný pokrm, který si zaslouží...

reklama

Postup

 1. Mléko vlijte do rendlíku a ohřejte ho tak, abyste do něj stále byli schopni strčit prst. Mělo by být trochu více než vlažné. Do mísy robota či do velké mísy vlijte ohřáté mléko, do něj nadrobte droždí, přidejte první část mouky a promíchejte nástavcem hák nebo vařečkou, dokud se vše nespojí. Nyní nechte odpočívat 15 minut.
 2. Do odpočinutého těsta přidejte cukr, zbytek mouky, vejce, sůl, kardamom a na kostičky nakrájené máslo. Máslo by mělo být opravdu hooodně měkké, určitě mu nestačí 30 minut z lednice, vyndejte si ho klidně ráno, než půjdete do práce a večer se pusťte do pečení.
 3. Těsto zadělávejte pomocí nástavce hák nejdříve na pomalejší otáčky, poté zrychlete na střední rychlost a nechte těsto zadělávat alespoň 15 minut. Pokud zaděláváte ručně, pohodlně se usaďte, mísu si dejte mezi kolena a vařečkou těsto podebírejte směrem k sobě. Vydržte to čtvrt hodinky, možná se vám udělá mozol, ale za tu dobrotu to fakt stojí! Že máte hotovo poznáte tak, že je těsto krásně pružné, hladké a jakoby lesklé.
 4. Nyní si připravte čistou pracovní plochu, váhu a nůž. Těsto vyndejte z mísy a rozkrájejte cca na 14 dílů. Každý díl by měl mít cca 60 gramů. Nyní z každé porce vyválejte pravidelnou kuličku. Nejlépe to jde následovně. Z dlaně si udělejte žlábek – jako kdybyste do ní chtěli napustit vodu, poté dlaň otočte směrem k pracovní ploše tak, aby do pomyslného žlábku zapadlo těsto.
 5. Nyní s rukou energicky dělejte pomyslné kružnice po pracovní ploše a ucítíte, jak se vám v dlani bude kulička krásně tvarovat. Pozor ale, hlavně si plochu nesypejte moukou, jinak se kulička těsta bude protáčet.
 6. Hotové kuličky těsta pokládejte na plech vyložený pečicím papírem celkem daleko od sebe, já jsem na klasický plech dala 7–9 kusů a při těch 9 kusech se mi dokonce nějaké spojily. Takže klidně použijte plechy dva, vůbec totiž nevadí, když druhou dávku upečete o pár minut později. Ještě bych možná upozornila, že aby byly „semličky“ opravdu hezky pravidelné, je potřeba dát si na každé kuličce opravdu záležet a koulet ji, dokud nebude pořádně zatažená a „čistá“.
 7. Kuličky nechte kynout přikryté utěrkou asi 1,5–2 hodiny ideálně na nějakém teplejším místě. Po této době rozehřejte troubu na 200 °C – já jsem dala horký vzduch, můžete použít i horní + dolní pečení, tam bych doporučila 210 °C. Semly pečte asi 8–10 minut dokud nebudou krásně zlatavé. Jak můžete vidět na fotkách níže, já jsem udělala dvě varianty. Matná je bez vejce, lesklá je potřená vejcem. Musím říct, že se mi víc líbí varianta matná, ale nechám to na vás. Na chuti to nic nemění. Semly vyndejte z trouby, počkejte asi 10 minut a přendejte je na mřížku, aby rovnoměrně vychladly.
 8. Mezitím, co se housky pečou, smíchejte všechny ingredience na náplň v míse a přilévejte smetanu či mléko tak, aby směs byla hezky „mokrá“, ale aby úplně netekla. Až budou semly vychladlé, připravte si co největší nůžky. Pak také misku, ve které budete šlehat šlehačku – tu vložte do mrazáku. Ano, čtete správně. Nůžkami se totiž nejlépe vykrajuje trojúhelníček, který potřebujete vyříznout, abyste housky mohli naplnit nádivkou z mandlí.
 9. Nůžkami tedy uprostřed každé houstičky vystřihněte pravidelný trojúhelník – snažte se dělat co nejdelší střih, abyste to měli hezky úhledné. Nebojte se střihnout do hloubky, protože čím víc do hloubky, tím více náplně. Trojúhelník opatrně vyndejte a naplňte housky. Já to dělám pomocí zdobicího pytlíku a kulaté trezírovací špičky, ale jde to i pomocí dvou lžiček. Druhá varianta je ta, že rovným řezem seříznete vršky housek a lžičkou je trochu vydlabete, mrkněte na fotky a rozhodněte se, co se vám víc líbí.
 10. Až budete mít naplněno, vyndejte misku z mrazáku a vytřete ji kuchyňskou utěrkou do sucha. Nalijte do ní smetanu a vyšlehejte pevnou šlehačku (ideálně pomocí ručního šlehače nebo ve stolním mixéru s balonovou metlou). Dejte si pozor, ať ji nepřešleháte, abyste z ní neměli máslo. Šlehačku přendejte do zdobiícího pytlíku s nějakou ozdobnou trezírovací špičkou a ozdobte semly přímo na mandlovou nádivku tak, aby řez nebyl vidět.
 11. Nakonec na šlehačku naneste vystřižené/seříznuté vršky a posypte cukrem moučka (přes síto). Semla je nejlepší druhý den, když se všechny chutě krásně propojí.

Semla 2 Foto: Semla; foto: Cat & Cook

Cat & Cook Foto:

Cat & Cook

Na blogování nejvíce miluji čas strávený v kuchyni, jsem kuchařka a cukrářka každým coulem!

Můj blog klade velký důraz na kvalitu, ráda ve svých receptech popisuji původ tradičních jídel, kuchařských postupů a surovin. Naleznete zde tipy na dobré restaurace, potraviny i kuchyňské náčiní.

V blogování mi pomáhá moje chlupatá Minda – nelekejte se – jedná se o moji perskou kočku, proto název Cat & Cook  :-)

catandcook.cz alias Ivana Jindřichová

reklama