zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Otestujte prověřené tipy a triky Marcelly Hazan
Otestujte prověřené tipy a triky Marcelly Hazan

Otestujte prověřené kuchařské tipy a triky Marcelly Hazan

Marcella Hazan, skvělá kuchařka a autorka slavné knihy Klasická italská kuchyně, milovala jednoduchá a poctivá jídla. Její rady, vycházející z tradic a zkušeností domácího vaření, se mohou hodit i vám.
tereza_pankova , 29.11.2016

reklama

Cibule a česnek duste od studena

Pokud je pro vás synonymem začátku vaření onen cssss… zvuk, který udělá cibule, když ji hodíte na horký olej, zbystřete. Podle Marcelly Hazan je lepší začít od studena. Postupným, jemnějším dušením bude cibule lahodná a šťavnatá a česnek lehce zlatohnědý bez stop hořkosti.

Červené papriky vždy oloupejte. I když se vám nechce

Víme, že to zní malicherně. Ale Marcella nikdy nebyla malicherná kuchařka. Proto když tvrdí, že to je podstatný rozdíl, dejte si tu práci. Výsledek: Dušené papriky hedvábné konzistence a žádné kousky slupek mezi zuby.

Skvělá rajská omáčka může být nejjednodušší věcí na světě

Až si přečtete recept, budete se divit. Tři ingredience, žádná práce a dokonalý výsledek? Je to tak. A chutná i dětem!

Rajčatová omáčka podle Marcelly Hazan

Naučte se geniální rajčatovou omáčku podle Marcelly Hazan

Jeden malý bobkový list zmůže všechno

V mnoha receptech Marcella používá základ z cibule, celeru a mrkve spolu s jedním dvěma bobkovými listy. Když bobkový list nesoupeří s jinými bylinkami nebo výrazným kořením, vynikne jeho svěží, natrpklé a překvapivě návykové aroma.

Těstoviny posypte parmazánem

Všichni vědí, že většina italských receptů na těstoviny končí sypaným parmazánem. Avšak Marcella radí posypat čerstvě scezené těstoviny pár lžícemi parmazánu ještě před přelitím omáčkou. Proč? Na horkých těstovinách se sýr okamžitě rozpustí a krásně je obalí. Chuť pokrmu tak získá úplně nový rozměr.

Řapíkatý celer si zasluhuje být milován

Celer má spolu s cibulí a mrkví své věčné místo v triu základové zeleniny. Podle Marcelly si však zasluhuje, aby jeho zemité „vegetovské“ aroma vyniklo v hlavní roli. Zkuste omáčku s cibulí, rajčaty a slaninou nebo polévku s rýží a parmazánem.

Odolejte potřebě vařit všechno al dente

Nemluvíme o těstovinách. Už dlouhou dobu je „in“ vařit všechno na skus. Podle Marcelly však křupavost není všechno – dobře uvařená zelenina má plnější chuť a výraznější strukturu.

Ryba patří do trouby

Taky rybu připravujete nejčastěji na pánvi? Možná byste měli zkusit troubu, zvláště pokud připravujete víc než jednu dvě porce. Je to snadné a časově nenáročné se zaručeně šťavnatým výsledkem. Navíc můžete rybu péct zároveň s přílohou (zeleninou nebo bramborami).

Lepší tuňák z konzervy než čerstvý

Mluvíme samozřejmě o kvalitní tuňákové konzervě s velkými kusy masa v olivovém oleji. Na salátu, těstovinách a v pomazánce vážně chutná lépe než čerstvý!

Dost bylo česneku!

Česnek by měl v pokrmu být vždy doplňující, nikoliv dominantní chutí. Podle Marcelly se při vaření nikdy nemá používat česnek pasírovaný, ale sekaný či krájený na plátky. Pokud chcete dosáhnout jemné chuti, dávejte do jídla stroužky v celku a před podáváním je vyjměte.

Těstoviny párujte se správnou omáčkou

Hutné, hrubé omáčky chtějí krátké a silné těstoviny, zatímco lehké a jemné patří k těm dlouhým. Pokud nemáte ty správné, můžete je s klidem nahradit jinými, jak už to po celé generace dělají všechny italské kuchařky včetně Marcelly :)

Tipy, jak nejlépe zpracovat maso

Tipy, jak nejlépe zpracovat maso

Zkroťte syrovou cibuli

Syrová cibule je skvělá. Hodí se do sendvičů, pomazánek i salátů. Ostrá chuť a vůně, pro kterou si ji ceníme, však někdy potřebuje zkrotit. Marcella radí malý trik. Nakrájenou cibuli dejte na 5–10 minut do studené vody, poté lehce vyždímejte. Bude jemná a nebude tolik konkurovat ostatním přísadám.

Nezapomenutelně dobré jídlo se dá uvařit ze třech přísad

Navzdory mnoha šéfkuchařům nás Marcella učí, že jídla není třeba překombinovávat a přesto budou chutnat skvěle. Její nejslavnější recepty jako rajčatová omáčka, citronové kuře nebo vepřové maso v mléce to dokazují.

Autor: Ester Brožová

reklama

Související témata: tipy , marcella hazan , kuchařské triky

reklama

Přečtěte si také