zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vyrobte si domácí nutellu
Autor: iStock Vyrobte si domácí nutellu

Hříšně dobrá Nutella: proč ji tak milujeme? Naučte se vyrobit svou domácí!

Přísaháte, že už ji nekoupíte, a přesto se stále někde doma ukrývá alespoň jedna sklenice? Nezoufejte! Naučíme vás dělat zdravou domácí verzi lískooříškové pomazánky, se kterou nebudete mít špatné svědomí.
klaram , 11.04.2018

reklama

Děti ji milují a přiznejme si, že dospělí rovněž. Existuje snad někdo, kdo alespoň jednou za život nevybílil lžičkou sklenici, aniž by si u každého sousta přísahal, že už bylo poslední? Nutella je tak trochu obsesivní záležitost, je zkrátka děsně dobrá a návyková. Víte však, kde se vzala a proč nám tak moc chutná?

Poválečný důvtip

Vyrobte si domácí nutellu 2 Foto:

Jako spousta skvělých sladkých dobrot pochází Nutella původně z Itálie! Poprvé se v poválečném roce 1946 do její výroby pustil italský cukrář Pietro Ferrero a pojmenoval ji původně "Pasta Gianduja”. Pojal ji jako obložení na chléb a první verze se nedala roztírat, jak to známe dnes. Byla tuhá, krájela se na plátky a pokládala na chleba. Až později se přejmenovala na "Supercrema", to když dostala lahodnou krémovou podobu.

Nutella v podstatě vznikla z poválečné nouze, tak jako jiné skvělé věci. Nebylo kakao, nebyla čokoláda a pokud byla, nikdo si ji nemohl dovolit. Pietro Ferrero ovšem zapojil svůj důvtip a z nouze udělal ctnost. Zjistil, že část kakaových bobů se dá nahradit lískovými oříšky, o které nebyla nouze. A cesta k dostupné a výborné pochoutce v poválečných časech byla otevřena.

Globální ikona

Od té doby se z “Pasty Ginaduji” stala globální pochoutka. Dnes se Nuttela prodává až v 75 zemích světa a denně se na její výrobu spotřebuje 70 milionů lískových oříšků. Umíte si to vůbec představit? To proto, že ji lidé prostě milují! Dokonce tak, že si sklenici nutelly koupí někdo na světě každou 2,5 sekundu. Jen pro ucelení představy: na Facebooku ji v oblíbenosti patří vždy čelní příčky, hned po Coca-Cole a amerických prezidentech. Nutella má dokonce svůj mezinárodní den, a pokud byste ho chtěli oslavit spořádáním celé sklenice, měli jste tak učinit 5. února. Nevadí, tak zase za rok.

Nutellu můžete použít na tousty, palačinky nebo jako náplň do koláčů. Ale je skvělá i jen tak na lžičku Foto: Nutellu můžete použít na tousty, palačinky nebo jako náplň do koláčů. Ale je skvělá i jen tak na lžičku. Foto: iStock

Je zdravá? Může být!

Co se zdraví a štíhlé linie týče, zdá se být Nutella v této oblasti poněkud na štíru. Není to ale tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. V Nutelle, i té z obchoďáku, je pořád poměrně překvapivě dost bílkovin, železa, vlákniny a vápníku. Pokud ji nespořádáte opravdu celou sklenici na posezení, velká újma vám nehrozí.

Nicméně, zkuste se naučit domácí verzi a už nikdy se nebudete s dětmi dohadovat, kolik množství je zdravé spořádat!

Potřebujete:

Vyrobte si domácí nutellu 4 Foto:

• 1 šálek lískových oříšků

• 2 šálky kondenzovaného mléka

• 2 šálky cukru, můžete použít i tmavý melasový nebo med

• 3 vrchovaté lžíce holandského kakaa

• 100 gramů tmavé čokolády

• kapka vanilkového extraktu

• 1 lžíce kokosového oleje (ideálně v bio kvalitě)

• špetka soli

Poměr ingrediencí upravujte podle konzistence a chuti, kterou si přejete dosáhnout. Domácí pomazánka  může být více či méně sladká, více či méně tuhá, více či méně kakaová apod. Můžete do ní přidat i koření, jako je skořice, kardamom nebo chilli.

Postup:

1) V troubě předehřáté na 170 °C opékejte oříšky asi 12 minut nebo dokud lehce nezhnědnou. Když trochu zchladnou, zabalte je do utěrky a drhněte je proti lince, abyste odstranili co nejvíce slupek. Nechte vychladnout.

2) Nechte ve vodní lázni rozpustit čokoládu.

3) Opražené oříšky přesuňte do mixéru a rozmixujte na kaši. Pak přidejte všechny zbylé ingredience a rozmixujte dohladka, čokoládu přimíchejte až na závěr. Mixujte tak dlouho, dokud není krásně hladká, případně přidejte trochu kokosového oleje.

4) Naplňte do připravené sklenice.

5) Domácí pomazánka vám v lednici (možná) vydrží až měsíc.

Autor: Kamila Ulčová

reklama

Související témata: čokoláda , škola vaření , jak na to , domácí nutella , lískooříšková pomazánka

reklama

Přečtěte si také