zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Polenta se sušenými rajčaty, pórkem a volským okem
Autor: BioAbecedář Hanky Zemanové Polenta se sušenými rajčaty, pórkem a volským okem

Polenta se sušenými rajčaty, pórkem a volským okem

Hodnoceno: 0x
V Itálii polentu po uvaření často ochucují čerstvým kvalitním máslem, parmazánem a olivovým olejem. V prodejnách zdravé výživy lze také koupit polentu jako hotový produkt, který stačí nakrájet jako knedlíky a opéct na olivovém oleji – je sice rychlá, ale ta domácí je mnohem lepší!
do 1 hodiny
6–8 porcí

reklama

Postup

  1. Nejprve si připravte polentu. Uveďte vodu k varu, osolte ji a přidejte 1–2 lžíce olivového oleje.
  2. Postupně a pomalu přisypávejte krupici a současně ji ve vroucí vodě rozmíchávejte metlou.
  3. Snižte oheň na minimum a vařte 20–25 minut. Pokud máte velmi mírný oheň a hrnec se silným dnem a těžkou poklicí, tak nemusíte ani míchat. Nejrychlejší a nejjednodušší je použít instantní polentu Biolinie, která bude hotová již za 3 minuty, a neriskujete tedy připálení hrnce.
  4. Do uvařené kukuřičné kaše vmíchejte na menší kousky nakrájená sušená rajčata, olivový olej (použijte i ten, ve kterém byla rajčata naložena, zamíchejte a ochutnejte, zda polenta nepotřebuje přisolit) a dle chuti i kousek másla. Můžete servírovat hned jako kašovitou přílohu nebo ji nalijte do nízkého pekáče s okrajem – předem vypláchnutého studenou vodou a nechte vychladnout.
  5. Výhodou polenty je, že si ji můžete připravit kdykoli předem a druhý den ji jen opečete. Vychladlou polentu nakrájejte na trojúhelníky či čtverce a opečte na nepřilnavé pánvi s olivovým olejem. Opékejte polentu delší dobu – vytvoří se na ní dobrá křupavá kůrka.
  6. Na oleji orestujte česnek a zázvor pokrájený na malinké kostičky a na šikmo nakrájenou bílou část pórku. Společně restujte. Nakonec přidejte i stejným způsobem nakrájené zelené části pórku a podle chuti přírodní sójovou omáčku. Ještě chvíli prohřejte tak, aby pór byl měkký, ale křehký, a zůstal svěže zelený.
  7. Než se vám dodělá pórek, tak si připravte volská oka na pánvi.
  8. Servírujte polentu (buď jako kaši nebo jako pečené trojúhelníky) zasypanou pórkem s volským okem. Kolem můžete nasypat lehce opražená dýňová semínka a čerstvou řeřichu. A ozdobte ještě třeba dobrým dýňovým olejem!

Polenta se sušenými rajčaty, pórkem a volským okem  Foto:

Polenta se sušenými rajčaty, pórkem a volským okem, foto: BioAbecedář Hanky Zemanové

BioAbecedář vám odpoví na všechny „bio“ otázky

BioAbecedářPoslední kniha Hanky Zemanové, propagátorky biopotravin a biovaření, je jakousi „biobiblí“ – souhrnným a přehledným průvodcem pro příznivce trendu bio a biovaření i pro ty, kdo se zajímají o zdraví a zdravý životní styl.

Odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s biovařením napadnou, najdete v BioAbecedáři. Hanka shromáždila výsledky vědeckých výzkumů, doporučení odborníků, srovnání pohledů západní i čínské dietetiky, názory ajurvédy a makrobiotiky. Poradí, k čemu se hodí jednotlivé biosuroviny, jak je vybírat a správně připravovat. V receptové části kniha přináší přes 60 vyzkoušených receptů, díky nimž se zdravé potraviny mohou stát součástí jídelníčku každé rodiny.

Knihu BioAbecedář Hanky Zemanové vydalo nakladatelství Smart Press a koupíte ji u všech dobrých knihkupců za 699 Kč.

reklama