zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Máslovo-chlebový pudink s třešňovým kompotem
Autor: Britské dobrodružství Jamese Martina Máslovo-chlebový pudink s třešňovým kompotem

Máslovo-chlebový pudink s třešňovým kompotem

Hodnoceno: 2x
Chlebový pudink je legendární britský dezert. Nepředstavujte si mléčný pudink, jaký znáte, je to spíše žemlovka nebo zapečený moučník s krémem. Klíčem ke skvělému pudinku je poměr vajec a žloutků, doba přípravy a teplota v troubě. Když to přeženete s vejci, chutná moc po nich, když příliš rozpálíte troubu, směs nabude jako suflé a pak spadne, a když ho v troubě zapomenete, ztuhne. Dodržujte proto postup a servírujte ho teplý s osvěžujícím kompotem.
do 1,5 hodiny
6–8 porcí

reklama

Suroviny (6–8 porcí)

Pudink:

Kompot:

Postup

  1. Z plátků chleba okrájejte kůrky, potřete je z jedné strany máslem a úhlopříčně rozkrojte na dva trojúhelníky. Naskládejte je do zapékací formy nebo pekáčku o rozměrech 30 × 20 cm tak, aby se zčásti překrývaly. 
  2. Vejce a žloutky zlehka prošlehejte metličkou s krupicovým cukrem a vanilkou. Přilijte mléko a smetanu a vyšlehejte dohladka. Vaječnou směsí přelijte připravené tousty tak, aby byly ponořené. Pravděpodobně část zbyde. Nechte chléb 20 minut nasáknout a přelijte zbylým krémem. 
  3. Mezitím rozehřejte troubu na 130 °C. Připravený pudink vložte do předehřáté trouby a pečte 35–40 minut. Měl by bublat, nemusí zezlátnout. 
  4. Na kompot promíchejte třešně s cukrem v rendlíku a pozvolna zahřívejte, až se cukr rozpustí a třešně pustí šťávu. Povařte 10 minut a nechte trochu zchladnout. 
  5. Hotový pudink poprašte moučkovým cukrem a nechte zapéct pár minut pod grilem při teplotě 180 °C nebo povrch zkaramelizujte flambovací pistolí. Rozdělte do misek a podávejte s kompotem. 

PRIMA TIP: Pokud nemáte toustový chléb, použijte den staré rohlíky nebo housky, ale oklepejte z nich předem sůl a kmín. Nakrájejte je na plátky a skládejte do pekáčku. 

Máslovo-chlebový pudink s třešňovým kompotem
Autor: Britské dobrodružství Jamese Martina Máslovo-chlebový pudink s třešňovým kompotem

reklama

Britské dobrodružství Jamese Martina
James Martin

Šéfkuchaře a milovníka cestování Jamese Martina možná znáte z jeho televizního pořadu, ve kterém objevuje krásné kouty a lokální dobroty, z kterých vaří originální jídla. Svou roadmovie po Velké Británii vtěsnal do knihy, takže se s ním vydejte na zajímavá místa, do špičkových restaurací, za místními farmáři a na barevné trhy, navštivte britské šéfkuchaře a jeho přátel… Zkrátka vše, co stojí v Anglii za ochutnání. James Martin v knize představuje 80 receptů často z důvěrně známých surovin. Možná že s Brity máme společné víc než jen hrdinné piloty z druhé světové války. 
Vydalo nakladatelství Slovart